Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Styl gry
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 8:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

To nie jest takie proste okupant. O ile nie jesteś w absolutnym gote, masz w grze wybór między kilkoma ruchami o porównywalnej wartości. Ten wybór zmienia gre i stylem możnaby nazwać charakter tej zmiany. Zdanie moje (i marcina z tego co przeczytałem) jest takie, że styl to coś świadomego, co charakteryzuje artystów go, jakimi są pro. Żeby mówić o artyzmie i stylu, najpierw należy opanować rzemiosło. Ale to prawda, że nawet 25k ma coś w rodzaju stylu tak jak każdy kto próbuje jakiejś dziedziny twórczości. Na przykład jedni grają agresywnie, inni ostrożnie. Jeśli jednak ktoś na poziomie np 10k robi cały czas ten sam błąd, to jest to raczej złe przyzwyczajenie niż styl.
Powróć na górę
asumi
Keima
Keima


Dołączył(a): May 01, 2003
Wiadomości: 95

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 6:00 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Quote::
Najlepiej jest grac tak, zeby wygrywac.
hm...to co jest lepsze - zwycięstwo w złym stylu czy przegrana w dobrym?

_________________
There are so many ways to lose, but so few ways to win. Perhaps the best way to achieve victory is to master all the rules for disaster, and then concentrate on avoiding them.
Victor Niederhoffer
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 6:39 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

hm jezeli ktos wygrał to znaczy ze mial lepszy styl (lepiej gral) niż jego przeciwnik

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 7:14 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Myślę, że nie masz racji. Oto przykład 'z życia', a konkretnie z Kurnika. Grałem na sporym niedoczasie, ale sprawa była już załatwiona, plansza podzielona i rezultat jasny: wygrywam. Ale ku mojemu zdziwieniu przeciwnik zaczal grac do środka _swoich_ obszarow. Wktótce zrozumialem: pozostalo mi kilkadziesiat sekund, a przy takim obciązeniu sieci wykonywalem jeden ruch na dwie-trzy sekundy. W pewnym momencie przeciwnik spasowal, ale kiedy pracowicie zaznaczalem jego martwe grupy, moj czas dalej uciekal. No i przeciwnik nie zgodzil sie na ewidentnie martwe grupy a po tych operacjach pozostalo mi kilkanascie sekund, a jemu kilka wolnych pol we wlasnym terenie. Wiec przegralem, a moj przeciwnik wygral. No i co, czy to było zwyciestwo w ładnym stylu?
Powróć na górę
asumi
Keima
Keima


Dołączył(a): May 01, 2003
Wiadomości: 95

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 7:19 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nexo wrote:
hm jezeli ktos wygrał to znaczy ze mial lepszy styl (lepiej gral) niż jego przeciwnik
a wygrana np. przez hamety?

_________________
There are so many ways to lose, but so few ways to win. Perhaps the best way to achieve victory is to master all the rules for disaster, and then concentrate on avoiding them.
Victor Niederhoffer
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2003 11:52 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

pierwsza sprawa z czasem nie zwiazku z stylem gry tylko gra nie fair play a druga to zalezy czy to gra na handi bo na handi bez hamete sie nie obejdzie ;p

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Sb paźdź 18, 2003 12:26 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Zgadzam się z Nexiem, że granie na czas nie ma nic wspólnego ze stylem. Jednakże opinia "dziwnego zawodowca" (Tozawa Akinobu 9d) ma też w sobie wiele prawdy, jeśli ją dobrze zinterpretować. Otóż nawet 25k ma własny styl. Nie oznacza to jednak, że może ignorować rady silniejszych, które mu do stylu nie pasują. Przyjmując te rady wyrabiamy sobie rzemiosło i wtedy okazuje się, że wybór, w jakim stylu chcemy zagrać staje się bogatszy. Rozumiejąc więcej rozwijamy pole własnych rozważań nad stylem. Gdyby 25k uznał, że ma swój styl i go nie porzuci, prawdopodobnie do końca życia grałby np tsuke jako kakari, bo takie coś sobie wymyślił. Podobnie wspomniany insei, mimo że był ode mnie o wiele silniejszy zagrał coś co dla zawodowca było głupotą. (Dla nas byłoby pewnie genialne. Jeśli ten insei został zawodowcem, na pewno był wdzięczny mistrzowi, że ten błąd został przez niego wyrugowany i już nie przeszkadzał w swobodnym wyborze stylu.
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Sb paźdź 18, 2003 4:03 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wasza definicja stylu gry jest więc ściśle związana z techniką. Dla mnie 'styl' ma nieco inne znaczenie i obejmuje także wzajemną relację pomiędzy graczami i nie ogranicza się jedynie do kamieni na gobanie.
Powróć na górę
method
Sente
Sente


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 57
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn paźdź 20, 2003 4:04 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

fajne. jakim stylem grac hehe.

wiecie jaka jest roznica miedzy zawodowcami a nami?
My gramy co wiemy. Oni wiedzą co grają.

t tyle odnośnie stylu.
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pn paźdź 20, 2003 10:30 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

mario_orcus wrote:
Myślę, że nie masz racji. Oto przykład 'z życia', a konkretnie z Kurnika. Grałem na sporym niedoczasie, ale sprawa była już załatwiona, plansza podzielona i rezultat jasny: wygrywam. Ale ku mojemu zdziwieniu przeciwnik zaczal grac do środka _swoich_ obszarow. Wktótce zrozumialem: pozostalo mi kilkadziesiat sekund, a przy takim obciązeniu sieci wykonywalem jeden ruch na dwie-trzy sekundy. W pewnym momencie przeciwnik spasowal, ale kiedy pracowicie zaznaczalem jego martwe grupy, moj czas dalej uciekal. No i przeciwnik nie zgodzil sie na ewidentnie martwe grupy a po tych operacjach pozostalo mi kilkanascie sekund, a jemu kilka wolnych pol we wlasnym terenie. Wiec przegralem, a moj przeciwnik wygral. No i co, czy to było zwyciestwo w ładnym stylu?
No okej, ale to jest perfidnie chamski przypadek osoby, dla ktorej liczą się zwycięstwa w niewarzne jakim stylu:)
A przegrac w dobrym stylu można, czemu nie.
Ja nie lubię przegrywać przez autoatari, a robie to pernamentnie:)
method, ja nie gram co wiem, tylko gram co mi sie wydaje ze wiem=)

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
asumi
Keima
Keima


Dołączył(a): May 01, 2003
Wiadomości: 95

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 3:03 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

method wrote:
fajne. jakim stylem grac hehe.

wiecie jaka jest roznica miedzy zawodowcami a nami?
My gramy co wiemy. Oni wiedzą co grają.

t tyle odnośnie stylu.

osobiście - bywa, że gram czego nie wiem (nie mówię że dobrze! Wesoły )

PS Można wiedzieć co się gra, a i tak - będzie to zły styl Drwiący pomijając jakiekolwiek "amatorstwo stylu" Puszczający oczko

Początkujący, którzy rozwijają się nie mając częstych kontaktów z silniejszymi graczami mają tę przewagę nad innymi, że bardzo wcześnie zaczynają grać białymi i dlatego nie rozwija się u nich ta psychologiczna bariera. Jest to jednak więcej niż równoważone faktem, że uczą się również złego stylu, którego będą musieli się oduczyć, gdy napotkają silnych przeciwników. (Jak czynić postępy w grze Go
(c) Milton M. Bradley 1977)

w takim wypadku - jak się oduczyć złego stylu? Lub jak rozpoznać dobry? Puszczający oczko

_________________
There are so many ways to lose, but so few ways to win. Perhaps the best way to achieve victory is to master all the rules for disaster, and then concentrate on avoiding them.
Victor Niederhoffer
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 3:08 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

dobrego stylu podbno sie uczymy ukladajac partie pro.

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
pjk
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Wt paźdź 28, 2003 7:52 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Stylu uczymy się przez cały czas, i jak mówią Japończycy jest odzwierciedleniem naszego wnętrza. I dlatego nie jest on stały, bo my podlegamy zmianą. Ale nad stylem można pracować. I gdy awansujemy - gramy lepiej zmienia się nasz styl. W tym na pewno pomagają:
- tesuji,
- kształty,
- analiza gier zawodowców,
czyli dochodzenie do zrozumienia Go.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy