Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej?
-> Forum ogólne

#1: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: fernellSkąd jesteś: Olsztyn PisanieNadesłano: Pn czerw 10, 2007 5:54 pm
    ----
Witam! Pytanie jak w temacie. Nie pytam ot tak sobie, tylko potrzebuje tego do mojej pracy licencjackiej (piszę program sędziujacy turnieje Go). No i właśnie wynikł dylemat z tym jak należy pisać 'Go'. Nazwy własne gier jak np. szachy pisze się z małej litery, ale zawsze widywałem Go pisane z dużej. Czy to tylko wyraz szacunku dla gry czy też poprostu Go to jakiś wyjątek?
Zatem jeśli jest tu jakiś goista polonista to będe mu dozgonnie wdzięczny za jakiekolwiek info!

#2: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: sheena PisanieNadesłano: Pn czerw 11, 2007 9:54 am
    ----
O ile pamiętam, w przekładzie Meijina nazwa go funkcjonowała normalnie jak wszystkie inne, czyli z małej. Ja w swojej pracy też piszę z małej.

#3: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: fernellSkąd jesteś: Olsztyn PisanieNadesłano: Pn czerw 11, 2007 3:57 pm
    ----
niestety promotor się uparł żebym pisał z dużej, ponieważ ma to odróżnić tę nazwę od popularnie używanego zaimka "go" ;], ale mimo wszystko dzięki za odpowiedź.

#4: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: AzaelSkąd jesteś: warszawa PisanieNadesłano: Pn czerw 11, 2007 7:13 pm
    ----
pamietam, jak kiedys na jednymz turniejow byla na ten temat dyskusja. Pawel Koziol stwierdzil wtedy, ze go pisze sie z malej litery, natomiast jesli chce juz sie pisac z duzej to "o" takze powinno byc wtedy z duzej, czyli go, lub GO
Uśmiech

#5: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: marmezSkąd jesteś: Szczecin (Poznań) PisanieNadesłano: Wt czerw 12, 2007 8:19 pm
    ----
W jakiejś anglojęzycznej książce o Go było pisane zawsze G wielkie i małe O, pewno żeby rozróżnić od angielskiego czasownika go. Pewno ww. promotor podobnie próbuje.

Osobiście uważam że angielski tekst gdzie jest Go lub GO lepiej mi sie czyta, czy wyszukuje czegoś w tekście, z anglika jestem słabeuszem, możliwe że to sie mocno do tego przyczynia, albo że w ogóle jestem dyslektykiem Puszczający oczko

#6: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: BartoshSkąd jesteś: abc PisanieNadesłano: Śr czerw 13, 2007 3:48 pm
    ----
w książce Lubosa pisane jest z małej

#7: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Autor: awit PisanieNadesłano: Pn lip 08, 2007 9:51 pm
    ----
go to zwykly wyraz japonski, wiec chyba powinien byc pisany wlasnie tak - czy piszemy np. Szachy? Kendo? Judo?
Ale chyba sie jakos tak przyjelo, ze piszemy w Polsce "Go" - moze ze wzgledu na szacunek do gry, moze zeby latwiej odrozniac od czasownika angielskiego albo polskiego zaimka "go". Ja osobiscie pisze Go albo GO - zaleznie od nastroju Uśmiech - sam nie wiem, jak to pisac.



-> Forum ogólne

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Strona 1 z 1