Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


róg-brzeg-centrum
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kellindil
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 06, 2004
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Sosnowiec

PisanieNadesłano: Śr czerw 09, 2004 4:53 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja mam koło 20 kyu jednak wciąż nie mogę wyrwać sie z założenia że zajęcie rogu jest ważniejsze od wpływów w centrze. W rogach radze sobie nieźle podczas gdy walcząc w centrum planszy po prostu się gubie:((
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Śr czerw 09, 2004 4:57 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

spokojnie, jak sobie radzisz w rogach to już jest dobrze Puszczający oczko
umiejętność walki w centrum przychodzi z czasem.
jak chcesz sobie z tym poradzić to po prostu dużo graj a po grze przeglądaj swoje gry właśnie pod kątem tego co robiłeś w centrum.
a, Pomysł między rogami a centrum są jeszcze brzegi, też ważne Uśmiech
Powróć na górę
bl4cky
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): stycz 09, 2004
Wiadomości: 31

PisanieNadesłano: Cz czerw 10, 2004 11:53 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Gdzie jest napisane, że wzięcie rogu jest ważniejsze niż wpływy zewnętrzne ?
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Cz czerw 10, 2004 12:02 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

bl4cky wrote:
Gdzie jest napisane, że wzięcie rogu jest ważniejsze niż wpływy zewnętrzne ?
Na dziewiątkach jest.
A tak poza tym to przecież zawsze się mówi początkującym że trzeba zaczynać od rogów, bo tam najłatwiej złapać terytorium. I rzeczywiście może się komuś pomylić, że rogi są najważniejsze.
Powróć na górę
lonewolf
Aji
Aji


Dołączył(a): paźdź 10, 2003
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Cz czerw 10, 2004 5:05 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Rogi są najważniejsze nie dlatego, że tam jest terytorium, ale dlatego, że w pobliżu rogu najłatwiej zbudować stabilną grupę, niepodatną na ataki albo nawet żywą. Taka grupa nie musi wcale otaczać terytorium. Przykład - potwornie silne grupy budowane po ruchu 5-4, gdy przeciwnik wejdzie do rogu. Partie grane przeciwko dużemu handikapowi biały (jeśli gra spokojnie) wygrywa nie dlatego, że jest dużo lepszy taktycznie, ale dlatego, że czarny tego nie rozumie.

Pozdrawiam,

_________________
lone
Powróć na górę
Kellindil
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 06, 2004
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Sosnowiec

PisanieNadesłano: Pt czerw 11, 2004 7:26 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Z punktu widzenia troche strachliwego gracza (mnie:)) to trzymanie sie rogów i band daje chociaż złudne poczucie bezpieczeństwa, sądze że brakuje mi jeszcze trochę teorii do choć troche skutecznej gry w środku, ale może z czasem..
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy