Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Ikken tobi po ikken basami na keima kakari do hoshi
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy sytuacja jest równa
Tak
14%
 14%  [ 9 ]
Tak
14%
 14%  [ 9 ]
Nie
34%
 34%  [ 22 ]
Nie
36%
 36%  [ 23 ]
Wszystkich głosów : 63

Autor Wiadomość
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 2:03 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

ktora sciana?


Własnie czy w rownej parti czarny wybral dobre joseki?

a moze tak?



Pytam się poniewaz nie daje mi spokoju stwierdzenie "od scany nie bierz terytorium; sciane wykorzystuj w ataku na slabe grupy przeciwnika"

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 2:20 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Hmm Wstrząśnięty
Bardzo ciekwae to twoje joseki Wesoły
Ciekawe z ktorej parti prosow to wyciagnoles ?
Jezeli masz juz kamien w hoshi (ten ktory zaznaczyles na czerwono) to
w 99,9% zawodowcy zawsze graja wariant 1.Polecam do studiowania partie Takemiya Masaki - z oczywistych powodow w jego partiach to joseki jest dosc czesto spotykane.
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 3:07 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pokaż mi ten 0,01%.
Chętnie obejrzę taką partię... Drwiący
Powróć na górę
ketchup
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 02, 2003
Wiadomości: 66
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Cz paźdź 23, 2003 8:09 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Odpowiedzi kolegów na wątpliwości Nexo nie są może specjalnie pomocne, ale trudno się z nimi nie zgodzić.
Na zamieszczonych diagramach widać gołym okiem, że czarny wyboru nie ma, jeden kierunek (blokowanie) jest dużo lepszy od drugiego (przecinanie).
Oczywiście mogą być okoliczności łagodzące, np. jeśli dodatkowe czarne kamienie są gdzieś na górnej bandzie, nawet dosyć daleko. Nie umiem się za bardzo posługiwać gobasem, ale znalazlem ze 30 takich partii Zawodowców. Może jakby dobrze poszukać to by się uzbierało to 0,01%...

Jeden przykład - dla uproszczenia czarne jest białe, prawe - lewe, a góra jest na dole Uśmiech
43th Oza title O Rissei - Cho Chikun W+0.5


Quote::
Pytam się ponieważ nie daje mi spokoju stwierdzenie "od ściany nie bierz terytorium; scianę wykorzystuj w ataku na słabe grupy przeciwnika"

To może ja postaram się pomóc, żeby pytanie juz nie męczyło.
Sprzeczności nie ma. W pierwszym wariancie terytorium nie jest brane od ściany, bo żadnego terytorium tam nie ma.

Nie żartuję. To poważna sprawa. Odróżnianie wpływów od terenu jest ważne, bardzo ładnie opisał to Kageyama w "Lessons in the fundamentals of Go", notabene mojej ulubionej książce.

A tak na marginesie, jak ktoś koniecznie musi wziąć ścianę na górze, to jest to możliwe. Wystarczy zagrać dalsze hasami np. w hoshi lub pod hoshi i nie bać się podwójnego kakari. Potem już można sobie kierunek wybierać do woli. Nie wiem co na to Zawodowcy, ale na poziomie 6k to jest grywalne.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy