Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jak robić postępy w Go
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kashon
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 28, 2003
Wiadomości: 21
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pn list 08, 2004 12:18 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

witajcie,

osobiscie polecilbym znalezc swojego "Akire" - kogos, kogo dobrze sie zna i kto wciaz ucieka przed toba. Ostatnio mi cos sie takiego przytrafilo - od jakiegos miesiaca zaczalem scigac moje bardzo dobrego kolege - Yakutra.

W tym okresie moja sila wzrosla o jakies 2-3kyu - pewnie jest to tez wynikem "sportowej zlosci" - zaczalem grac z przedwiadczeniem: "albo wygram albo zgine - lecz z pewnoscia nie ustapie przed przeciwnikiem".
Grajac z duzo silniejszymi graczami ( np z Yakutrem ) nie mozna inaczej grac - kazdy ruch musi byc maksymalnie ostry - jakikolwiek ruch powstrzymany strachem spowoduje powiekszenie sie przewagi przeciwnika.

Musze przyznac, iz takie podejscie jest dalekie od filozofii go, jednakze w moim przypadku zlosc wyzwala dodatkowo koncentracje - wole walki.

z pozdrowieniami,
kashon
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Pn list 08, 2004 10:28 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie rozumiem dlaczego takie podejście ma być dalekie od filozofii go.
No może tylko to, że robisz tak grając z silniejszym a nie zawsze.
W grze zawsze powinieneś szukać najlepszego ruchu - takiego który daje ci maksimum możliwości i korzyści. Taki ruch możemy nazwać ostrym. Ja zresztą w ten sposób rozumiem pojęcie tesuji - osty ruch.
Natomiast poprzez ostre granie nie możesz rozumieć agresywności. Nie zawsze opłaca się być agresywnym, bo wtedy często zostawiasz z tyłu słabości, które przeciwnik może wykorzystać. Jeśli twój kolega jest od ciebie niewiele silniejszy to może ci to ujść na sucho, ale przy większej różnicy siły trzeba (zresztą zawsze trzeba) grać agresywnie, ale ostrożnie, ostro ale przemyślanie. itp.. Czyli wkładać w grę maksymalny wysiłek. Tak żebyś jak skończysz grać nie miał sił na rewanż Rozsierdzony ale był dumny z zakończonej gry Uśmiech
Powróć na górę
bl4cky
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): stycz 09, 2004
Wiadomości: 31

PisanieNadesłano: Sb list 13, 2004 3:50 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wstrząśnięty
Kiedyś wydawało mi się, że grając z silniejszym przeciwnikiem jego kamienie są w jakiś sposób silniejsze, otóż nie są - ważą tyle samo, a ten cały system handicapowy to jedna wielka bzdura - przełamanie tej bariery to klucz do rozwoju
Powróć na górę
luke200304
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 03, 2004
Wiadomości: 12

PisanieNadesłano: Sb list 13, 2004 1:23 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

silniejszy kamien powinno sie rozumiec poprzez ilosc dobrych i poprawnych mozliwosci rozwoju, jakie daje jego pozycja, prawda?
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn list 15, 2004 1:28 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

bl4cky wrote:
8O
a ten cały system handicapowy to jedna wielka bzdura \
Bzdura? Mozesz rozwinac? Nie zgadzam sie z tym, ze to bzdura.
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Pn list 15, 2004 4:14 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jest tylko jeden skuteczny sposób poprawienia swojej gry - ciężka praca. Wszystkie sposoby ćwiczenia są dobre, o ile są stosowane w równowadze i systematucznie. Układanie gier pro, granie szybkie/wolne, małe plansze, literatura, problemy, przeglądanie swoich gier, studiowanie joseki i co tam jeszcze - wszystko jest OK, o ile nie skupiacie się tylko na jednym sposobie i pracujecie dużo i systematycznie.
Powróć na górę
Yakimoto
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 01, 2004
Wiadomości: 10
Skąd jesteś: Mikołów

PisanieNadesłano: Śr grud 01, 2004 6:45 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja myśle...ze nietylko ciezka praca sie liczy ale takze chęci...noi to z kim sie gra..jesli bedziemy grac ze słabszymi to sie niczego nie nauczymy..musimy grac z osobami wyzszej rangi...:D....takie jest moje zdanie..ja osobiscie poprawiłam przez to swoja gre i siłe...duzo mozna sie nauczyc obserwujac gre innych..szczególnie wychwytujac dbre ruchy..:P
Powróć na górę
acz
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 17, 2003
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Mielec/Kraków

PisanieNadesłano: Sb stycz 01, 2005 9:06 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Kiedy przez kilka miesiecy nie mialem internetu, z braku grania ukladalem sobie partie Shusaku (bez żadnego komentarza). Grając średnio raz na tydzien moja sila wzrosla o ok. 4k w ciagu dwoch miesiecy, a moja gra zrobila sie, ze tak powiem, "ładniejsza". Znaczy sie ze chyba najbardziej zyskalem na stylu gry
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy