Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


pytanko o zasady
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bergman
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 26, 2004
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Torun/Wawa

PisanieNadesłano: Wt lip 20, 2004 4:09 am    Temat wiadomości: pytanko o zasady Odpowiedz cytując

mam pytanko odnosnie zasad, sytuacja koncowa nie wazne co jest na reszcie planszy, powiedzmy ze padly 2 pasy czy biala grupa w prawym dolnym rogu jest martwa(podczas proby zabicia dochodzi do ko)
End position
Powróć na górę
OmShanti
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): list 22, 2003
Wiadomości: 13
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Wt lip 20, 2004 9:55 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wg japońskich zasad tak (o ile dobrze zrozumiałem "diagram"). W ogromnej większości przypadków czarny by wygrał, gdyby gracze postanowili to rozegrać.
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Wt lip 20, 2004 1:44 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

martwe poniewaz bialy nie moze zaatakowac, a czarny zanim postanowi rozegrac ko moze zlikwidowac wszystkie grozby ktore przeciwnik mogl mu zagrac...
oczywiscie likwidacja grozb kosztuje troche punktow, ale to nie zmienia faktu ze wg japonskich zasad uznano ze taki ksztalt jest martwy (i nie trzeba ich likwidowac ;))

btw: ten diagram nie dziala :>

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt lip 20, 2004 3:11 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie było znaczników [diagram] i [/diagram]. Poprawiłem.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
bergman
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 26, 2004
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Torun/Wawa

PisanieNadesłano: Wt lip 20, 2004 4:07 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

marcin wrote:
Nie było znaczników
. Poprawiłem.

dzieki:) to moj pierwszy diagram:)


ps. a z ciekawosci co o tym mowia inne zasady np. chinskie?
Powróć na górę
Scatee
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 30, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Łuków

PisanieNadesłano: Wt lip 20, 2004 5:19 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie zawsze grozba da sie zlikwidować panie Radziol Uśmiech
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr lip 21, 2004 1:06 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dobrze, ze padlo to pytanie. Jakis czas temu mialem niemalze identyczna sytuacje (choc nie jestem pewien, czy przypadkiem bialy nie mial 1 oddechu wiecej) i wraz z moim przeciwnikiem uznalismy, ze to seki (gralem czarnymi z tego diagramu i przegralem przy seki 10 pkt)
Powróć na górę
OmShanti
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): list 22, 2003
Wiadomości: 13
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Śr lip 21, 2004 9:47 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wg zasad chińskich trzeba to rozegrać.

Szczegóły na
Strzałka senseis.xmp.net/?BentF...rnerIsDead
Powróć na górę
Elfil
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): lip 12, 2004
Wiadomości: 11
Skąd jesteś: Tarnobrzeg

PisanieNadesłano: Śr lip 21, 2004 3:44 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

hmm... Moim zdaniem takie sytuacje jednak trzeba rozgrywać. Dlaczego? Wyobraźmy sobie że białe zaatakowałyby czarne w innym miejscu planszy, jeśli udałoby się im wymusić jednym posunięciem dwa posunięcia czarnych (np. jakiś podwójny atak, tak sobie to wyobrażam), to mogłyby w ciągu dwóch posunięć albo zlikwidować czarne i mieć oka. Ale jeśli byłyby dwa pasy to sam nie wiem/
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr lip 21, 2004 3:59 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Chyba nie bardzo rozumiem o co chodzi. Jesli bialy atakuje w innej czesci planszy to czarny na to odpowiada i nie wiem na czym mialoby polegac wymuszenie tego drugiego ruchu.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr lip 21, 2004 5:34 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Quote::
Moim zdaniem takie sytuacje jednak trzeba rozgrywać

Zdaje się, że sugerujesz, że biały miałby się postawić w autoatari. No bo możliwości są dwie:
    ruch ma biały

    • ruch ma czarny

  • W pierwszym przypadku stawianie się w autoatari jest raczej wykluczone, w związku z czym biały nie ma możliwości manewru w sytuacji zilustrowanej diagramem.
    W drugim przypadku trudno zmusić czarnego do zbijania grupy, która i tak jest martwa (wg japońskich zasad).

  • _________________
    Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
    Powróć na górę
    bergman
    Ikken tobi
    Ikken tobi


    Dołączył(a): kwiet 26, 2004
    Wiadomości: 44
    Skąd jesteś: Torun/Wawa

    PisanieNadesłano: Cz lip 22, 2004 3:18 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    w sumie bialy skoro jego grupa jest i tak martwa moze ja wykorzystac w walce ko... przynajmniej tak mi sie zdaje i autoatari jest czemu nie w jakims sensie sensowne... co prawda bialy musi wygrac wtedy 2 ko zeby przezyc ale ja sie nieznam:)
    Powróć na górę
    Elfil
    Kosumi
    Kosumi


    Dołączył(a): lip 12, 2004
    Wiadomości: 11
    Skąd jesteś: Tarnobrzeg

    PisanieNadesłano: Cz lip 22, 2004 7:13 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Mam pytanie dotyczące tej sytuacji, ale w innym kontekście. A co jeśli w przeciwnym rogu byłaby dokładnie ta sama sytuacja, a środek byłby już roztrzygnięty? To czy wtedy białym nie udałoby się złapać w jednym rogu oddechu?
    kaisuj: jak nauczę się posługiwać się diagramami to przedstawię ci przykładową sytuacje

    pozdrawiam
    Elfil
    Powróć na górę
    Sayaka
    Nikken tobi
    Nikken tobi


    Dołączył(a): kwiet 25, 2003
    Wiadomości: 138
    Skąd jesteś: Poznan

    PisanieNadesłano: Pt lip 23, 2004 8:34 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    jak to jest martwa? 0.o
    A jak niby ją zabić?

    _________________
    other: Fetkaa, Reika, Aandiel
    Powróć na górę
    kaisuj
    Hazama tobi
    Hazama tobi


    Dołączył(a): sierp 28, 2003
    Wiadomości: 282
    Skąd jesteś: Lublin

    PisanieNadesłano: Sb lip 24, 2004 12:47 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Czarny laczy sie w rogu. Bialy nie moze dac atari, bo to jest autoatari na niego samego. Nastepnie czarny daje atari. Bialy moze teraz bic. Czarny ponownie zagrywa o jeden od rogu i bialy moze co najwyzej zrobic ko. Hmmm. W sumie to dobre pytanie.
    Powróć na górę
    Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
    Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
    Idź do strony 1, 2  Następny
    Strona 1 z 2


    Skocz do:  
    Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
    Nie możesz odpowiadać w tematach
    Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
    Nie możesz usuwać swoich wiadomości
    Nie możesz głosować w ankietach
    Na tym forum nie możesz załączać plików
    Z tego forum możesz pobierać pliki

    Sklep E-GO
    Autorzy | Podziękowania
    Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
    Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy