Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jak bardzo ważne jest zwycięstwo.
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jak ważne jest dla Ciebie zwycięstwo
>75%
10%
 10%  [ 10 ]
>75%
10%
 10%  [ 10 ]
50-75%
15%
 15%  [ 15 ]
50-75%
15%
 15%  [ 15 ]
50%
16%
 16%  [ 16 ]
50%
16%
 16%  [ 16 ]
25-50%
4%
 4%  [ 4 ]
25-50%
4%
 4%  [ 4 ]
<25%
5%
 5%  [ 5 ]
<25%
5%
 5%  [ 5 ]
Wszystkich głosów : 100

Autor Wiadomość
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Pn May 11, 2003 4:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Fajna ksiazeczka.. Jednak IMHO nic nie przebijaloby "Get strong at nigiri" jezeli takowe by kiedys powstalo :}
Powróć na górę
janek
Honte
Honte


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 37
Skąd jesteś: Wodzisław Śląski

PisanieNadesłano: Wt lut 24, 2004 10:55 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Bardzo ciekawy wątek.
Wydaje się oczywiste, że wygrywanie, chęć wygrywania, jest bardzo ważna. Bez niej nigdy nie będziemy lepiej grali.
Moim zdaniem jednak, gdy chęć wygrywania przewyższa chęć grania dobrego Go , to przestajemy grać lepiej!
To tylko pozorny paradoks.
Często komentuję partie słabszych i znacznie słabszych goistów. Bardzo często zdaża się, że po pokazaniu dobrego ruchu, który moim zdaniem powinien być zagrany, słyszę : "tak chciałam/em zagrać, ale wtedy mój przeciwnik mógłby zagrać tam i wydaje mi się, że miałby więcej".
Co to oznacza ? Jak ja rozumię taką wypowiedź ucznia?
Otóż dla mnie to znaczy :
Widziałem ten dobry ruch, ale chcąc WYGRAĆ grę wolałem nie pozwolić przeciwnikowi na zagranie innego ruchu! W konsekwencji zagrałem ruch gorszy i przegrałem grę !!!

Chęć wygrania (lub inaczej obawa porażki) większa niż chęć dobrego grania przeszkadza zatem w wygrywaniu. Przynajmniej w wypadku osób uczących się dopiero grać, a więc w wypadku nas wszystkich :).

Cóż, zdarzyło się już nawet kiedyś tak, że w wypadku meczu mistrzowskiego, bardzo silna motywacja do dobrej gry, całkowite zrezygnowanie z nadziei na wygranie, prawie doprowadziło do największej sensacji w historii polskiego Go Uśmiech
Może kiedyś zmobilizuję się i opowiem Puszczający oczko
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Wt lut 24, 2004 11:57 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Chcialem tylko dodac, ze po czesci "wine" za takie myslenie uczacych sie, jakie przedstawil Janek, ponosza osoby, ktore ucza go. Czesto naklaniaja one do grania duzych, a nie dobrych ruchow. Ja sie z tym spotykalem na kazdym kroku. To bylo wrecz nawolywanie do odwaznego grania, wyzbywania sie wolnych, solidnych zagran. I teraz musze sie od nowa przestawiac na granie dobrych ruchow i hamowanie swoich zapedow, tlumienie wlasnie takiego myslenia, ze bez jakiegos ruchu to nie wygram, bo przeciwnik wezmie wiecej.
Powróć na górę
yebisu
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): lip 31, 2003
Wiadomości: 21
Skąd jesteś: Gdansk

PisanieNadesłano: Śr lut 25, 2004 5:49 pm    Temat wiadomości: ... Odpowiedz cytując

dla mnie wygrana jest najwazniejsza ;D
tzn nie zrozumcie mnie zle nie chodzi mi o to ze za wszelka cene na czas i takie tam... zawsze staram sie grac fair aby wynik rowniez mogl sie okazac prawidlowy..
kazda partie gram z nastawieniem 'nie moge jej przegrac' - wtedy staram sie najbardziej jak moge plus mam psychologiczne nastawienie z brakiem obawy 'czy nie jestem slabszy' albo 'pownienem sie go bac bo daje mi handi'.. jak przegram - swiat sie nie konczy ale przegrywac chyba nikt nie lubi Uśmiech
co do wypowiedzi kaisuja - kazdy kto gral ze mna teachinga moze potwierdzic ze zawsze jako jedna z zasad staram sie wbic 'najpierw ruch wazny potem duzy' niezaleznie jak duzy dany ruch by byl... Uśmiech

co do porazek i mobilizowania - mnie o dziwo porazki nie mobilizuja Zdziwiony niezaleznie czy wygrywam czy przegrywam staram sie grac coraz lepiej.. nie zawsze to wychodzi no ale... ^^

_________________
Elite Team
Powróć na górę
esperanto
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pt czerw 04, 2004 5:47 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

"Kiedy łucznik strzela nie dla wygranej, panuje nad wszystkimi swoimi władzami. Kiedy strzela, by wygrać mosiężną klamrę, staje się nerwowy. Kiedy strzela, by zdobyć nagrodę wykonaną ze złota, staje się ślepy, widzi cel podwójnie, a umysł go zawodzi. Umiejętności jego się nie zmieniły: to nagroda go rozdwaja. Zależy mu na niej! Więcej myśli o niej niż o strzelaniu, a potrzeba zwycięstwa wysysa jego moc." Tranxu
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy