Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Potrójne KO ?
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Pt marca 19, 2004 2:28 pm    Temat wiadomości: Re: Potrójne KO ? Odpowiedz cytując

Może jeszcze tak dla pewności pokażę jaka jest różnica między podwójnym ko, a potrójnym, bo wiele osób ma z tym problemy. Dla ułatwienia dodałem jeden kamień (oznaczony na diagramie)

Potrójne KO


Po ruchu bialego 1 - czarna grupa jest w atari. Nie moze polaczyc w 3 bo to samobójstwo. Ma do wyboru, szukać groźby na którą odpowie bialy i odbić ko na prawo od 1, albo... No właśnie - po co ma szukać groźby na zewnątrz, na którą biały może nie odpowie, skoro może zwiększyć swoje oddechy przez zagranie 2. W tym momencie bialy też nie bardzo może przestać, więc ciśnie dalej - odbija ko w 3. Czarna grupa znowu jest w atari, więc czarny znowu zamiast szukać groźby odbija ko (bo nie może łączyć) na prawo od 1. Biały ciśnie dalej - odbija ko na prawo do 2. I tak w kółko.

Natomiast co by było gdyby w 2 stał biały kamień ? (i nie było kamienia na prawo od niego Puszczający oczko )

| . O O O O 2 3 O O . O O O O X X X X . |


Biały 1 grozi zabiciem grupy. Czarny nie może łączyć w 5. Szuka groźby (to jest różnica tego trzeciego ko, które dostarcza nieskończonej ilości gróźb). Zagrał 2, na które odpowiada biały. Odbija ko w 4, ale wtedy biały będąc w atari, odbija drugie ko w 5. I znowu czarny szuka groźby. Jak widać zabić takiej grupy się nie da, bo żaden z graczy nie może połączyć żadnego z ko. Ale to że gróźb należy szukać na zewnątrz lokalnej sytuacji, nie doprowadzi do powtórzenia się sytuacji na planszy. I to jest właśnie życie w podwójnym ko.
(Tak naprawdę to czarny nawet nie musi szukać groźby. Może to zignorować, a w momencie gdy biały odbije drugie ko, od odbija pierwsze)

Mam nadzieję że nie namotałem jeszcze bardziej w głowach graczy Puszczający oczko A'propos: te diagramy są świetne - mam nadzieję że więcej użytkowników będzie z nich korzystać

_________________
Powróć na górę
johnkelly
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 99
Skąd jesteś: Ożarów Mazowiecki

PisanieNadesłano: Pt marca 19, 2004 2:46 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

y0shua wrote:
Chyba niepotrzebnie sie przejmujesz bo to tylko legenda. Otoz pierwszy raz zanotowane potrojne ko ktore sie zdarzylo skonczylo sie bardzo nieszczesliwie. Otoz gdy doszlo do takiego ko, gracz stwierdzil ze to bardzo niespotykana sytuacja i ze na pewno przyniesie mu szczescie. Niestety mocno sie pomyli, bo w nocy jego zamek zostal napadniety przez jego wroga, a on sam zginal. Nie znam blizszych szczegolow niestety wiec historyjka nie jest najlepiej opowiedziana Puszczający oczko

To bylo tak:
Oda Nobunaga zatrzymal sie w swiatyni Honno-ji w Kyoto wraz z setka swoich przybocznych. Na miejscu byl swiadkiem gry miedzy dwoma owczesnymi wielkimi GO - nie pomne kto to byl. W trakcie gry doszlo wlasnie do potrojnego ko. Nobunaga widzac to wykrzyknal "meijin" - czym powolal do zycia jeden ze wspolczesnych tytulow. Po grze Nobunaga pozostal sam i tak go zaskoczyl zdrajca Akechi Mitsuhide prowadzacy przeciwko niemu 10.000 armie. Nobunaga popelnil seppuku i od tej pory potrojne ko jest uwazane za zly omen.

Grajacymi byli Nikkai Honinbo Sanza oraz Kashio Rigen.

_________________
--
Blog: maciejrozalski.eu


Ostatnio zmienił(a) johnkelly dnia Sb marca 20, 2004 2:38 am, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt marca 19, 2004 3:33 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No jednak tak fajnie to nie jest:

| . O O O O . . O O . O O O O X X X X . |


| . O O O O . . O O . O O O O X X X X . |


Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, a biały chce grać ko, czarny cierpliwie odpowie na każdą groźbę i odbije drugie ko (1 lub 3). Biały więc jest skazany na śmierć. Co nie oznacza, że nie może mieć korzyści ze swoich kamieni - jeśli gdzieś na planszy pojawi się inne ko, biały może traktować 1 i 3 jako groźby w tym ko :). I znów jeśli żadna strona nie ustąpi, to mamy potrójne ko :).

Przykłady podwójnych ko są tu: senseis.xmp.net/?DoubleKo

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.


Ostatnio zmienił(a) marcin dnia Pt czerw 04, 2004 6:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Pt marca 19, 2004 4:22 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

tak, ja troche poplątałem. Czarny w tej sytuacji żyje w podwójnym ko, wiec biały jest w zasadzie martwy Puszczający oczko

_________________
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Sb marca 20, 2004 12:27 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ponieważ mówiłam dużo o mojej wczorajszej grze to oto diagram:
końcowa pozycja

dolnośrodkowa grupa to ta którą uznaliśmy za seki (podwójne ko)
Powróć na górę
kaziko
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): May 04, 2003
Wiadomości: 26
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Sb marca 20, 2004 2:00 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

podwojne KO to podwojne KO

senseis.xmp.net/?DoubleKo

a seki to seki...

senseis.xmp.net/?Seki

Wstrząśnięty

pzdr,Kazimierz
Powróć na górę
kaziko
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): May 04, 2003
Wiadomości: 26
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Sb marca 20, 2004 2:03 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

a to : senseis.xmp.net/?EternalLife

to juz jest naprawde extra!

pzdr,K
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Sb marca 20, 2004 2:33 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

kaziko wrote:
podwojne KO to podwojne KO

senseis.xmp.net/?DoubleKo

a seki to seki...

senseis.xmp.net/?Seki

Wstrząśnięty

pzdr,Kazimierz

nie rozumiem.
jasne że to różne pojęcia. i wiem co oba znaczą Bardzo wściekły
miałam na myśli że to jest seki z podwójnym ko. coś jakby szczególny rodzaj seki.
no chyba że się mylę, ale biorąc pod uwagę że osoby silniejsze ode mnie (silne kyu) też twierdzą że to seki, to chyba jednak mam rację. Jeśli nie to niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy