Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Turniej IAG - problemy z sila uczestnikow
Komunikaty, zgłoszenia
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaTurnieje i Liga
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 12:03 pm    Temat wiadomości: Turniej IAG - problemy z sila uczestnikow Odpowiedz cytując

Wlasnie napisalem i wyslalem maila na adres zgloszeniowy ligi w tej sprawie, ale za sugestia Marcina decyduje sie poruszyc ten temat na forum do przedyskutowania. Moze wiec wkleje tresc tego maila.


Mam takie pytanie odnosnie tego, na jakiej podstawie jest okreslana sila poszczegolnych graczy. Wydaje mi sie, ze jesli jest ona nieznana, to powinna zostac zachowana jakas proporcja w sile, do tej znanej z KGS. Przykladowo na KGSie mam sile 13k i w akademii jest to 17k. Pozostale osoby, uczestniczace w turnieju powinny chyba miec okreslona sile taka sama proporcja. To jest o tyle wazne, ze dzieki temu unikneloby sie sytuacji, w ktorych ktos musi grac ze zle dopasowanym handicapem. A przyklady takich sytuacji mozna mnozyc. Przykladowo moim rywalem w pierwszej rundzie ma byc Maciej Jastrzebski, ktorego sila na KGS wynosi 12k, a wiec teoretycznie to on powinienen dawac mi handicap, a nie ja jemu. W tym przypadku nie jest to duzy problem, bo 1 kamien handicapu, nie przekresla jeszcze moich szans. No, ale podam jeszcze przyklad osoby Marka Malinowskiego, ktory startuje w turnieju jako 9k. Na KGSie gra jako "Starszy" i ma tam 11k. Wedle sily podanej na liscie startowej turnieju musilaby mi dac 8 kamieni handicapu. Nie sadze by mu sie to podobalo, chocby z tego powodu, ze przegral wczoraj ze mna w grze do ligi IAG, a wiec bez handicapu. Byc moze mial zly dzien, ale nie sadze by byla miedzy nami az tak duza roznica w sile. No i jeszcze jeden aspekt. Nie za bardzo sie znam na systemach rozgrywania turnieji go, ale slyszalem, ze generalnie osoby z wieksza sila sa w lepszej sytuacji, gdyz musza odniesc mniej zwyciestw by uzyskac te sama ilosc punktow, co slabsi uczestnicy. Nie wiem jakim systemem jest rozgrywany ten turniej. Nie licze na zadna wygrana w nim i startuje jedynie dla zabawy, wlasnej satyskacji, sprawdzenia siebie. Niemniej jednak wydaje mi sie, ze przedsatawiony przeze mnie problem jest wazny i ktos moze poczuc sie pokrzywdzony w wyniku nierownego parowania.
Co o tym myslicie?
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 12:17 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Myślę, że rozwiązaniem byłoby zobligowanie graczy, którzy nie widnieją na liście promocyjnej PSG, do zgłaszania się do turnieju z aktualną siłą na KGS minus jeden - dwa stopnie (do uznania admina). Stopnie KGS-owe sa generalnie słabsze od PSG-owych o owe 1-2 kamienie (przy czym dla silniejszych niż 6k byłby to jeden kamień, a dla słabszych 2).
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 1:28 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Niestety ranki na KGS nie sa zawsze miarodajne. Co robic jezeli osoba nie widnieje na liscie promocyjnej PSG a na KGS ma "?" przy ranku ? Chcac zapisac sie do turnieju poprosilem mojego nauczyciela o zweryfikowanie mi ranku - ocenil mnie na 14k - sam wiecej (a raczej mnie Puszczający oczko bym sobie nie dal i wydaje mi sie ta sila odpowiednia :]) - na KGS mam 13k. No ale np Kaisuj startuje w turnieju z 17k. Czesto gramy razem - roznie to bywa, czasem on wygra czasem ja (zreszta na KGS mamy taki sam rank), lecz jezeli dojdzie do gry miedzy nami bede mu musial dac 3 kamienie handicapu (co wcale nie znaczy ze musze od razu przegrac Rozsierdzony , ale na pewno bedzie ciezko).
Jedynym rozwiazanem jest chyba pilnowanie swojego ranku, albo zmienienie zasad turnieju, w ktorym obowiazywalyby ranki z KGS, a osoby posiadajace "?" nie moglyby np grac (juz widze co dede na to powie, na KGS ma rank "5k?" Puszczający oczko )

PS: w pierwszej rundzie daje 2 handi DragonStarowi[12k?] - i co mam myslec, albo rank mu sam urosl (tak to jest jak sie ma ?), albo rzeczywiscie ma taka sile, tylko tak mu szynko rosnie ze KGS zglupial Bardzo szczęśliwy Ale ja sie nie przejmuje - jest to tez powod zeby zswoic wysilki Fajny

_________________
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 2:26 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Gdy rejestrowalem sie w akademii podawalem swoja sile z KGS. Uczynilem to rowiesz wysylajac swoje zgloszenie na turniej. Z garczami o sile niepewnej ( ze "?") jest maly problem, ale co do reszty to faktycznie dobrze by bylo stosowac system rankingowy KGSu. Ewentualnie mozna obnizac sile tak, jak proponowal Marcin, byleby zachowac proporcje i wszystkim odejmowac tyle samo (mam na mysli tyle samo zawodnikom o tej samej/podobnej sile). Z Y0shua faktycznie gralem kilka razy i mozna powiedziec, ze mamy zblizona sile. Chcialem jeszcze dodac, ze nie napisalem tego postu, by sie wyzalic, ze musze komus dawac handicap, a nie powinienem. Chodzi o uporzadkowanie systemu nadawania sil czlonkom akademii, glownie pod katem rozgrywania turnieju.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 2:39 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pozbycie sie '?' na KGS jest banalnie proste, wystarczy od czasu do czasu zagrać rankingową partię.
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 7:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Moim zdaniem ustalanie swego ranku na podstawie KGSowego rankingu to jakas pomylka... Oczywiscie jezeli ktos na kgsie ma np 8 kyu to nie wmowi mi ze ma 15 kyu w rzeczywistosci, ale chodzi mi raczej o to ze roznica w sile wcale nie jest scisle okreslona, wg mnie wynosi ona 1-3 kyu(w niektorych przypadkach moze siegac 4 kyu).
Pytanie brzmi: w jaki sposob ustalic czy dana osoba na KGSie ma zawyzony ranking o 1 kyu, a w jaki sposob ze ma zawyzony o 3k? Zgadywanka?
Proponowalbym raczej odrzucenie serwerowych spekulacji i poszukanie sobie nauczyciela (dla majacych watpliwsoci), ktory powinien dokonac oceny o wiele dokladniej nizli KGS Uśmiech

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 7:25 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A moze uzywac algorytmu ? ... Nie takiego jaki jest na KGS :] ale prostego:
Code::
sila_osoby = (sila_PSG + sila_KGS + 2) / 2
zaokragalmy w górę (albo w dół :P). Na dodatek osoby, które mają znak zapytania przy ranku moglyby miec rank obliczany na zasadzie:
Code::
sila_osoby = (sila_PSG + sila_KGS[?] + 4) / 2

Osoby które nie maja ranku na KGS (a sa takie ? :D) beda mialy rank taki jak w PSG

No ale to gdybanie, Radziol ma racje - najlepiej niech znajda sobie nauczyciela i pilnuja swojego ranku.

_________________
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr grud 03, 2003 10:02 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No mnie sie z tym nauczycielem pomysl nie podoba. Moze to i najlepsze rozwiazanie, ale juz widze, jak kazdy ma swojego senseia...
No chyba, zeby zrobic jakas akcje powszechne pomiaru sily:P
Czym dluzej trwa ta dyskusja, tym bardziej absurdalne pomysly padaja, a problem moim zdaniem jest faktyczny i nie chodzi wcale o to, ze KGS zawyza.
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz grud 04, 2003 9:35 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Algorytm Y0shua'y ciut niebezpieczny. To że ktoś ma znak zapytania, nie znaczy, że ma siłę zawyżoną. Może być także zaniżona. Siła PSG jest wydaje mi się wystarczająco wiarygodna
Nauczyciel, który oceni siłę nie musi być stałym senseiem. Wystarczy, że zagra z graczem jedną partię, albo obejrzy ze dwie.
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Cz grud 04, 2003 1:14 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jesli gracz ma ranking PSG to jest on obowiazujacy i tyle. Jesli uwazacie, ze jego ranking jest zbyt niski, po prostu dajcie mi znac, a ja przyjrze sie grze takiej osoby i ewentualnie ja awansuje. I dla jasnosci - to nie jest zadna moralnie watpliwa forma 'donoszenia' na ludzi. Awans to nie kara tylko uznanie faktu ze dana osoba gra lepiej. Jesli dana osoba nie ma rankingu PSG, wtedy sprawa jest bardziej skomplikowana. Jesli ktos zapisuje sie do IAG i nie ma rankingu PSG a ma ranking KGS bez ?, to wpisuje mu ranking KGS +3 kamienie. Jesli go nie ma prosze o ocene sily. Generalnie jednak przyjalem ostatnio zasade, ze nowo przyjeta osoba, ktora nie ma rankigu PSG, nie moze zagrac w turnieju o ile nie zrobi oceny swojej sily. Niemniej, przy 250 uczestnikach, nie jestem w stanie kontrolowac poprawnosci rankingu wszystkich. Wraz z chrisem staramy sie pilnowac tego dla ludzi zglaszajacych sie do turnieju tak, zeby jego wyniki byly w miare wiarygodne, ale tez mozemy sie pomylic. Moze zdarzyc sie sytuacja, ze ktos wystartuje w turnieju z mocno zawyzonym/zanizonym rankingiem. Co wiecej, poniewaz turniej trwa 4 tygodnie co najmniej zdarza sie, ze sila osoby zmienia sie w jego trakcie. Staramy sie wtedy jak najszybciej interweniowac.
Pamietajcie tez, ze ranking jest wartoscia usredniona. Sila gry zalezy od wielu czynnnikow - samopoczucia, sytuacji osobistej itd. Czesto bywa tez, ze z niektorymi przeciwnikami gra sie latwiej a z innymi trudniej niezaleznie od oficjalnej roznicy w rankingu.
Powróć na górę
yebisu
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): lip 31, 2003
Wiadomości: 21
Skąd jesteś: Gdansk

PisanieNadesłano: Sb grud 20, 2003 4:21 am    Temat wiadomości: ... Odpowiedz cytując

zefciu wrote:
Siła PSG jest wydaje mi się wystarczająco wiarygodna

oj raczej nie ja na PSG mam 14k a na KGSie 6k Zdziwiony

nie uczestnicze w lidze zadnych turniejach i tak dalej ale tej sprawie przygladalem sie juz sam od jakiegos czasu...
i moim zdaniem to jest wazny problem.. nie kazdy moze sobie 'znalezc senseia' jak ktos tutaj napisal przykladowo w trojmiescie nie ma (przynajmniej nikt z klubu o tym nie wie) nikogo lepszego ode mnie a ja jestem marne okolo 6k (najblizszy jest dede :P).. nie wszyscy przeciez mieszkaja na przyklad w warszawie gdzie problemu z tym nie ma..
i cala ta sprawa jest nie do rozwiazania - ranking PSG nie jest prawidlowy i nigdy nie bedzie bo turnieje musialyby byc czestsze i 'praktycznie' obowiazkowe co jest absurdem... rank na KGSie tak jak wspomnial Radziol nie jest rowniez calkowicie prawidlowy gdyz jednym gra sie w ciszy i samotnosci lepiej - patrzac na swoj monitorek - a innym lepiej gra sie siedzac przed przeciwnikiem nad gobanem..
jednak imho i tak rank z KGSu jest lepszym wykladnikiem niz ten z PSG - ze wzgledu na to ze na KGSie wiekszosc grajacych tam osob wchodzi chociaz raz na tydzien i zagra te pare rated games.. a w turniejach PSG czesto ktos nie moze uczestniczyc (przyklad mnie chociazby) co powoduje straszliwe zanizenie sily - wiadomo ze prawie kazdy z czasem sie poprawia...
dlatego moim zdaniem juz najbardziej usrednionym wynikiem byloby rank KGSowy -2 dla wszystkich tam grajacych.. a poniewaz to turniej internetowy to i tak (nie moge byc pewien bo nie uczestnicze ale tak mi sie wydaje) 99% gier tam jest rozgrywana - to mozna narzucic zasade 'koniecznosci' rankingu na chociazby jednym ze swoich nick'ow...
chociaz wtedy pewnie odezwa sie glosy o 'zbyt wolnym wzroscie sily na KGS' albo o 'braku czasu' czy 'niecheci' do gier rankingowych...
takze tak jak napisalem na poczatku - problem jak dla mnie duzy i w praktyce niemozliwy do rozwiazania a teoretycznych pomyslow na pewno jest wiele.. i i tak zadecyduja opiekujacy sie tym wszystkim ludzie Uśmiech

_________________
Elite Team
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Sb grud 20, 2003 12:13 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Generalnie zgadzam sie z Yebim w kazdej kwestii. Chcialem tylko podkreslic jedna rzecz, ktora wlasnie do mnie dotarla, gdy czytalem ten post. Liga i turniej IAG, sa turniejami internetowymi, wiec chyba logiczna konsekwencja byloby dopasowywanie handicapu wedle sily internetowej. Nawet jesli odbiega ona od sily PSG, to przynajmniej w wiekszym stopniu zostalyby zachowane proporcje w sile miedzy poszczegolnymi graczami. A obecnie zdarzaja sie takie sytuacje, ze silniejszy daje tyle handi, ze jest niemal zdejmowany z deski.
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Sb grud 20, 2003 1:46 pm    Temat wiadomości: Re: ... Odpowiedz cytując

yebisu wrote:

dlatego moim zdaniem juz najbardziej usrednionym wynikiem byloby rank KGSowy -2 dla wszystkich tam grajacych..

A moim zdaniem takie usrednianie to tak jakby zmieszac gowno ze smietana...

Co do tego ze tak trudno znalezc sobie senseia odpowiadam stwierdzeniem ze "jezeli uczen jest gotow to i nauczyciel sie znajdzie" (w necie jest full of silniejszych osob ktore nie maja uczniow :>)

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Sb grud 20, 2003 4:08 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Quote::
ranking PSG nie jest prawidlowy i nigdy nie bedzie bo turnieje musialyby byc czestsze i 'praktycznie' obowiazkowe co jest absurdem...

Awans do PSG ( do 6 kyu włącznie) moze zglosic nauczyciel, nauczyciela można znależć w necie; nie widzę więc problemu.

Quote::
jednak imho i tak rank z KGSu jest lepszym wykladnikiem niz ten z PSG

Dla słabych graczy tak istotnie jest i stąd opisany wyżej mechanizm. Silnym graczom siła tak bardzo się nie waha.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
yebisu
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): lip 31, 2003
Wiadomości: 21
Skąd jesteś: Gdansk

PisanieNadesłano: Sb grud 20, 2003 5:31 pm    Temat wiadomości: ... Odpowiedz cytując

Radziol wrote:

Co do tego ze tak trudno znalezc sobie senseia odpowiadam stwierdzeniem ze "jezeli uczen jest gotow to i nauczyciel sie znajdzie" (w necie jest full of silniejszych osob ktore nie maja uczniow :>)

popadasz chyba ze skrajnosci w skrajnosc.. czyli jesli uzywam internetu tylko do grania to nie znajde sobie senseia i moge miec zanizony rank? rozmawiamy o sprawie ranku w perspektywie turnieju a nie o nauce w perspektywie ranku...

marcin wrote:

Awans do PSG ( do 6 kyu włącznie) moze zglosic nauczyciel, nauczyciela można znależć w necie; nie widzę więc problemu.

to samo co napisalem wyzej - rozmowa jest o problemie z turniejem a nie o problemie ze znalezieniem senseia.. no chyba ze dazysz do koniecznosci mienia takowego w celu mozliwosci uczestniczenia w turnieju o ktorym tutaj jest mowa...

i taka dygresja - nauka przez internet chyba nie jest tym samym co nauka w rzeczywistosci...? a z waszych wypowiedzi wynika ze jest traktowana tak samo... i znowu nastepuje powrot do roznicy: gra przez neta - gra w realu

_________________
Elite Team
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaTurnieje i Liga Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy