pytanko o zasady
Idź do strony Poprzedni  1, 2  :| |:
-> Początkujący

#16:  Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Sb lip 24, 2004 2:53 am
    ----
Biały nie może w tej pozycji zagrac bo stawia sie w autoatari. Zatem to czarny decyduje kiedy zacząć to grać. Jeśli poczeka do samego końca gry, biały po prostu nie będzie miał groźby, powie pas i czarny zabija. Wg zasad japońskich NIE trzeba tego dogrywać - biała grupa uznawana jest za martwą tak jak stoi. Wg innych zasad nie wiem, ale podejrzewam że wg amerykańskich biały może zmusić czarnego do dogrania tego. Oczywiście biały może potraktować postawienie się w autoatari jako grożbę do ko; jeśli czarny to zignoruje to biały zaczyna drugie ko o ten róg. Ilośc takich pozycji na planszy jest bez znaczenia - mogą być nawet we wszystkich rogach. W angielskojęzycznej literaturze ten i podobne ksztalty opisuje się to jako 'bent four in the corner', u nas nazywamy to 'zagiętą czwórką'.

#17:  Autor: bergmanSkąd jesteś: Torun/Wawa PisanieNadesłano: Sb lip 24, 2004 3:32 pm
    ----
ja chcialem sie przylaczyc do pytania ktore juz padlo....
co jesli w innym rogu pod koniec gry istniala by identyczna grupa...
wtedy bialy moze uratowac jedna z nich ... podczas walki ko daje autoatari i jedna grupa przezyje!!

#18:  Autor: ScateeSkąd jesteś: Łuków PisanieNadesłano: Pn lip 25, 2004 12:34 pm
    ----
Wtedy na japonskich zasadach obie grupy nie zyja, na innych powinno sie sytuacje rozegrac.

#19:  Autor: methodSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Śr sierp 18, 2004 11:12 am
    ----
to sie nazywa zgieta czworka, poczytajcie o tym jak macie watpliwosci

#20:  Autor: kaisujSkąd jesteś: Lublin PisanieNadesłano: Pn sierp 23, 2004 2:49 pm
    ----
Ja mam pytanko o pojecie terytorium, ktore jest wytlumaczone na stronie o adresie:www.go.art.pl/tour/zasady/1.html
Obszar czarnego w lewym gornym rogu jest niedomkniety i po wypelnieniu dame bialy moglby zmusic czarnego do wstawienia dodatkowego kamienia w swoje terytorium. Zreszta w tym samym artykule czytamy:
Quote::
Pamiętaj: Musisz całkowicie otoczyć obszary zanim będziesz mógł liczyć punkty jako własne. Czyli - bez dziur.
Czy moje rozumowanie jest prawidlowe?

#21:  Autor: marcinSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Pn sierp 23, 2004 5:16 pm
    ----
Jeśli chodzi ci o diagram 2 to rzeczywiście miałbyś rację, ale pod warunkiem, że czarne kamienie byłyby otoczone przez białe, a w szczególności że w komoku w górnym lewym rogu stałby stabilny biały kamień. Wtedy może można by zagrać sekwencję o której piszesz. Zauważ jednak że tekst do którego się odnosisz ma charakter wprowadzenia do zasad, a sekwencja ta byłaby bardzo zaawansowana na tym etapie. Dla pełnej ścisłości merytorycznej trzeba by tam dostawić czarny kamień twardo łączący kosumi.

#22:  Autor: kaisujSkąd jesteś: Lublin PisanieNadesłano: Pn sierp 23, 2004 7:05 pm
    ----
Masz oczywisce Marcinie 100% racje. Chcialem jedynie zwrocic uwage na fakt, ze czytalnik nie znajacy zasad, patrzac na ten diagram i zestawiajac go ze zdaniem, ze teren musi bys szczelnie otoczony, moze wywnioskowac, ze ow przyklad pokazuje wlasnie taki teren, co nie jest do konca prawda z powodu wymienionego przeze mnie powyzej.

#23:  Autor: methodSkąd jesteś: Łódź PisanieNadesłano: Wt sierp 24, 2004 11:00 am
    ----
a dlaczego zwrociles na to uwage dopiero teraz? a nie w momencie, gdy po raz pierwszy odwiedziles ten kurs? to chyba jasne...

#24:  Autor: kaisujSkąd jesteś: Lublin PisanieNadesłano: Wt sierp 24, 2004 5:16 pm
    ----
Hmmm, byc moze dopiero teraz po raz pierwszy odwiedzilem ten kurs:)
Bo prawda jest taka, ze szukalem jakiegos fajnego opracowania zasad (poza kursem interaktywnym), by dac linka na stronie klubowej i tak oto natrafilem na ten diagram.

#25:  Autor: marcinSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Śr sierp 25, 2004 1:42 am
    ----
Jest jeszcze ksiazka Go - Pierwsze Kroki (dla uczniow, nie nauczycieli). Zdaje sie ze sa klopoty z wejsciem na korek, dlatego jutro wstawie ja na strone.



-> Początkujący

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Idź do strony Poprzedni  1, 2  :| |:
Strona 2 z 2