Gry bez zbicia
-> Pozycje, problemy, analizy

#1: Gry bez zbicia Autor: queyasSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Cz May 24, 2007 2:11 pm
    ----
Większość z Was pewnie czytała esej Włodzimierza Malinowskiego (http://www.go.art.pl/publikacje/baduk.php). Napisał tam między innymi:
Quote::
Grę możemy wygrać nie zabijając ani jednego z kamieni przeciwnika.
Czy macie jakieś zapisy gier, gdzie faktycznie zwycięzca nie zbił żadnego kamienia, a może nawet takie gdzie on nie zbił a sam stracił?

#2: Re: Gry bez zbicia Autor: Sai1988Skąd jesteś: Lesko PisanieNadesłano: Sb May 26, 2007 9:34 am
    ----
Kiedyś tak zagrałem na kurniku na 13x13 i wygrałem na teren gra strasznie pasywna jedna z moich pierwszych.
Niestety nie mam jej zapisanej Smutny
Ale przecież większość 9x9 to gry bez zbicia

#3: Re: Gry bez zbicia Autor: queyasSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Wt May 29, 2007 8:49 am
    ----
Sai1988 wrote:
Ale przecież większość 9x9 to gry bez zbicia

Tak, 9×9 to wiem. Myślałem raczej o 19×19 bez zbicia. Czy to w ogóle możliwe?

#4: Re: Gry bez zbicia Autor: MandosSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Wt May 29, 2007 1:45 pm
    ----
queyas wrote:
Tak, 9×9 to wiem. Myślałem raczej o 19×19 bez zbicia. Czy to w ogóle możliwe?

Tak, tylko bardzo trudne. Obaj gracze muszą grać spokojnie i zwykle nie walczą w środkowej fazie gry tylko biorą terytorium (Jidori Go).

Oczywiście taka gra jest znacznie(?) mniej efektywna, traci się tak wygodne "narzędzia" jak poświęcenie nieistotnych kamieni czy słabych grup, wrzutki czy tworzenie ko. Czyli na wyższym poziomie niż naście kyu według mnie niemożliwe jest przeprowadzenie tego typu gry.

#5: Re: Gry bez zbicia Autor: RadziolSkąd jesteś: Tychy PisanieNadesłano: Wt May 29, 2007 2:24 pm
    ----
Oczywiscie ze to mozliwe, pytanie tylko czy oplacalne? Nie wiem czy istnieje taka gra pro gdzie nie ma ani jednego jenca, celem gry jest w koncu posiadanie wiekszego terytorium niz przeciwnik, a nie uratowanie wszystkich postawionych kamieni. Moznaby nawet pokusic sie o stwierdzenie ze w grach na najwyzszym poziomie te dwie sytuacje sie wykluczaja. W grach poczatkujacych istnieja takie gry kiedy przeciwnicy dziela sie "po polowie" terytorium na gobanie w obawie przed inwazja i utrata kamienii. Wynika to badz z niezrozumienia celu gry, badz najprawdopodobniej z nieswiadomosci tego co ma "mniejsza polowe" ze przegrywa.
Gra go to w koncu symulacja wojny podczas ktorej toczy sie nierzadko wiele bitew. Jesli przystepujesz do wojny, musisz sie liczyc z ofiarami, jesli chcesz uratowac wszystkich, poddaj ;).

<SPAM> Niedobry Mandos mnie uprzedzil Puszczający oczko </SPAM>

Opcja "Edit" jest bardzo przydatna - pozdrawia "niedobry" Mandos Uśmiech



-> Pozycje, problemy, analizy

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Strona 1 z 1