Pytania o zasady
-> Początkujący

#1: Pytania o zasady Autor: MiltenSkąd jesteś: Gdańsk PisanieNadesłano: Pn list 22, 2004 2:53 am
    ----
Dlaczego w oficjalnych japońskich zasadach wiesiek.vm.pl/go/zasadyj.php
nie określono że czarny zaczyna gre ani ile wynosi komi??

#2:  Autor: marcinSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Pn list 22, 2004 2:30 pm
    ----
Zasady opierają się na tradycji. Po raz pierwszy zostały spisane w 1949 r. Pewne rzeczy są tak oczywiste, ze ich nie umieszczono... Czarny tradycyjnie zaczyna grę. Co do komi, to nie jest to część zasady. Komi zmienia się, do niedawna było to 5,5 punktu, od ponad roku jest 6,5.

#3:  Autor: MiltenSkąd jesteś: Gdańsk PisanieNadesłano: Śr list 24, 2004 6:44 pm
    ----
Co do oczywistości to bym się sprzeczał: słyszałem że nie zawsze czarny zaczynał pozatym jak już są tak bardzo sprecyzowane zasady.
Przecież to że kamienie kładzie się na przecięciach linii i gracze kładą je na zmiane jest znacznie bardziej oczywiste.

A co do komi to od czego one zależy?
Słyszałem że w rużnych zasadach jest rużne np. japoński 6.5 amerykańskich 5.5 a w inga jeszcze inaczej

Może wyjaśniłby mi ktoś też dlaczego jeśli ta sama sytuacja powturzy się na planszy to gra kończy się bez wyniku a nie jak można zobaczyć gdzie indziej po prostu nie można zrobić ruchu który by wracał do identcznej pozycji??
Czy winika to z komplikacji tej metody czy może czegoś innego...?

#4:  Autor: dedeSkąd jesteś: Trojmiasto PisanieNadesłano: Śr list 24, 2004 9:32 pm
    ----
Wielkosc komi jest ustalana na podstawie statystycznych badań wyników gier pro. Celem jest, żeby statystycznie ilość wygranych białego i czarnego była równa. Wielkość 5,5 ustalono kilkadziesiąt lat temu, obecnie uważa się że jest to wielkość zbyt mała. Niektórzy uważają że 6,5 też jest zbyt mało i postulują 7,5. Ponieważ wielkość ta ustalana jest na zasadzie konsensusu, każda federacja ma prawo ustalić to samodzielnie. Amerykanie póki co wciąż trzymają się 5,5.

#5:  Autor: marcinSkąd jesteś: Poznań PisanieNadesłano: Cz list 25, 2004 1:28 am
    ----
Milten wrote:


Może wyjaśniłby mi ktoś też dlaczego jeśli ta sama sytuacja powturzy się na planszy to gra kończy się bez wyniku a nie jak można zobaczyć gdzie indziej po prostu nie można zrobić ruchu który by wracał do identcznej pozycji??

Mógłbyś to pytanie zadać po polsku? Puszczający oczko

#6:  Autor: MiltenSkąd jesteś: Gdańsk PisanieNadesłano: Cz list 25, 2004 8:37 pm
    ----
Dlaczego w japońskich zasadach nie ma zasady super Ko (mam nadzieje że nie pomieszałem nazw) tylko to że obydwaj grecze przegrywają ??

#7:  Autor: yoszSkąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa PisanieNadesłano: Pt list 26, 2004 10:49 am
    ----
zapytaj sie nihon kiin Puszczający oczko i obaj gracze nie przygrywaja, ale gra uznawa jest za "niebyłą"

#8:  Autor: MiltenSkąd jesteś: Gdańsk PisanieNadesłano: Wt grud 28, 2004 4:58 am
    ----
Powiedźcie mi jeszcze jak to jest dokładnie z tym przymusem wypełniania dame w regulach japońskich ze względu na definicje seki.



-> Początkujący

Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Strona 1 z 1