Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Ikken tobi po ikken basami na keima kakari do hoshi
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy sytuacja jest równa
Tak
14%
 14%  [ 9 ]
Tak
14%
 14%  [ 9 ]
Nie
34%
 34%  [ 22 ]
Nie
36%
 36%  [ 23 ]
Wszystkich głosów : 63

Autor Wiadomość
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt paźdź 21, 2003 5:37 pm    Temat wiadomości: Ikken tobi po ikken basami na keima kakari do hoshi Odpowiedz cytując

Czy przedstawiona sekwencja jest równa?

Powróć na górę
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Wt paźdź 21, 2003 6:00 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Moim zdaniem nie białe za wolno sie rozwijają a czarne budują moyo. Pion 3 wzmacnia czarne i osłabia białe kamienie. Przynajmniej tak mnie sie wydaje.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Wt paźdź 21, 2003 8:25 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Po pierwsze jest ruch bialego, wiec bialy moze duzo zrobic, poczynajac od zagrania w san san, po przez ucieczke gdzies do centrum, az na ataku na czarnego 3 konczywszy. Moim zdaniem sytuacja jest rowna, a juz na pewno czarny nie ma lepiej.
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 12:16 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

ja wolalbym byc czarnym Bardzo szczęśliwy bialy moze zagrac zsan sana ale jak by mi ktos zagral w tej sytuacji san san bylbym mu wdzieczny do konca zycia Bardzo szczęśliwy

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
Piotrek
Sente
Sente


Dołączył(a): kwiet 14, 2003
Wiadomości: 49
Skąd jesteś: Chocianów

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 11:04 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Bialemu sie to nie oplaca, wplywy, jakie zyska, sa za male w zamian za terytorium czarnego ...
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 7:17 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Sytuacje nie jest rowna - faworyzuje czarnego - ale grywalna Przewracający oczami
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 8:48 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A z jaka sila graja gracze? Puszczający oczko
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 10:55 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jest jeszcze inne pytanie. Skoro sytuacja nie jest lokalnie równa, kiedy należy grać to ikken tobi. Osobiście złapałem się na tym, że wdusiłem przeciwnikowi potężny teren (nawet nie moyo) skacząc w san-san, mimo że nad kamieniem który mnie kleszcył było dosyć ładne wsparcie. Tak więc przyzwyczajanie się do zasad typu: "ten ruch faworyzuje trochę czarnego" może być niebezpieczne.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 11:02 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A ja chyba w ogole nie rozumiem o czym mowicie. Moze by podzielic ten dzial na mniej i bardziej zaawansowanych?
Powróć na górę
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2003 11:29 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Myślę że chodzi o to że dla czarnego lepiej jest grać na tym lokalnym terenie a biały ma kłopoty ale nie wiemy jak w innych rejonach planszy są ustawione piony ..... Także lokalnie to czarne piony górą, a globalnie to nie wiadomo Puszczający oczko
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 12:45 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No tak, ale poprosze o wiecej szczegolow, bo ze lokalnie czarny ma lepiej, to juz kilka osob powyzej stwierdzilo.
Powróć na górę
ketchup
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 02, 2003
Wiadomości: 66
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 1:32 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pytanie jest tendencyjne. Odmawiam wzięcia udziału w ankiecie, dopóki nie dowiem się jaka jest sytuacja na całej górnej bandzie i na górnej połowie prawej bandy Puszczający oczko

Ale po kolei. Cofnijmy się trochę.

Ciasne, agresywne hasami czarnego, pewnie miał dobry powód


Czarny zagrał hoshi, a biały równie standardowe kakari, choć wybór kierunku już pewnie nie był przypadkowy. Czarny miał powód, żeby odpowiedzieć na nie bardzo agresywnym hasami. Tylko jaki? Rozpatrzmy trzy przypadki:

I. gdzieś nieopodal na górze stoi czarny kamień (p) i zagranie 2 jednocześnie stanowi rozwinięcie od niego i kleszczowy atak na białe (1),
II. w okolicach hoshi (q) na prawej bandzie stoi czarny kamień i czarnemu marzy się idealnie z nim pracująca ściana,
III. inny powód, np. góra jest ważna w strategii czarnego albo on po prostu zawsze gra najciaśniejsze możliwe hasami, jeśli tylko się da (ma taki styl Puszczający oczko

To co teraz może zagrać biały zależy od tego, z którym z tych przypadków mamy do czynienia.

Zacznijmy od wymienienia dostępnych opcji. Cytując z pamięci Mistrza Bazika (źródło do odszukania w archiwum skomentowanych gier Akademii):

Quote::
a) szybko, prosto i skutecznie - skaczemy w san-san i na tym nie stracimy,
b) jeśli już musimy cudować - podwójne kakari w b, komplikacje, ale będzie ciekawie,
c) ikken tobi nigdy nie jest złe, ale w tej pozycji rzadko bywa dobre - na własną odpowiedzialność, lepiej rozumieć co się robi, bo grozi kalectwem

W dalszych rozważaniach pominę b), bo to właściwie tylko bardziej zawiła wariacja na temat a) - czarny zwykle zagra tsuke na czwartej linii, a biały prędzej, czy później wskoczy w san-san.

Jeżeli zachodzi przypadek I., nie ma się nad czym zastanawiać - tylko a) san-san. Wyskakiwanie do c) to kamikadze, tworzymy słabą grupę bez realnej szansy na kontrę.

Jeżeli zachodzi przypadek III. i w okolicach prawobandowego hoshi nie ma czarnego kamienia, a) wydaje się nadal najlepsze.

Czarny musi przedzielić białe i brać górę.
Biały nie narzeka, czarny chciał górę i dostał


Typową kontynuacją czarnych jest a, które jest prawie sente. Prawie zawsze biały woli odpowiedzieć w b, niż później być zmuszonym odpowiadać c na b czarnego.
Inne opcje dla czarnego to d i tenuki. Granie e byłoby dużą przesadą, ten ruch byłby dobry gdyby początkowe hasami było o 2 pola dalej (na prawo od d).

Czarny nie ma wyboru, branie ściany z drugiej strony jest bez przyszłości.
Czarna ściana nie pracuje efektywnie



Biały wychodzi z narożnika w sente i ma czas zneutralizować wpływy czarnej ściany.
Na 7 czarny nie ma dobrej odpowiedzi. Nie może skutecznie zaatakować, a wykorzystanie ściany do grodzenia terenu jest sprzeczne z jednym z najważniejszych ze strategicznego punktu widzenia przysłów i skończy się przekoncentrowanym kształtem, np. po sekwencji: a, b, c, d, e

Jeśli zachodzi przypadek II. zagranie w a) cały czas jest dobre.

Wszyscy zadowoleni


Czarny dostaje ścianę, o której marzył, ale biały też nie może narzekać, bo walcząc z przeważającymi siłami wroga wywalczył teren i sente.

Jak wiadomo jednak, nic nie sprawia większej satysfakcji, niż pokrzyżowanie planów naszemu przeciwnikowi. I tak dochodzimy do pozycji przedstawionej przez Okupanta, poddanej głosowaniu.

Biały się buntuje


Idea przyświecająca białemu jest mniej więcej taka:
Quote::
Najpierw rzucę się na tego samotnego gościa z lewej (2), położę się na nim i go przewlekę po 3 linii. Wcisnę mu trochę terenu, ale w zamian zbuduję ścianę, którą wykorzystam w akcji dywersyjnej na prawej bandzie rozpoczynającej się od a, b lub c. Prędzej dam się zabić na całej planszy, niż czarny dostanie planowane moyo z prawej strony.

Subtelną kwestią pozostaje aji w san-sanie, należy je pielęgnować i nie zaprzepaścić.

Podstawowy wariant wygląda tak.

Najbardziej nielubiane joseki jakie grywam


Dawniej joseki konczyło się zagraniem w a, ale teraz modniejsze jest b lub tenuki, ewentualnie poprzedzone wymianą c na coś na górze.
Cięcia w okolicach a biały się specjalnie nie boi, bo ma ciągle otwartą opcję wskoczenia w san-san.

Jak patrzę na diagram będący przedmiotem ankiety, oczami wyobraźni widzę to właśnie joseki. Niezależnie od tego jaka jest ocena obiektywna, moja jest taka, że obaj mają równie źle. Równo nie znoszę tego joseki, nie zależnie od koloru. Grając czarnymi już wiele razy spotykała mnie krzywda z jednej lub drugiej strony. Grając białymi praktycznie nigdy nie potrafię dobrze wykorzystać uzyskanej ściany (o tym zapewne pisał Piotrek).

O ile to drugie jest chyba dosyć zrozumiałe, w pierwszym przypadku zachodzą dla mnie pewne okoliczności łagodzące. Zwykle grywałem te joseki czarnymi na 6 i 7 handi, gdzie doznawanie krzywdy od białego jest niejako wpisane w formułę gry. Nie zmienia to faktu, że przez to znielubiłem to joseki i choć dalej nie mogę się powstrzymać przed graniem hasami na 6 i 7 h (zachodzi przypadek II) gram je teraz często z dalszej odległości.

Z handikapami wiąże się jeszcze jedna obserwacja, będąca głosem w obronie ikken tobi białego.
Na wysokim handikapie biały nie może sobie pozwolić na wygodne czmychanie w san-san, ikken tobi jest wtedy praktycznie regułą. Zresztą ogólnie biały musi wybierać bardziej skomplikowane rozwiązania nawet, jeśli kosztem za to jest ryzykowanie delikatnie nierównego wyniku. Obowiązkiem białego jest danie czarnemu szansy do pomyłki i utrzymywanie sytuacji tak płynnej jak to tylko możliwe.

Zilustrujmy to przykładem gry na 7h.

Biały nie może sobie na to pozwolić


Wiele jeszcze może się wydarzyć, biały ma szereg opcji i jest 7 kamieni silniejszy, ale grając czarnymi byłbym dobrej myśli.

Właśnie wklepuję tego posta po raz drugi, bo poprzednim razem, w że tak powiem "późnym yose", wyskoczyły mi korki w domu. Mało krew mnie nie zalała. W związku z tym, uwagi o subtelnościach związanych z aji w san-san pozostawię sobie na później.
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 1:15 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ech ketchup - wszystko popsułeś... Drwiący
To miało być pytanie tendencyjne. Rozsierdzony
Powróć na górę
ketchup
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 02, 2003
Wiadomości: 66
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 1:44 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Przepraszam... Chciałem się po prostu pobawić nowymi zabawkami do rysowania diagramów, które zainstalowałeś... Zawstydzony
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 2:01 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jak tak, to w porządku. Puszczający oczko
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy