Próba podsumowania działalności
-> Forum ogólne

#1:  Autor: kaisujSkąd jesteś: Lublin PisanieNadesłano: Pn kwiet 19, 2004 10:54 pm
    ----
Od czasu mojego ostatniego posta w tym watku minelo ladnych kilka miesiecy, w trakcie ktorych dosyc dobrze zapoznalem sie z realiami akademii, wzialem udzial w wielu dyskucjach i chcialbym podsumowac swoje przemyslenia. Od dluzszego czasu mam wrazenie, ze w akademii przydalyby sie powazne pozadaki. W mojej opinii nie brakuje nowych inicjatyw, a oferta akademii jest naprawde bogata. Problem lezy w dopracowaniu tego, co juz zostalo stworzone. Na poczatek wymienie kilka najwazniejszych niedociagniec, ktore mnie osobiscie raza.

I LIGA

Z prowadzeniem ligi jest cala masa problemow.

1. Chetni do pomagania przy prowadzeniu ligi.

W jednym z watkow zglosilem sie jako ochotnik do pomocy w lidze. Jesli dobrze pamietam Dobromila zrobila to samo. Niestety nikt sie do mnie nie odezwal. I nie wiem nawet czy taka pomoc jest potzrebna, czy obecnie ten problem jest juz rozwiazany. W kazdym razie kiedys Dede albo Marcin wspominali o tym, ze Liga jest prowadzona przez ochotnikow, ktorzy nei zawsze maja czas. Stad pomysl by admin ligi mial pomocnikow.

2. Nieaktualne sily.

To mnie bardzo irytuje, ze uczestnicy ligi nie pilnuja wlasnej sily. Wydaje mi sie, ze akademia jest takim miejscem, gdzie gramy miedzy innymi po to by monitorowac swoja sile, by miec sznase zagrac gry liczone do rankingu PSG. Jezeli nie znam prawdziwej sily swojego przeciwnika to nie wiem czy jest sens wysylac gre do Grabola, bo nie wiem czy moze byc ona zaliczona. Wysylanie gier, ktorych Grabol zaliczyc nie moze to tylko nadawanie mu zbednej pracy. Dlatego nasuwaja mi sie dwa rozwiazania. Po pierwsze mozna wymusic pilnowanie sily pod grozba wyrzucenia z ligi. Po drugie, z tego co pamietam, aby uczestniczyc w rozgrywkach ligi nalezy najpierw nalezec do akademii. Akademia dysponuje lista swoich czlonkow, ale sily na tej liscie sa bardzo czesto niekatualne. Zadaje sobie pytanie jaki ma sens czesciowe jej uaktualnianie. Nie bardzo rozumiem jak dziala caly ten system, przez co nawet nie bardzo wiem w jaki sposob konkretnie i rzeczowo skrytkowac to, co obserwuje. Przedstawie wiec moze swoje watpliwosci i sugestie. Widze, ze akademie mozna podzielic na czlonkow aktywnych i niekaktywnych. Aktywni to Ci, ktorzy systematycznie graja w jakichs rozgrywkach w ramach akademii typu liga czy turnieje. Przy zglaszaniu sie na turniej trzeba podac w zgloszeniu swoja aktualna sile. Czy z liga nie bylo podobnie, gdy byla ona tworzona? A jesli tak bylo, to dlaczego osoby w niej grajace nie mialy uaktualnianych sil? Na jakiej zasadzie Dede dokonuje awansow i dlaczego awansowane sa tylko niektore osoby? Spojrzalem dzis na nowy podzial ligi i widze, ze w grupie TOP sa gracze zarowno o sile 3dan jak i 20k. Potem sie dowiaduje, ze gracz o sile 20kyu wcale nie ma takiej sily. Z tym trzeba koniecznie coz zrobic. Jednym z rozwiazan byloby ulozenie ligi od nowa z aktualnymi silami uczestnikow. Liga i tak przeszla wielka reforme po odpadnieciu masy osob nie grajacych systematycznie. Innym, mniej radykalnym rozwiazaniem byloby wyslanie prosby wszystkim uczestnikom o nadelsanie adminowi ligi swojej aktulanej sily.

3.Koordynacja wspolpracy admina ligi z Grabolem.

