Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


przedstawienie zasad, interaktywny kurs
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Śr kwiet 06, 2005 8:14 pm    Temat wiadomości: przedstawienie zasad, interaktywny kurs Odpowiedz cytując

Zacznę może od końca. Czy ktoś może jest w posiadaniu lub wie gdzie można znaleźć interaktywny kurs (ten od 50k - 30k) w wersji do wydrukowania (moze byc po ang)?? No i początek. Przychodzi nowa osoba do klubu, nie znająca zupełnie zasad. Jak wprowadzacie ją w zasady? Czy może wyjaśniacie je szybko z kilkoma przykładami (łapanie, teren, ko, dwoje oczu) i przechodzicie do sedna czyli gry na 9x9 (sedna jak sedna)? Kiedy pierwszy raz w ten sposób nauczyłem dwie osoby grać to przyniosło to dość fatalny skutek - oprócz najprostszego atari nie widziały gdzie można zabić kamienie, nie mówiąc o widzeniu życia grup lub też dokończenia yose. Wtedy też nasunął mi się też pomysł by wprowadzać w grę nieco dłużej i dopiero po opanowaniu podstaw takich jak przedstawione są ww. kursie "pozwalać" im grać. Co Wy o tym myślicie, macie też może jakieś swoje sposoby by wprowadzać w świat Go?
Powróć na górę
silk
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 47
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr kwiet 06, 2005 10:41 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Większośc osób z Poznania, w tym ja, praktycznie od razu zaczynamy z początkującym grać.
W końcu o to chodzi w Go - o granie - prawda? Nie o długie wyjaśnianie zasad, itd.

To teraz szczegółowiej Uśmiech
Piszesz "nasunął mi się też pomysł by wprowadzać w grę nieco dłużej" po tym jak "wyjaśniacie je szybko z kilkoma przykładami (łapanie, teren, ko, dwoje oczu)" nie przyniosło spodziewanego rezultatu. A moim zdaniem właśnie za długo wyjaśniałeś zasady już w tym pierwszym przypadku.
Ja przestawiam zawsze zasady bardzo skrótowo - jaki jest cel gry, o oddechach, zbijaniu, ruchu samobójczym (i że nie jest samobójczy jeżeli zbija). Czasami ne zapomne nawet powiedzieć kiedy się kończy gre Puszczający oczko I to wszystko, za pierwszym razem nie mówie nic o oczach, ko. I od razu gra na 9 handicapach.
Ważne jest podejście. Nie możesz zakłądać, że w pierwszej grze początkujący będzie widział atari, a co dopiero możliwość zbicia większej liczby kamieni. A IMO mówienie o życiu grup zupełnie mija się z celem, jeżeli gracz jeszcze dobrze nie wie gdzie może a gdzie nie położyć kamień, nie wie które moga być zbite, itd.
O ko, oczach wspominam dopiero po 2-4 grach, zależy jak szybko dana osoba łapie zasady, na co sama wpadnie i o co się pyta.
Przez pierwsze pare gier początkujący ma nauczyć sie własnie zauważać atari, potem łączyć swoje kamienie. Dopiero w dalszej części powinna zajmować się życiem, czy punktami w yose.
Zdecydowanie też przed pierwszymi ~4-6 partiami nie warto pokazywać żadnych typowych sytuacji i sekwencji ruchów do zagrania. I tak tego nie zapamięta, a tobie jako uczącemu będzie się wydawało że niejasno coś przedstawiłeś. Niech początkujący sam zobaczy co trzeba na brzegu zabezpieczyć, wspomnij o tym po grze, może ew. w trakcie.
Jeszcze nie jestem przekonany co do komentowania gier, ale tez wydaje mi się, że pierwszych kilku, kilkunastu gier nie warto komentować.
Wystarczająco dużo zauważa sam gracz. A z komentarza niewiele zapamięta. Można co najwyżej zwrócic uwagę na jakieś oczywiste błędy, itp.

A co do interaktywnego kursu, hmm, to biorąc pod uwagę to że jest właśnie iteraktywny to chyba trudno byłoby go wydrukować? Puszczający oczko

_________________
An algorithm must be seen to be believed. -- D.E. Knuth
Powróć na górę
OmShanti
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): list 22, 2003
Wiadomości: 13
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Cz kwiet 07, 2005 7:37 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ostatnio, kiedy tłumaczyłem komuś od zera zasady, powiedziałem tylko o terytorium i zbijaniu (oraz że kamienie kładzie się na przecięciach linii i zaczyna czarny). W czasie pierwszej partii doszły do tego ruchy samobójcze i RBC (bo ta osoba się pytała). Miałem już trochę "ofiar" Puszczający oczko do poeksperymentowania i ten sposób przedstawiania Go wydaje mi się najbardziej efektywny, chociaż to oczywiście też zależy od indywidualnych predyspozycji.
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Pn kwiet 10, 2005 1:42 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

2:0 dla natychmiastowego rozegrania partii. Dzięki za opinie.
Powróć na górę
mariquita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): stycz 24, 2005
Wiadomości: 20
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn kwiet 10, 2005 4:45 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jeżeli uczy się gry więcej niż jedną osobę równocześnie, to można na początku zaproponować, aby te osoby zagrały między sobą kilka razy w atari-go (do zbicia pierwszego kamienia lub pierwszych trzech kamieni). Dzięki temu uczą się one widzieć atari, a nie muszą myśleć o jakimś terenie, który dla początkującego gracza jest trochę trudny do wyobrażenia.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy