Problem z pincer'em
-> Pozycje, problemy, analizy

#1: Problem z pincer'em Autor: SentinelSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Pt wrz 25, 2009 7:35 pm
    ----
Witam, ostatnio staram się zrozumieć zagranie hoshi, ikken bassami. Analizując myślę o tym jak wykorzystać błędy popełniane w niektórych joseki a więć rozgryźć dlaczego uważa się to za błędy.
Mam więc taką sekwencję:
(;CA[utf-8]SZ[19]AP[MultiGo:4.4.4]MULTIGOGM[0]
;B[pd];W[qf];B[qh];W[qc];B[qd];W[pc];B[oc]C[błąd czarnych];W[rc];B[rd];W[od]; B[nc]C[kiepski ruch]; W[pe];B[oe];W[nd];B[md];W[ne];B[of];W[nf];B[qe];W[qg])

Biały po tej sekwencji ma lepszą pozycję ale czy może zbić czarne, jak powinna wyglądać optymalna sytuacja i przy okazji, jak czarne powinny się bronić?
Pozdrawiam
Bartek

#2: Re: Problem z pincer'em Autor: MandosSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Pt wrz 25, 2009 9:40 pm
    ----
A co może zrobić czarny?


(;CA[utf-8]SZ[19]AP[MultiGo:4.4.4]MULTIGOGM[0];B[pd];W[qf];B[qh];W[qc];B[qd];W[pc]
;B[oc]C[błąd czarnych];W[rc];B[rd];W[od]
;B[nc]C[kiepski ruch];W[pe];B[oe];W[nd];B[md];W[ne];B[of];W[nf];B[qe];W[qg];B[rf]
;W[rg]
(;B[pf];W[og];B[pg];W[ph];B[pe];W[sd])
(;B[og];W[pf]))


Tutaj najgorszy wariant dla niego i próba jakiejś sensownej obrony.

A co może zrobić aby nie dopuścić do takiej sytuacji? Nie grać hane na głowę dwóch kamieni kiedy jest biały w r14 Puszczający oczko

#3: Re: Problem z pincer'em Autor: SentinelSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Pn wrz 27, 2009 7:41 pm
    ----
Dzięki, czasami jednak takie sytuacje powstają i trzeba sobie radzić. Ja niedawno dostałem nauczkę Uśmiech
Pozdrawiam

#4: Re: Problem z pincer'em Autor: MandosSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Pn wrz 28, 2009 8:59 am
    ----
Ale wtedy starasz się radzić samodzielnie za pomocą swojego "czytania". Nie przygotowujesz sekwencji "po swoim błędzie" bo to nie ma sensu, znacznie lepiej popracować aby tego błędu nie zrobić i ewentualnie przerobić dobre kontynuacje.

Ja również pozdrawiam



-> Pozycje, problemy, analizy

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Strona 1 z 1