Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Styl gry
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
asumi
Keima
Keima


Dołączył(a): May 01, 2003
Wiadomości: 95

PisanieNadesłano: Śr paźdź 15, 2003 11:27 pm    Temat wiadomości: Styl gry Odpowiedz cytując

Jaki styl gry jest najlepszy? (uwzględniając komi Puszczający oczko )

_________________
There are so many ways to lose, but so few ways to win. Perhaps the best way to achieve victory is to master all the rules for disaster, and then concentrate on avoiding them.
Victor Niederhoffer
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 12:11 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Najlepszy styl gry - to jest taki ktory Ci najbardziej odpowiada, i w ktorym czujesz sie najlepiej. Jednym odpowiada chinskie fuseki (nie mi :D), innym san-ren sei, a jeszcze innym "otwarcie Shusaku". Trzeba troche pograc zeby wiedziec co Ci najlepiej pasuje.

Ja ciagle szukam :/

_________________
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 12:33 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

y0shua a probowales Kabayashi Koichi Charisma Fuseki?

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 1:15 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja bym raczej zadal pytanie co zrobic, by znalezc takie fuseki, ktore bedzi mi odpowiadalo? Do tej pory najczesciej gralem san ren sei. Mialem poczucie, ze dobrze sie w nim czuje, bylo dla mnie jakby naturalne. Niestety doszedlem do wniosku, ze nie potrafie z niego przejsc plynnie do chuban, ze zawsze skupiam sie jedynie na tej jednej scianie. Szukam jakiegos otwarcia, ktore by mi umozliwilo granie na wszystkich scianach na raz, na calej planszy. Otwarcie Shusaku wydaje mi sie zby skomplikowane i wymaga dobrej znajomosci joseki, z czym u mnie krucho. Przydalo by sie jeszcze kilka lekcji na KGS o fuseki, moze bym znalazl cos dla siebie.


Ostatnio zmienił(a) kaisuj dnia Cz paźdź 16, 2003 1:18 am, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 1:17 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nexo wrote:
y0shua a probowales Kabayashi Koichi Charisma Fuseki?

Jakby to powiedzial moj znajomy: "Że szczym ?" Bardzo szczęśliwy

_________________
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 1:19 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nexo sprawdza kto ostanio uwazal na jego lekcji o fuseki:))
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 8:24 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A moze pozasysaj sobie jakieś partyjki prosów (nie wiem dokładnie, kto gra często san-rei-sena) i popatrz, jak oni rozciągają wpływy z formacji na bandzie na całą deskę. Są też książeczki tłumaczące sens pewnych otwarć.
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 10:44 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

kaisuj wrote:
Nexo sprawdza kto ostanio uwazal na jego lekcji o fuseki:))

Nie uwazalem bo mnie nie bylo :/ Nie moglem. Chyba zapisze sie do Nexo na prywatne lekcje Puszczający oczko

_________________
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 12:07 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Najlepiej jest grac tak, zeby wygrywac. Fuseki nie ma nic wspolnego ze stylem - kazdy pro zna i potrafi grac wszystkie rodzaje otwarc. Styl jest czyms bardzo subtelnym i ja osobiscie nie bardzo czuje sie na silach zeby wypowiadac sie na ten temat. To troche tak jakby analfabeta analizowal roznice miedzy Miloszem a Szymborska...
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 2:11 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Przypomina mi się anegdota. Szkoła insei, zawodowiec komentuje grę uczniów, wytykając pewnemu europejczykowi jego błędy. W pewnej chwili ten odpowiada: "Zagrałem tam, bo taki jest mój styl". Na to zawodowiec: "Ty się wpierw musisz nauczyć grać, dopiero potem przyjdzie czas na własny styl!".

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 2:17 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A co zrobić je śli sie nie ma określonego stylu gry, ani nie ma dobrze opanowanej gry to co ma robić. Jedni mi polecają przyglądać sie na innych grę by zobaczyć ruchy któremoże pomogą, a może nic nie zdziałają. Co mam robić ??
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 4:34 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja myślę, że poniżej 4 dana nie istnieje coś takiego jak styl gry.
Chodzi po prostu tylko o to, żeby robić jak najmniej błędów.
Powróć na górę
asumi
Keima
Keima


Dołączył(a): May 01, 2003
Wiadomości: 95

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 5:29 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

marcin wrote:
Przypomina mi się anegdota. Szkoła insei, zawodowiec komentuje grę uczniów, wytykając pewnemu europejczykowi jego błędy. W pewnej chwili ten odpowiada: "Zagrałem tam, bo taki jest mój styl". Na to zawodowiec: "Ty się wpierw musisz nauczyć grać, dopiero potem przyjdzie czas na własny styl!".
ROTFL

ale rozumiejąc styl gry jako sposób rozwiązywania sytuacji na gobanie - jak się to ma (uwzględniając komi Puszczający oczko ) choćby do... agresywnego stylu Akiry albo "coming from behind" Hikaru? Puszczający oczko

_________________
There are so many ways to lose, but so few ways to win. Perhaps the best way to achieve victory is to master all the rules for disaster, and then concentrate on avoiding them.
Victor Niederhoffer
Powróć na górę
lonewolf
Aji
Aji


Dołączył(a): paźdź 10, 2003
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 7:29 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Quote::
Najlepiej jest grac tak, zeby wygrywac. Fuseki nie ma nic wspolnego ze stylem - kazdy pro zna i potrafi grac wszystkie rodzaje otwarc.

Przykro mi to mówić, ale wg mnie powyższe stwierdzenie jest bardzo niedoskonałe. Zostawiając polemikę z pierwszym zdaniem na kiedy indziej, chcę powiedzieć, że co do fuseki, to wręcz przeciwnie - ma bardzo dużo wspólnego ze stylem. Czy grasz hoshi, komoku, takamoku i san-san równie często? Nie - masz pewne preferencje, które tworzą właśnie ten styl. Są gracze, którzy na kakari odpowiadają prawie zawsze hasami - to też jest styl. Nie wypowiadam się czy dobry czy zły - ale jest to styl gry.
A każdy pro może znać różne fuseki, ale czy ktoś widział, żeby Takemiya grał dwa san-san? No właśnie. To nie w jego stylu.

Quote::
Na to zawodowiec: "Ty się wpierw musisz nauczyć grać, dopiero potem przyjdzie czas na własny styl!"

Dziwny ten zawodowiec. Raczej nie wierzę, że tak naprawdę powiedział. Styl to co innego niż technika. Inny zawodowiec i to 9p ceni indywidualność każdego gracza - nawet jeśli ma 20kyu. Wiem to na pewno.

Quote::
Ja myślę, że poniżej 4 dana nie istnieje coś takiego jak styl gry.

Co w takim razie istnieje poniżej 4 dan? Czy jeśli zobaczysz spore moyo przeciwnika zainwadujesz od razu w sam środek? Czy może policzysz punkty i zagrasz spokojniej czasem? Wybór kierunku, w którym gra się rozwinie - to jest styl. Po każdym ruchu stoi się przed takim wyborem. Zostawianie słabych grup i liczenie na to, że nie zginą to też styl - bardzo zły, ale jednak (chociaż na poziomie pro stosują niektórzy taką taktykę - shinogi i często nieźle na tym wychodzą - np. tak grał Sakata Eio czy Cho Chikun).

Technika i siła gry to coś zupełnie innego niż styl i wiązanie tych dwóch rzeczy wydaje mi się błędem. Czy jeżeli mam 20kyu i lubię grać san-ren-sei i budować olbrzymie moyo, bo mnie to cieszy, to co to jest jak nie styl? Nie muszę mieć 9p jak Takemiya, żeby sobie budować takie moyo.

Inna rzecz, że styl może i ewoluuje z czasem i ze wzrostem siły gry, ale to temat na osobny wątek.

_________________
lone


Ostatnio zmienił(a) lonewolf dnia Cz paźdź 16, 2003 7:44 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2003 7:40 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jeżeli nie policzę punktów, tylko zainwaduję w środek podczas gdy można było na 100% wygrać grając bezpieczne keshi, to to nie będzie styl, tylko błąd.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy