Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jak komus przedstawic go...???
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ruca
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): czerw 05, 2003
Wiadomości: 20
Skąd jesteś: Głogów

PisanieNadesłano: Wt paźdź 14, 2003 1:11 am    Temat wiadomości: Jak komus przedstawic go...??? Odpowiedz cytując

Witam..
takie pytanko mi sie do glowy nasunelo: Jak komus przedstawic go, aby go zachecic???
Jutro ide do swojego sasiada z gobanem.. nie wiem zbytnio co mam zrobic, aby go nie zniechecic do tej gry...
Macie jakies metody?
Prosze o rady...
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Wt paźdź 14, 2003 8:34 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Moim zdaniem nie powinienes go specjalnie zachecac, po prostu przyjdz, wyjasnij zasady i zagraj z nim... go samo w sobie jest ciekawe Bardzo szczęśliwy przynajmniej tak mi sie wydaje

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
Ruca
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): czerw 05, 2003
Wiadomości: 20
Skąd jesteś: Głogów

PisanieNadesłano: Wt paźdź 14, 2003 11:06 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

no wlasnie.. tak Tobie sie wydaje.. wedlug mnie go staje sie ciekawe samo w sobie jak juz mniej wiecej wiesz o co chodzi... i to nie zaraz po poznaniu zasad.. chociaz tak wynika z moich doswiadczen namawiania kolegow do gry.. a jak bym nie namawial, nie naciskal, to caly czas by mowili, ze nie maja czasu na takie bzdety..
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Wt paźdź 14, 2003 6:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Spotykalem sie z takimi samymi problemami, o czym juz pisalem w innych watkach na forum, glownie przy tym jak zaklad klub GO. Mnie sie wydaje, ze przede wszystkim trzeba miec goban bo to wzbudza u ludzi zainteresowanie. Poza tym jak sie trafi na kogos, kto w ogole nie przepada za grami logicznymi to chyba nikle szanse na zaciekawienie takiej osoby. Taka jest moja opinia. Generalnie doswiadczenia mam negatywne.


Ostatnio zmienił(a) kaisuj dnia Cz paźdź 16, 2003 1:33 am, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Śr paźdź 15, 2003 3:17 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Widziałem na sieci ciekawy artykul o naturalnej metodzie uczenia go. Coprawda dotyczyl on uczenia dzieci, ale mysle, ze mozna go zaadoptowac do uczenia kogokolwiek go. Zaczyna się od Atari-Go, a nastepnie, krok po kroku wprowadza nowe elementy...

www.go.art.pl/publikac...metoda.php

Zaleta tej metody jest rzeczywiscie jej 'naturalnosc', reguly liczenia punktów, życie łancuchów, ko sa wprowadzane w późniejszym etapie, zazwyczj jako naturalna konsekwencja wprowadzonych reguł. Nie wiem jak to dziala w praktyce Puszczający oczko ale jesli miałbym kogoś uczyć go 'od zera' to zrobilbym to właśnie tą metoda.

mario_orcus
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 1:42 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie pamietam czy czytalem ten artykul, ale po tym, jak mi go przyblizyles, moge stwierdzic, iz widze w tej metodzie jedna zasadnicza wade, jesli chodzi o stosowanie jej wsrod doroslych ludzi. Z moich doswiadczen wynika, ze gdy spotykam sie z kims nieznajacym go, a kto chce mnie wysluchac, to ta osoba chce poznac od razu cala idee. Innymi slowy mowiac ciezko byloby przestac na samej koncepcji oddechow i atari. Bo gdy podaje to, to zaraz leca nerwowe pytania typu:"no dobra, ale o co w tym chodzi". Ludzie chca miec podane na tacy odpowiedzi, ktore zaspokoja ich ciekawosc. Co wiecej, sa na ogol niecierpliwi. Chca szybko zdecydowac czy to jest cos, co ich interesuje czy nie, dlatego chca zdobyc jak najwiecej informacji na ten temat, by moc podjac decyzje. Jesli ich to nie interesuje, to sobie z miejsca odpuszczaja. Problem polega na tym, jak w kilku zdaniach zwiezle przedstawic zasady, wyjasnic idde gry i jeszcze przy tym zaciekawic. Zauwazylem, ze lepiej w ogole nie podawac zasad gry, a jedynie powiedziec cos o zdobywaniu terytorium. To ludzie lapia, chca mnie sluchac dalej, zadaja kolejne pytania. Gdy zaczynam od oddechow, to sie krzywia i mowia, ze to jakies skomplikowane. A gdy zaczynam od walki o terytorium to jest to dla nich cos intrygujacego. Staram sie rowniesz jak najszybciej odciac ich skojarzenia z kropkami, gdyz na ogol wtedy szybko rezygnuja z dalszej czesci wykladu. Ostatnio sprawdzalem nowa metode: podszedlem do kumpla i zaczalem mu omawiac partie, ktora sobie uprzednio wydrukowalem. Sluchal mnie chyba przez 15 minut. To chyba moj nowy rekord. Czasami czuje sie jak jakis domokrazca probujacy wcisnac ludziom jakies zelazko. Niestety go jest trudniej sprzedac niz takie zelazko.
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 5:59 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No cóż, sens metody jest taki, by grać od razu w 'prawie go', odkładając zrozumienie trudnych pojęć na 'później'. Nie sądzę, żeby statystyczny student był w stanie zrozumieć idee terytorium i która grupa żyje a która jest martwa (bez dogrywania) za pierwszym razem. Nie Ci nie szkodzi spróbować, jak na razie z Twoich opowieści wynika, że i tak nie miałeś sukcesów w auczaniu :-P. Życzę powodzenia i wytrwałości!

PS: Całe życie grałem w szachy, w go zaczalem jakies 2-3 miesiące temu i dziwię się czemu tak późno Puszczający oczko
Powróć na górę
asumi
Keima
Keima


Dołączył(a): May 01, 2003
Wiadomości: 95

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 6:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

kaisuj wrote:
Zauwazylem, ze lepiej w ogole nie podawac zasad gry, a jedynie powiedziec cos o zdobywaniu terytorium. To ludzie lapia, chca mnie sluchac dalej, zadaja kolejne pytania. Gdy zaczynam od oddechow, to sie krzywia i mowia, ze to jakies skomplikowane. A gdy zaczynam od walki o terytorium to jest to dla nich cos intrygujacego.
Trudno się dziwić - to tak jakby zachęcać do tenisa mówiąc o machaniu rękami i bieganiu w kwadracie Uśmiech
(jest takie pytanie - co to jest rower? prawidłową odpowiedzią w teście nie jest skład częsci, tylko słowo "jednoślad" Puszczający oczko )
Go to: gra wojenna, strategiczna, logiczna, której każda rozgrywka jest niepowtarzalna, w której się otacza teren, atakuje, broni, zabija, ucieka, starożytna itp itd... to chyba wystarczy na dobry wstęp Uśmiech
plus powołanie się na filmy Fajny

Quote::
Staram sie rowniesz jak najszybciej odciac ich skojarzenia z kropkami, gdyz na ogol wtedy szybko rezygnuja z dalszej czesci wykladu.
tzw poważni ludzie? Puszczający oczko ale...różnie bywa Wesoły

Quote::
Ostatnio sprawdzalem nowa metode: podszedlem do kumpla i zaczalem mu omawiac partie, ktora sobie uprzednio wydrukowalem. Sluchal mnie chyba przez 15 minut. To chyba moj nowy rekord. Czasami czuje sie jak jakis domokrazca probujacy wcisnac ludziom jakies zelazko. Niestety go jest trudniej sprzedac niz takie zelazko.
Mnie znajomi z netu sami wypytują o go Wesoły ale nie czuję w sobie ducha pedagogicznego Zawstydzony ani czasu Smutny (na szczescie istnieja samouczki :P)

_________________
There are so many ways to lose, but so few ways to win. Perhaps the best way to achieve victory is to master all the rules for disaster, and then concentrate on avoiding them.
Victor Niederhoffer
Powróć na górę
PanM
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): list 17, 2003
Wiadomości: 28
Skąd jesteś: Bytom

PisanieNadesłano: Sb sierp 07, 2004 12:02 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja często zaczynam słowami:

"To jest plansza do grania w Go..." Bardzo szczęśliwy

_________________
"Żeby poprowadzić ludzi za sobą, musisz iść za nimi."
Powróć na górę
PanM
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): list 17, 2003
Wiadomości: 28
Skąd jesteś: Bytom

PisanieNadesłano: Sb sierp 07, 2004 12:08 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A jeżeli gram na kurniku i ktoś się pyta jak w to się gra to piszę:

www.go.art.pl

raz na ten adres mi odpisano niezbyt przyjemne teksty.

_________________
"Żeby poprowadzić ludzi za sobą, musisz iść za nimi."
Powróć na górę
esperanto
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Wt sierp 10, 2004 5:52 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Witam.
Ja mam podobne wnioski:
- mówienie na początku o regułach gry jest dobrym tesuji zabijającym ciekawość;
- chyba dobrze jest mówić krótko i to same ogólniki np.: gra strategiczna, lagiczna, sztuka walki umysłu (to jest fajny tekst), bardzo dynamiczna, mnóstwo zabijania, krew spływa po gobanie (ogólnie kaźń jest dobra), jeńcy, sun tzu nie w polu lecz na gobanie, samurajów to rajcuje etc.;
- mówić z pasją;
- chyba zagrać jak najszybciej, ale nie robić rzeźni; być może dobrym pomysłem by było, gdyby dwóch początkujących zagrało ze sobą, lecz minus jest taki - w przypadku wyniku innego niż jigo - przegrany może się zniechęcić;
- jeśli grasz z początkującym, nie poprawiaj go cały czas (zniechęca) i daruj sobie teoretyczne wywody/analizy wariantów itp. (nudzi/zniechęca);
- jeśli początkujący spyta po grze czy ciebie też głowa boli, to - pod żadnym pozorem - nie mów, że się nudziłeś(aś);
- eksperymentuj.

Wydaje mi się, że dobrze by było spisać gdzieś metody, które zachęcają do go i te, które od razu zniechęcają. Po jakimś czasie będziemy mogli spokojnie pójść do baru, zagrać w go, zwerbować nowych goistów, napić się piwa i poderwać... co kto lubi.

Jeśli ktoś uważa, że kompletnie się mylę albo ma inne zdanie, to niech przyjedzie do Olsztyna i wyjaśnimy to raz na zawsze... albo napisze tutaj jeśli nie ma miecza, włóczni lub halabardy.

Pozdrawiam,
przem

PS Już możes zacząć się uczyć esperanto, bo niedługo będzie w każdym domu...
Powróć na górę
PanM
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): list 17, 2003
Wiadomości: 28
Skąd jesteś: Bytom

PisanieNadesłano: Śr sierp 11, 2004 3:08 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Analizując twoją wypowiedź uważam, że w sumie masz całkowitą rację. Zauważyłem, że zachęcenie do grania nie jest taką prostą sprawą. Wszystko zależy od człowieka, jego ciekawości i zapału.
Wytłumaczenie strategii jest w pewnymm momencie obowiązkiem i nic nie poradzimy. A dawac na początku wygrywać nie jest, moim zdaniem, dobrą metodą gry. Nie mówię tu oczywiści o przedszkolakach. Kiedy ktoś nauczy się wygrywać to w momencie przegranej nie jest mu dobrze. Traci chęć i zapał. Spotkałem się raz w klubie z pewnym graczem, który (a właściwie to która) w momencie kiedy widzi, że przegrywa jest delikatnie mówiąc zły i traci chęć do dalszej gry. Mimo, że ma możliwość nadrobić straty to nie chce grać dalej.
No cóż. Takie jest życie i nic na to nie poradzimy. Grajmy dalej !:)

_________________
"Żeby poprowadzić ludzi za sobą, musisz iść za nimi."
Powróć na górę
lonewolf
Aji
Aji


Dołączył(a): paźdź 10, 2003
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Cz sierp 12, 2004 7:34 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

kainmann wrote:
A jeżeli gram na kurniku i ktoś się pyta jak w to się gra to piszę:

www.go.art.pl

raz na ten adres mi odpisano niezbyt przyjemne teksty.
Jeśli tylko tyle piszesz, to bardziej mnie dziwi, że tylko raz usłyszałeś nieprzyjemne teksty. Taka odpowiedź jest moim zdaniem dość wulgarna.

Pozdrawiam,

_________________
lone
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Cz sierp 12, 2004 3:30 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Przesadzasz lonewolf. Podanie adresu tej strony nie jest wulgarne, w najgorszym przypadku może być traktowane jako odpowiedz "na odwal się".
Nie dziwię się kainmann'owi, że tak robi. Jeżeli komuś nie chce się zajżeć do zasad czy "zrobić" interaktywnego kursu go (obie te rzeczy są dostępne na kurniku) to dlaczego ja mam tracić czas aby kogoś takiego uczyć podstaw. Należy wykazać odrobinę incjatywy i samemu coś zrobić a na pewno znajdą się ludzie którzy wytłumaczą niejasności i "poprowadzą" dalej.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
lonewolf
Aji
Aji


Dołączył(a): paźdź 10, 2003
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Cz sierp 12, 2004 7:04 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Mandos wrote:
Podanie adresu tej strony nie jest wulgarne, w najgorszym przypadku może być traktowane jako odpowiedz "na odwal się".
W mojej wypowiedzi wulgarne = grubiańskie = "na odwal się".

Mandos wrote:
Nie dziwię się kainmann'owi, że tak robi. Jeżeli komuś nie chce się zajżeć do zasad czy "zrobić" interaktywnego kursu go (obie te rzeczy są dostępne na kurniku) to dlaczego ja mam tracić czas aby kogoś takiego uczyć podstaw.
A skąd wiesz, że komuś się nie chce? Może o tym nie wie? Jeśli się komuś rzeczywiście nie chce, to po odpowiedzi "www.go.art.pl" dalej mu się nie będzie chciało. A jeśli ktoś nie wiedział, to po takiej odpowiedzi podejrzewam, że najczęściej też mu się nie będzie już chciało.

Porównajmy przykładowe dwa obrazki:

1.
- Cześć, o co chodzi w tej grze?
- www.go.art.pl

2.
- Cześć, o co chodzi w tej grze?
- Otacza się teren, można też zbijać pionki. Na stronie www.go.art.pl w dziale "Nauka" wszystko jest super wytłumaczone. Polecam! :-)

Teraz znajdź różnice między tymi obrazkami.

Pozdrawiam,

_________________
lone
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy