rozstrzyganie o życiu i śmierci
-> Początkujący

#1: rozstrzyganie o życiu i śmierci Autor: arthSkąd jesteś: Gdynia PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 2:19 pm
    ----
Jeśli po zatrzymaniu gry chcę przedstawić przeciwnikowi dlaczego uważam jego kamienie za martwe, to jako pierwszy "ruch" pokazuję
1 jego
2 mój
3 tego, na którego kolej byłaby jeżeli gra by toczyła się dalej

Pytanie

#2:  Autor: yoszSkąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 2:46 pm
    ----
jezeli Twoj przeciwnik nie zgadza sie co do statusu gry, gra jest kontynuowana dalej w miejscu gdzie sie skonczyla - czyli ruch ma ten kto mial miec. Gra toczona jest do momentu, az przeciwnik uzna ze grupa rzeczywiscie jest martwa, albo przezyje - w niektorych przypadkach, trzeba zagrac az do zabicia kamieni (zdjecia ich z planszy)

#3:  Autor: arthSkąd jesteś: Gdynia PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 3:07 pm
    ----
Dzięki Uśmiech

#4:  Autor: arthSkąd jesteś: Gdynia PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 4:00 pm
    ----
Właśnie czytam zasady Nihon Kiin, gdzie art.9 pkt.3 napisane jest, że gracz może zarządać wznowienia gry, ale wtedy jako pierwszy gra jego przeciwnik.
Pytanie

#5:  Autor: PolkolordekSkąd jesteś: Gdansk PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 5:04 pm
    ----
zarzadac albo poprosic zawsze mozna ale przeciwnik sie niekoniecznie musi zgodzic Puszczający oczko

#6:  Autor: arthSkąd jesteś: Gdynia PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 5:14 pm
    ----
Hmm. To już nie wiem, ale z tego co czytam jeżeli przeciwnik zarząda wznowienia zatrzymanej gry to przeciwnik nie może odmówić, ale ma prawo zagrać jako pierwszy.

#7:  Autor: marcinSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 6:52 pm
    ----
Nie mylisz się arth, jest tak, jak napisano w regułach Nihon Kiin. Jeśli żądasz wznowienia partii, przeciwnik ma prawo zagrać jako pierwszy. Gra toczy się następnie do dwóch pasów.

Jeśli kamienie, które uważasz za martwe są rzeczywiście martwe, to zginą niezależnie od tego, na kogo przypada ruch ;). Jeśli nieopatrznie spasowałeś, a teraz wydaje ci się, że możesz coś uratować lub zabić, to reguły są przeciwko tobie - przeciwnik ma tempo, by się wzmocnić. Nie należy więc pasować nieopatrznie.

Inna jest sytuacja na serwerach - tam po dwóch pasach nie bardzo jest możliwość wznowienia gry. Nie kojarzę jak to jest na kgs. Na kurniku jeśli nie akceptujesz zaznaczonych kamieni to jest możliwosć wznowienia partii - byle coś zagrać, bo inaczej aplet uzna wszystkie kamienie za żywe i policzy wynik.

#8:  Autor: arthSkąd jesteś: Gdynia PisanieNadesłano: Śr stycz 21, 2004 12:00 am
    ----
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. ...i nagle stała się jasność...

#9: Re: rozstrzyganie o życiu i śmierci Autor: SayakaSkąd jesteś: Poznan PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 6:35 pm
    ----
arth wrote:
Jeśli po zatrzymaniu gry chcę przedstawić przeciwnikowi dlaczego uważam jego kamienie za martwe, to jako pierwszy "ruch" pokazuję
1 jego
2 mój
3 tego, na którego kolej byłaby jeżeli gra by toczyła się dalej

Pytanie
Jesli przeciwnik uwaza, ze jego grupa jest martwa, a Ty sadzisz inaczej, to dajmy na przyklad koniec ggry.
Ty spasujesz, czyli ON nie bedzie sie na to zgadzał.
Wiec to on da pierwszy ruch....
Takie cos przynajmniej wydaje mi sie najbardziej logiczne.

#10:  Autor: UukSkąd jesteś: warszawa PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 12:44 am
    ----
Na kgsie po dwóch pasach przez "undo" automatycznie (bez pytania przeciwnika o zgodę) można wrócić do gry. Mi się to parę razy zdarzyło, po złym zaznaczeniu albo jak gra nie była jednak zakończona. Nie pamiętam, jak to było z pierwszeństwem ruchu, przy pierwszej okazji sprawdzę Uśmiech

#11:  Autor: NodaySkąd jesteś: Wroclaw PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 11:56 am
    ----
marcin wrote:
Inna jest sytuacja na serwerach - tam po dwóch pasach nie bardzo jest możliwość wznowienia gry. Nie kojarzę jak to jest na kgs. Na kurniku jeśli nie akceptujesz zaznaczonych kamieni to jest możliwosć wznowienia partii - byle coś zagrać, bo inaczej aplet uzna wszystkie kamienie za żywe i policzy wynik.
Pisałem w tej sprawie do Kurnika i dostałem odpowiedź, że takie są zasady AGA. Cytuję poniżej odpowiedni fragment:
Quote::
Jeśli gracze nie zgadzają się co do statusu grup pozostałych na planszy, po tym jak obaj spasowali, gra jest wznawiana przez przeciwnika gracza który ostatnio pasował. Gra się kończy kiedy gracze zgodzą się co do stanu wszystkich grup lub nie gdy nie zgodzą jeśli spasują bezpośrednio po sobie. W takim wypadku wszystkie grupy pozostałe na planszy są traktowane jak żywe
Niestety na Kurniku nie ma możliwości "zgodzenia się co do stanu wszystkich grup" tak, jak ma to miejsce po pierwszych pasach. Szkoda, że nie udało mi się tego wytłumaczyć Autorowi...



-> Początkujący

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Strona 1 z 1