Wydaje mi sie, ze ta kwestia bezposrednio laczy sie z poprzednim punktem. Gdyby wszystkie gry w obrebie ligi byly automatycznie wysylane go Grabola (mam na mysli gry spelniajace warunek maksymalnej roznicy sily w ilosci 3 kamieni), to gracze mieliby wiecej gier zaliczonych do rankingu, a ich sila bylaby stale aktualna. Administrator ligi, badz jakis jego pomocnik (podzial obowiazkow do uzgodnienia) moglby sprawdzac aktualna sile uczestniokw ligi wprost z listy Grabola. Nie wiem na ile w tej materii bedzie przydatny system opracowywany przez y0shua'e. Nie znam szczegolow technicznych jego prac, ale byc moze da sie jakos zautomatyzowac odczytywanie formulki typu:"Jan Kowalski, liga IAG, grupa C, 12kyu." Pisze o tym dlatego, ze wiem po sobie, iz znikoma czesc gier rozgrywanych w ramach turnieju IAG, a tym bardziej ligi jest wysylana do Grabola. Po udziale w kilku edycjach ligi i turnieju dotaral tam tylko 1 moja gra. Automatyzacja wyeliminowala by problem zenspelnieniem wymogu wyslania zapisu gry w ciagu 3 dni od daty jej rozegrania. Chcialbym wiedziec na ile taka automatyzacja jest w ogole mozliwa, a na ile to sa jedynie moje pobizne zyczenia. Ale nawet jesli ta automatyzacja nie jest mozliwa, to chyba mozna tak zorganizowac prace, by te gry trafialy do Grabola na czas.

4. Liga IAG a rozgrywki klanowe.

Zastanawialem sie nad tym, czy aby rozgrywki klanowe nie beda stanowily dla ligi IAG na tyle powaznej konkurencji, ze ta przestanie sie cieszyc jakimkolwiek zainteresowaniem. W klanie Nexa poki co sa dwie ligi, ale jedna kolejka trwa pol tygodnia. W klanie Minda/Ukasha z tego co slyszalem jest 6 roznych rozgrywek. To sprawia, ze kalendarz robi sie mocno napiety. Jesli sie do tego doda jeszcze turniej IAG (niby tylko 1 gra w tygodniu, ale sie dodaje) oraz uczenie jakichs ucniow, to czlowiek moze nie miec czasu na udzial w tym wszystkim. Jesli liga IAG ma odzyskac swoja swietnosc musi zostac uporzadkowana (sila), a udzial w niej wynagradzany liczeniem sie gier do Grabola.

II Dzial LEKCJE (uwaga kosmetyczna)

Chcialbym sie podzielic takim drobnym spostrzezeniem / doswiadczeniem. Jakies pol roku temu poprosilem Marcina by dodal mnie do "rejestru" uczacych w ramach akademii. I przez te pol roku nie zglosila sie do mnie ani jedna osoba, a przeciez wiele osob nieustannie narzeka na brak nauczyciela. W koncu postanowilem dac "ogloszenie" na forum w dziale nauka w watku szukam ucznia/nauczyciela. W ciagu tygodnia zglosily sie do mnie 4 osoby!!! Z tego miejsca chcialbym zapelowac do wszystkich tych, ktorzy chcieliby kogos uczyc, by oglaszali sie w tym watku. Sprawdzilem po sobie, ze jest to skuteczniejsza forma dotarcia do ucznia. Tak sobie pomyslalem, ze moze dobrym pomyslem byloby umieszczenie linku w polish roomie do tego watku oraz na kurniku obok linku do zasad gry . Osobiscie gralem ostatnio sporo razy z poczatkujacymi na kurniku i sugerowalem im poszukanie nauczycela na stronach akademii. Wiekszosc reagowala bardzo entuzjastycznie, nie wiedzac wczesniej o istnieniu strony akademii. To sa tylko propozycje, pomysly, ktore przyszly mi do glowy na skutek kontaktu z poczatkujacymi.

Tak na koniec chcialem napisac, iz uwazam akademie za rewelacyjne przedsiewziecie. Pomysl jest bardzo dobry. Sa nowe pomysly (chocby klany), ale czesto jest nieco gorzej z ich realizacja. Wydaje mi sie, ze w pierwszym rzedzie nalezaloby dopracowac i poprawic to, co juz jest zrobione, glownie chodzi mi tu o lige. Nie oznacza to, ze nowe inicjatywy sa niewskazane. Przeciwnie. Niedobrze by sie jednak stalo, gdyby to, co zostalo osiagniete do tej pory zostalo zmarnowane z powodu zaangazowania sie w cos nowego. Domyslam sie, ze ten post moze byc konktrowersyjny dla wielu osob i pewnie spotka sie z fala krytyki. chetnie odpowiem na wszelkie pytania i zarzuty (jesli bede potrafil). Chcialbym zebrac garstke osob, ktorym dzialanosc akademii nie jest obojetna, by poprawic to, co zapoczatkowal i rewelacyjnie prowadzi Dede. Mam nadzieje, ze nawet kilka chetnych osob moze cos zdzialac. Czasami wystarczy zmienic istotne detale, a sadze ze wlasnie tak jest w tej sytuacji.

#2:  Autor: chrisSkąd jesteś: Katowice PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 12:13 am
    ----
Ad 1) Sądzę że problem ligi został rozwiązany.
Nowy admin ligi MirkoT, z tego co mi wiadomo, będzie dokonywał aktualizacji zdecydowanie częściej niż to bywało poprzednio.

Ad 2 i 3) W kwestii siły w lidze faktycznie możnaby zrobić jakąś weryfikację siły.
Jeśli chodzi o granie do psg w lidze, to przy jej zakładaniu było założenie żeby granie w niej partii rankingowych nie było obowiązkowe. (Są osoby które nie chcą grać do psg gier internetowych).
Przy zaliczaniu gier internetowych trzeba wziąć także pod uwagę, że jeśli twój przeciwnik nie grał nigdy w turnieju na żywo (dopisek INT na liście promocyjnej lub gdy go tam wogóle nie ma), to w takiej sytuacji gra nie będzie Ci zaliczona.
Aktualność listy uczestników - częściowa aktualizacja na pewno jest lepsza niż żadna. Po każdym turnieju żywo siły członków iag, którzy w tym turnieju uczestniczyli są uaktualniane. Jeśli chodzi o turniej iag to jako jego administrator staram się weryfikować siły uczestników przy zgłaszaniu uczestnictwa, jak i wysyłać awanse po jego zakończeniu jeśli uważam że ktoś na taki awans zasłużył.
Pilnowanie rankingów osób nieaktywnych byłoby raczej dość trudne do wykonania.
W którymś wątku na forum dede już to poruszał, ale przypomnę - jeśli uważasz że siła twoja lub jakiejś innej osoby w iag jest nieaktualna to najlepiej wysłać maila do dede

#3:  Autor: HiTechSkąd jesteś: Szczecin PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 12:21 am
    ----
Bardzo trafne spostrzezenia kaisuj. Liga napewno sie uporzadkuje gdy y0shua skonczy system automatycznego akceptowania meczy. Co do sily to nie tylko nie jest ona aktualna w wielu przypadkach, ale tez czesto jest inna na stronie rozgrywek ligowych, a inna w liscie uczestnikow IAG.
Przydalby sie wiec taki systemik, ktory by przyporzadkowywal sile do loginu, a potem odczytywal w liscie uczestnikow/lidze/turniejach/forum.
Na to, ze ktos nie zglasza wzrostu swojej sily raczej ciezko cokolwiek poradzic. No coz - czynnik ludzki :] ( btw: ja ostatnio zglaszalem wzrost sily, ale jakos nie wzrosla na stronach ;). Mozna ewentualnie monitorowac sile KGSowa (to tez sie da zrobic w php :). Tyle moich uwag - nie sa ta pretensje ani zazalenia. Zdaje sobie sprawe z tego, ze administratorzy sa ludzmi i nie sa w stanie dopilnowac, zeby wszystko bylo cacy :). Systemiki w php z pewnoscia pomoga.

IAG forever! ^_^

#4:  Autor: kaisujSkąd jesteś: Lublin PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 12:28 am
    ----
Chcialbym moze jeszcze dodac taka sugestie odnosnie aktualnosci sil. Mozna by spisac sily z rankingu PSG wszystkich czlonkow akademii (tych, ktorzy sie na niej znajduja). Wiem, ze to troche roboty, ale jak by sie za to wzielo kilka osob to poszloby raz dwa. Zreszta nawet jakby robila to jedna osoba, to zajeloby to jej gora kilka dni, a przeciez to nie musi byc zrobione na jutro. Jesli chodzi o te kwestie to moge sie tego podjac, tylko zebym wiedzial co mam dalej zrobic z tymi danymi, komu je wyslac, by moja praca nie poszla na marne i czy to jest w ogole potrzebne.

#5:  Autor: chrisSkąd jesteś: Katowice PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 12:49 am
    ----
Jeśli ktoś jest i na liście promocyjnej ,i w iag, to siła z listy promocyjnej jest równoznaczna z siłą w iag. Siła na liście uczestników iag jest na bieżąco aktualizowana po ukazaniu się nowych list promocyjnych. Jeśli są jakieś rozbieżności, to tylko w przypadku, jeśli ktoś został awansowany w ramach iag, a nie zdążył jeszcze rozegrać żadnej ważnej gry rank

#6:  Autor: MandosSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 1:14 am
    ----
Jeżeli chodzi o aktualizację siły to w IAG jest rzeczywiście tragedia Puszczający oczko
kaisuj wrote:
Innym, mniej radykalnym rozwiazaniem byloby wyslanie prosby wszystkim uczestnikom o nadelsanie adminowi ligi swojej aktulanej sily.
A jeżeli ktos nie zna swojej siły lub zna tylko przybliżoną wartość, to co ma wtedy zrobić ? Wysłać coś takiego : "Mam siłę od 15k do 20k" ?


chris wrote:
Jeśli chodzi o turniej iag to jako jego administrator staram się weryfikować siły uczestników przy zgłaszaniu uczestnictwa, jak i wysyłać awanse po jego zakończeniu jeśli uważam że ktoś na taki awans zasłużył.
chris wrote:
jeśli uważasz że siła twoja lub jakiejś innej osoby w iag jest nieaktualna to najlepiej wysłać maila do dede w tej sprawie lub też zwrócić się o "wycenę" tej osoby przez jakiegoś silniejszego gracza.
Uważam tą metodę wyceny siły za "lekką" prowizorkę. Ostatnio byłem swiadkiem jak dede razem z chrisem wyceniali moją siłę Wesoły .
Przydałby się jakis system który aktualizowałby siłę graczy na podstawie wyników gier ligowych czy turniejowych rozgrywanych w ramach akademii (oraz klanów). Wiem że coś takiego powstaje, oby jak najszybciej ujrzało światło dzienne. Oczywiści pozostaje jeszcze problem siły graczy nie biorących udziału w grach I

#7:  Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 2:15 am
    ----
To o czym piszesz byloby jeszcze bardziej restrykcyjne od tej prowizorki, na ktora narzekasz. Wtedy niezaleznie od realnej sily gracza musialby on nabijać punkty i mozolnie wspinać sie po drabince awansu niezależnie od realnych postępów. A co jesli ktoś przez pół roku gra poza iagi przychodzi do turnieju o 5 kamieni silniejszy? Puszczenie go ze starą siłą byloby nie w porządku. Siła do poziomu ok 5k może się zmieniać u niektórych graczy dosłownie z dnia na dzień i tworzenie formalnych, złożonych regulaminów nie zdoła tego ogarnąć. Takie rzeczy mają imho sens jedynie dla graczy od poziomu ok dana wzwyż. Jak w iag będzie danowców tylu co teraz uczestników to powst

#8:  Autor: kaisujSkąd jesteś: Lublin PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 10:21 am
    ----
No to ja mam jeszcze jedna propozycje. Wiele osob na forum narzekalo na to, ze osoby w ramach turnieju handicapowego IAG (gdzie jest to szczegolnie wazne) startuje z zanizona sila i czuja sie z tego powodu pokrzywdzone. Czasami roznice byly znaczace. Proponuje by wszyscy, ktorzy uwazaja, ze natkneli sie na osobe z niewlasciwa sila, podawali do mnie te osoby, a ja bede sie staral cos z tym zrobic. Na poczatek bede wysylac do tej osoby prosbe o podanie aktualnej sily. Jezeli ta osoba nie zna swojej sily to bede ja prosic by poddala sie "wycenie". Swoja droga to mnie dziwi, ze w turnieju ponoc nadal startuje sandbaggerzy. Przeciez po jednym takim starcie turniej weryfikuje niewlasciwy dobor sily nominalnej.

#9:  Autor: MandosSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 6:54 pm
    ----
dede wrote:
To o czym piszesz byloby jeszcze bardziej restrykcyjne od tej prowizorki, na ktora narzekasz.
Nie narzekam, tylko stwierdzam stan aktualny. Po prostu jako student uczelni technicznej jestem przyzwyczajony do dosyć sztywnego sposobu oceny opartego o dane liczbowe zdobyte podczas badań laboratoryjnych na wybranej grupie obiektów badaw ... ups zapędziłem się Puszczający oczko ale wiadomo o co chodzi.

dede wrote:
Siła do poziomu ok 5k może się zmieniać u niektórych graczy dosłownie z dnia na dzień i tworzenie formalnych, złożonych regulaminów nie zdoła tego ogarnąć.
Nie zgadzam się z tym. W końcu serwery do gry w sieci muszą mieć zaimplementowane "automaty" wyliczające siłę graczy. Oczywiście mają dostęp do wiekszej ilości gier itd ale jest to możliwe do wykonania.Mówiąc o systemie aktualizującym siłę graczy miałem na myśli program który pomoże osobom odpowiedzialnym za to kontrolować sytuacje na bieżąco, a nie jakiś " formalny, złożony regulamin".
Prawda jest taka, że jeżeli członek akademii nie ma nauczyciela który od czasu do czasu wprowadza zmiany w jego sile oraz nie gra w turniejach organizowanych przez IAG to jego siła rzadko jest uaktualniana. Łatwo to zaobserwować w lidze gdzie siła nie jest tak ważna (gry

#10:  Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Wt kwiet 20, 2004 8:46 pm
    ----
Kilka ogólnych uwag:
Organizacja IAG świadomie jest 'lekka' i nieprecyzyjna. Zagadnienia rankingowe są drugorzęne. W IAG chodzi przede wszystkim o to żeby gracze z różnych stron kraju poznawali się, grali razem, uczyli się nawzajem. Zagadnienia rankingowe pojawiły się gdy PSG pozwoliło na zaliczanie gier internetowych do listy promocyjnej. Pamiętajcie jednak że są tu nałożone ograniczenia i IAG tylko w części może zastąpić udział w realnych turniejach; jedynie dla ludzi którzy z tych czy innych względów nie mogą brać udziału w rzeczywistych turniejach IAG oferuje protezę w postaci turnieju. Jeśli chodzi o ligę to aktualność rankingu w jej ramach nie ma większego znaczenia bo wszystkie gry i tak są równe. Możliwość zaliczania gier z ligi do listy promocyjnej to dodatkowy bonus który ma zachęcić do większego udziału. Tworząc ligę myślałem, że po kilku rundach podział na grupy ustabilizuje się. Jednak duża fluktuacja ludzi powoduje że takie rzeczy jak 3d i 20k w jednej grupie mogą się niestety zdarzyć.
Nie będziemy w ramach IAG tworzyć własnego systemu rankingowego, przynajmniej na razie. Praca z tym związana i koszt utrzymywania takiego systemu są zbyt duże w stosunku do wartości które ta praca by wniosła. Jeśli jednak ktoś chciałby podjąć się takiej pracy - proszę bardzo. Podstawą działania IAG jest dowolność inicjatyw, pod warunkiem

#11:  Autor: DobromilaSkąd jesteś: Łódź/Zielonka PisanieNadesłano: Śr kwiet 21, 2004 11:16 am
    ----
siła gracza w lidze nie jest ważna (gry równe) ale liga może być dobrym czujnikiem, że czyjaś siła jest zaniżona. Jeśli ktoś wchodzi do top-grupy i wygrywa z silnymi graczami a ma siłę 20-25k to znak że coś jest nie w porządku i należy mu tę siłę zweryfikować.
Po prostu administrator ligi (lub jego pomocnik Puszczający oczko ) po każdej edycji powinien przesyłać rektorowi listę uczestników ligi, których wartość siły wydaje się być podejrzan

#12:  Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Śr kwiet 21, 2004 4:24 pm
    ----
Nie ma problema Puszczający oczko

#13:  Autor: TommellSkąd jesteś: Police PisanieNadesłano: Sb kwiet 24, 2004 12:01 am
    ----
Ekhm, w sumie, to sądziłem, że silniejszy gracz zawsze może awansować słabszego (na nie większą siłę, niż gracza silniejszego + 5

#14:  Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Sb kwiet 24, 2004 1:08 am
    ----
Owszem, przewaznie akceptuje takie propozycje awansu, o ile gracz nie ma nauczyciela. Staram się jednak kontrolować sens takich awansĂ

#15:  Autor: yoszSkąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa PisanieNadesłano: Sb kwiet 24, 2004 1:29 am
    ----
poza tym jezeli gram zalozmy jako 12k, a on gra jako 18k a wiem ze ta roznica jest za duza , to nie moge go awansowac bo na wiecej niz 17k



-> Forum ogólne

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Strona 1 z 1