Meijin - mistrz Go
20-09-2004 o godz. 12:18:34

Nadesłane przez marcin

Staraniem wielu członków Polskiego Stowarzyszenia Go ukazała się właśnie powieść japońskiego pisarza, noblisty Yasunari Kawabaty "Meijin - mistrz Go" opowiadająca o toczącym się niemal pół roku pojedynku dwóch gigantów pierwszej połowy XX wieku: Honinbo Shusai, ostatniego mistrza starej daty oraz Kitani Minoru, młodego pretendenta. Powieść przetłumaczył znany japonista, prof. Henryk Lipszyc.

Meijin – Mistrz Go to powieść noblisty Yasunariego Kawabaty łącząca fikcję i prawdę, prostą opowieść i głęboką refleksję. Wprowadza czytelnika w niezwykły świat starożytnej azjatyckiej gry, która od tysięcy lat stanowi ważny element tamtejszej kultury, jednocześnie mierząc się na poziomie uniwersalnym z nieodłącznym elementem naszego życia – przemijaniem.

Ciągłe przeplatanie się tradycji, starych zwyczajów z elementami nowego, nadchodzącego świata jest jak naprzemienna gra czarnych i białych kamieni używanych w go. Potężne emocje graczy i widzów osadzane są naprzeciw harmonii przyrody i estetyki klasycznych wnętrz. W dramat rozgrywający się na planszy zaangażowany jest cały świat wokół, tak iż nie można rozróżnić, czy to dramatyczne zmiany zachodzące w ówczesnej Japonii odbite są w grze Mistrza i jego przeciwnika, czy też sama ich gra przenika i zmienia świat.

To, co w zamyśle miało być kronikarskim zapisem, stworzonym na potrzeby gazety Yomiuri Shimbun, z czasem przerodziło się w uniwersalną opowieść. Pojedynek dwu ludzi zapisany dzień po dniu i przez miesiące rozpalający wyobraźnię czytelników rozchwytujących gazetę z korespondencją Yasunariego Kawabaty przekuty został w powieść, którą oddajemy w Państwa ręce. Zapraszamy do posmakowania lektury niezwykłej, która choć przenosi nas w obcy świat, jednocześnie poraża swą aktualnością i ponadczasowością.

Książka jest do nabycia w sklepie e-go.

Content received from: Archiwum Internetowej Akademii Go, http://akademia.go.art.pl