Honinbou Shuusaku (1829-62) jest przez wielu uważany za najlepszego gracza złotego okresu GO - polowa XIX wieku.
Nazywano go "niezwyciężonym Shuusaku" z powodu perfekcyjnego wyniku 19-stu zwycięstw, jakie odniósł w corocznych "castle games"
Shusaku urodził się 5. maja 1829 roku, jako syn kupca Kuwahara Wazo, w wiosce nieopodal miasta Onomichi. Jego talent do GO odkryto bardzo wcześnie, a w wieku 6 lat był powszechnie znany w środowisku GO jako cudowne dziecko. Lord Asano, zarządca regionu, słyszał o umiejętnościach dziecka, a po grze z nim stal się jego patronem i umożliwił mu pobieranie lekcji u swojego własnego nauczyciela, zawodowego gracza GO - Hoshin. W styczniu 1837 roku, Ito Showa, jeden z najsilniejszych ówcześnie graczy, odwiedził Onomichi i zagrał jedna grę z Shuusaku, który już wtedy swoim poziomem gry był blisko zawodowego 1 dan. Ito Showa był pod wrażeniem umiejętności chłopca. Ponieważ nie mógł dłużej pozostać w Onomichi i tam go uczyć, w listopadzie 1837 roku, Shuusaku został wysłany do Edo (obecnie Tokyo) do szkoły Honinbou. 28 listopada 1839 roku Shuusaku uzyskał dyplom zawodowego gracza GO i został nominowany na 1 dan. W 1840 roku, podczas swojej podroży do domu, uzyskał roczne stypendium z rak Lorda Asano. Do Edo wrócił we wrześniu 1941 roku i otrzymał swoje imię, pod którym znamy go do dziś (wcześniej na imię miał Torajirou) oraz promocje na sile 2 dan. W 1843 roku, ciągle 14 letni Shuusaku uzyskał promocje na 4 dan. W 1844 roku ponownie wrócił do rodzinnego Onomichi, gdzie pozostawał przez kolejnych 18 miesięcy. W lipcu 1846, podczas swojej podroży do Edo, Shuusaku spotkał Gennan Inseki 8 dan, o którym się mówiło, ze ma sile Meijin [w tamtych czasach Meijin (mistrz) był jedynym graczem o sile 9 dan i musiał być bezapelacyjnie najlepszy], ale miał to nieszczęście żyć w czasach, gdy żyło wielu innych znakomitych graczy o podobnej sile takich, jak chociażby Shuwa. W pierwszej grze tego pojedynku, Shuusaku otrzymał dwa kamienie handicapu. Gennan, zdając sobie sprawę, ze nie ma szans wygrać, pozostawił grę niedokończoną. Kolejna grę Shuusaku grał już na 1 kamieniu [w tamtych czasach nie istniało komi i gra czarnymi była jednoznaczna z wzięciem handicapu]. Jakby nie patrzeć, to był wielki zaszczyt dla Shuusaku. Gennan zorientował się, ze siła Shuusaku była znacznie większa niż by na to wskazywał jego stopień 4 dan.
Ta pierwsza gra, która Shuusaku grał czarnymi, stała się jedna z najsławniejszych gier w jego karierze, miedzy innymi dzięki najsławniejszemu ruchowi w historii GO, zwanym powszechnie ruchem czerwieniejących uszu. Gra, która Shuusaku wygrał różnicą 3 punktów, pomimo popełnienia błędu w nowej odmianie taisha joseki, jest uważana za absolutny majstersztyk w wykonaniu obu graczy na miarę ich całego życia. Później rozegrali oni jeszcze trzy gry, z których jedna pozostała niezakończona, a dwie pozostałe wygrał Shuusaku. Shuusaku w owym czasie otrzymał promocje na 5 dan, lecz jego realna siła musiała wynosić już oko 6-7 dan.
Po powrocie do Edo, zaproponowano mu, by został następcą Shuwa, który to właśnie miał stać się głową szkoły Honibou. Shuusaku odrzucił te propozycje z powodu swoich powinności względem Lorda Asano oraz swojej rodziny. Po serii rozwazan i medytacji Asano postanowił zrzec się swoich roszczeń wobec Shuusaku, który na początku roku 1847 mógł już stać się następcą Shuwa. Zdecydowano również, ze Shuusaku poślubi córkę Iowy. W międzyczasie Shuusaku i Shuwa rozegrali słynną serię 17 gier od października 1846 do września 1847 roku.
Tego samego roku Josaku zmarł i Shuwa stal się nowym przywódcą domu Honinbou. Uważano go wtedy za najsilniejszego gracza. W 1848 Shuusaku został oficjalnie uznany za następcę Shuwa i w tym samym roku wreszcie uzyskał promocje na 6 dan. W 1849 po raz pierwszy wziął udział w "castle games". Do końca życia rozegrał 19 "castle games" i wszystkie wygrał. Uzyskał również promocję na 7 dan. Wedle niektórych źródeł miało to miejsce w 1849 roku, wedle innych w 1853.
W roku 1853 Shuusaku rozegrał słynne sanjubango (mecz złożony z 30 gier) przeciwko Ota Yuzo. Mimo, iż Shuusaku był uznawany aż najsilniejszego ówcześnie gracza (poza Shuwa), Ota Yuzo nie byle wcale tego taki pewien. Shuusaku miał wiele problemów z Ota Yuzo i jedynie w 1849 roku udało mu się osiągnąć tagai-sen (grę bez handicapu - naprzemienne branie czarnych i białych kamieni) przeciwko niemu. Po raz kolejny Shuusaku udowodnił, ze jest silnym graczem, umiejącym wygrywać
Większość gier i nie przegrać ani jednej, grając czarnymi. Po 17 grac zmusił Ota Yuzo do sen-ai-sen (co oznacza, ze Ota Yuzo grał 2 z 3 gier czarnymi),a po 23 grach, w której to udało mu się osiągnąć remis białymi, Ota Yuzo zrezygnował z kontynuowania sanjubango. Mimo, iż Shuusaku odniósł przekonywujące zwycięstwo nad Ota Yuzo, uważano, ze nie było to zasługa jego siły, lecz raczej słabości Ota Yuzo. Co więcej, podkreślano sile Ota Yuzo, któremu udało się w tym pojedynku trzymać Shuusaku tak długo w tagai-sen. Przez ponad kolejny rok Shuusaku odczuwał konsternacje z tego powodu i w ciągu następnych lat nie brał udziału w castle games". W ogóle niewiele wtedy grał. Jedyna ważną gra był pojedynek jubango z Shuho, który chciał zostać następcą Shuusaku. Shuho, grający wszystkie gry czarnymi, wygrał 6-3 z jednym remisem. W roku 1862 epidemia cholery wdarła się do Edo i wielu członków domu Honinbou zaraziło się choroba. 10 sierpnia 1862 roku, 33 letni Shuusaku zmarł.
Oryginalny tekst pochodzi ze strony: http://senseis.xmp.net/?HoninboShusaku
Nadesłane przez kaisuj dnia 03-06-2004 o godz. 17:11:47 (6200 wyświetleń)
[ Administracja ]
|