Siła gracza a jego IQ [ciekawostka]
Idź do strony 1, 2  Następny  :| |:
-> Forum ogólne

#1: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: CzerminiakSkąd jesteś: Mielec PisanieNadesłano: Wt stycz 10, 2006 4:00 pm
    ----
Gracz/siła/IQ

Go Seigen.............................(9p) 166
Koichiro Habu.........................(4d) 166
Kobayashi Koichi.................(9p) 157
Lee Sedol.............................(9p) 153
Lee Changho........................(9p) 152
(anonimowy danowiec)..................150
Radoslaw Jachym...................(2d) 148
"Małysz".................................(5d) 146
Marta Piekarczyk.....................(4k) 144
Agnieszka Śmigowska.............(7k) 144

Badanie zostało przeprowadzone na próbce: 4 graczy pro, 4 danowców oraz 2 uroczych goistek.

Metoda badania : wahadełkowanie psychometryczne
Autor: Atman

#2: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: SayakaSkąd jesteś: Poznan PisanieNadesłano: Pt stycz 13, 2006 7:39 pm
    ----
Bzdura

#3: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: zefciuSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Pn stycz 16, 2006 1:32 pm
    ----
A jakieś opracowanie statystyczne do tego? Hipoteza? Poza tym mała ta próba. Myślę, że badanie "szybkość wzrostu siły według IQ" coś może dać (ja mam chyba IQ 20 w tym układzie). Ale "aktualne IQ"... Ilu to geniuszy miało 60 kyu.

#4: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: CzerminiakSkąd jesteś: Mielec PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 10:16 am
    ----
Faktycznie - próbka jest trochę mała - dorzucę jeszcze za jakiś czas wyniki parunastu osób - też z miarę stabilnymi rankingami. Jak widac jakaś tam korelacja istnieje.
Krótkie wyjaśnienie.
IQ była mierzona wg skali Cattella.
Zakres: 90-110 - przeciętni
115-130 - uzdolnieni
130-160 - wybitnie inteligentni
> 160 - geniusze

Częstość występowania:
  >= 130 - 1:9 osób
  >= 140 - 1:22
  >= 145 - 1:33
  >= 148 - 1:44
  >= 152 - 1:70
  >= 157 - 1:114
  >= 166 - 1:336
  >= 176 - 1:1390
  >= 220 - 1:3480000

Teoretycznie mamy w Polsce mamy ponad 100 tys geniuszów - w tym pewno wielu nieodkrytych jeszcze goistycznych talentów Bardzo szczęśliwy

#5: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: aczSkąd jesteś: Mielec/Kraków PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 1:59 pm
    ----
Rank wrote:

Metoda badania : wahadełkowanie psychometryczne

Hmm, może jakieś wyjaśnienie co to jest? I na ile sie sprawdza?

#6: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: pilekSkąd jesteś: Białystok PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 2:27 pm
    ----
to chyba cos w stylu : wymysle liczbe, ktora bedzie pasowala do mojej teorii ;p

#7: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: zefciuSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 2:59 pm
    ----
Zaraz zaraz... Bo teraz mi się dopiero rzuciło w oczy to wahadełkowanie. Czyżbyś machał wahadełkiem nad zdjęciem Fetkii?? W google hasło wklepawszy dochodzę do wniosku, że chyba niestety tak. Hmmm, a jak z IQ Ranka? <Pije herbatę, patrzy w fusy> no tak, nic dziwnego.

#8: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: CzerminiakSkąd jesteś: Mielec PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 7:48 pm
    ----
got wrote:


Hmm, może jakieś wyjaśnienie co to jest? I na ile sie sprawdza?

Analiza psychometryczna czyli pomiar lub analiza przedmiotu badań bez użycia środków fizycznych "na odległość", na podstawie "świadka" np. zdjęcia osoby.

Podobno na odległość wykrywano w ten sposób w czasie wojny w Wietnamie bunkry Vietkongu, poszukuje się tak skutecznie zaginionych osób itp. Co do samego IQ do dwóch specjalistów niezaleznie od siebie uzyskało podobne wyniki... Bardzo szczęśliwy


Ostatnio zmienił(a) Czerminiak dnia Wt stycz 17, 2006 8:07 pm, w całości zmieniany 1 raz

#9: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: KosiarZSkąd jesteś: 2 metres behind you, below you and rising. PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 8:04 pm
    ----
Jak działa? Są dwie teorie: albo nie działa, albo działa przypadkiem ;]

#10: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: lsnienieSkąd jesteś: Gdańsk PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 8:07 pm
    ----
a ktore zdjecie Małysza wykorzystales? z tego roku czy kiedy skakal daaaleeej? Wesoły

#11: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: beneritSkąd jesteś: Gdańsk PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 8:15 pm
    ----
Jak dla mnie takie badanie to bzdura...

Można powiedzieć, ze się "sprawdza" ale sposób na osiągnięcie tego jest prosty:

1. Ile kto ma IQ trudno określić nawet innymi testami, więc wystarczy, że ten test bedzie je zawyżał o 5-10 puntów (w ten sposób podświadomie zaakceptujemy lepszy dla nas wynik)
2. Rozkład IQ nie jest liniowy, więc możemy zgadywać jego poziom przesuwając nasze zgadnięcia minimalnie powyżej średniej. Wtedy na podstawie punktu 1 okaże się że procent 'zgadnięć' jest większy niż wskazuje matematyka.
3. To, że dwie osoby uzyskują pewne wyniki też jest łatwe do uzyskania. Wystarczy aby zakłócić próbkę statystyczną - np dać same znane osoby - których IQ z zasady jest wyższe niż średnia). Co więcej ale przy niejednorodnym rozkładnie różnica błędu 5 punktów przy inteligencji 120 a różnica 5 przy 160 jest inna z punktu widzenia statystyki.

Jak dla mnie mogę wymyśleć dowolną metodę określnania IQ i nazwać ją wachu-wachu a potem tak dobrać obiekty badań i bawić się pewnymi niedociągnieciami, że okaże się iż oczekiwany wynik jest większy od tego co podpowiadałaby matematyka - mówiac inaczej - że to niby działa.

To tak jak dziś czytałem, że amerykańscy naukowcy udowodnili, iż osoby po przebudzeniu posiadają mniejsze zdolności intelektualne (porównywalne do tych na kacu). A potem okazało się, ze mieli próbkę 9 (!!!) osób. W ten sposób udowodnili totalną bzdurę bo przez przypadek wśród tych 9. osób nie było nikogo z tego niewielkiego odsetka który rano posiada wieksze zdolności intelektualne.

O "jakości" tych badań IQ świadczy również fakt, iż autor tematu zamieścił pod badaniem linka do strony z treściami sekciarsko-wróżbiarskimi - gdzie wlasnie badanie jest przedstawiane (link jako moderator usunąłem)

#12: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: zefciuSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 11:09 pm
    ----
Dwóch specjalistów, niezależnie, pleple. Zrób takie badanko dla mnie proszę. Znajdź dowolnego drugiego specjalistę, i pobawimy się na zdjęciach przypadkowych osób.
Zresztą fakt, że dwie osoby uzyskały na zdjęciach podobne wyniki o niczym nie świadczy. Ot zasugerowali się podobnie mądrą albo głupią gębą na fotografii. Wiarygodniej będzie na kawałkach ubrań (jeśli to dobry "świadek").

Tak poza tym, to jedyne w co jestem w stanie uwierzyć to to wykrywanie bunkrów Vietcongu. Przynajmniej wiem, dlaczego Amerykanie przegrali Drwiący

#13: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Śr stycz 18, 2006 11:09 am
    ----
Wydaje mi się że inteligencja nie jest jedynym i chyba nawet nie głównym czynnikiem dobrego grania w go. Swoją drogą metoda jej pomiaru za pomocą wahadełka wydaje mi się wcale nie gorsza od różnych śmiesznych testów z którymi się spotałem. Tym bardziej że właściwie nigdy nie spotkałem się z naprawdę sensowną definicją tego pojęcia.

#14: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: CzerminiakSkąd jesteś: Mielec PisanieNadesłano: Śr stycz 18, 2006 12:33 pm
    ----
Dodam jeszcze że IQ które tu zostało zmierzone jest w zasadzie wypadkową inteligencji matematyczno-logicznej, emocjonalnej, językowej, duchowej i jeszcze paru innych. Pewnie lepsze byłoby podanie wartości inteligencji matematyczno-logicznej ale niestety nie znam nikogo kto byłby w stanie i miał chęć ją pomierzyć.

#15: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Autor: CzerminiakSkąd jesteś: Mielec PisanieNadesłano: Śr stycz 18, 2006 1:30 pm
    ----
benerit wrote:
O "jakości" tych badań IQ świadczy również fakt, iż autor tematu zamieścił pod badaniem linka do strony z treściami sekciarsko-wróżbiarskimi - gdzie wlasnie badanie jest przedstawiane (link jako moderator usunąłem)

Bez przesady, nie ma co mieszać do tych badań jakiś "sekt"; wielu duchownych katolickich tez sie zajmuje wahadelkowaniem.



-> Forum ogólne

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Idź do strony 1, 2  Następny  :| |:
Strona 1 z 2