Petycja przeciwko nadużywaniu blitza
15-01-2007 o godz. 11:24:32

Nadesłane przez ouigkmy

Petycja Christophera Annachachibi która ukazała się w 35. IGN "Goama" (http://gogame.info/)

Czym jest Go w internecie dla Ciebie?

Myślę, że znam odpowiedź: internetowe Go jest zwyczajnie blitzem. Prawdopodobnie zauważyłeś, że około 75% (a może więcej) gier na internetowych serwerach są grami szybkimi: grami krótszymi niż 5 minut, czy też krótszymi niż 10 minut bez byo-yomi.

Co wnosi blitz do gry w Go?

Rozwija refleksy, instynkt, i może jeszcze inne umiejętności. Ale czy prowadzi do obniżenia jakości gry? Wiele takich gier kończy się masakrą.

Czego nie wnosi blitz do Go?

Gry blitzowe:

- nie pozwalają na liczenie punktów, i na oszacowanie, kto prowadzi w grze (chyba tylko w przypadku, gdy jeden z graczy stracił dużo grup)
- nie pozwalają na myślenie
- nie pozwalają na poznanie przeciwnika
- nie pozwalają na walkę umysłową

Wszystkie te rzeczy wymagają czasu...

Dlaczego Goiści grają w blitz?

Na pewno blitz daje jakąś przyjemność, bo inaczej nikt by w to nie grał. Ludzie się bawią grając w blitz i oczywiście nie możemy im tego zabronić. Jestem tego świadom.

Niektórzy może nie mają czasu na długie gry, ponieważ zajmują się też innymi rzeczami niż Go.

A inni może nie lubią zbyt wiele myśleć.

Są prawdopodobie też inne powody...

Dlaczego o tym mówię?

Jest coraz mniej wolnych gier, w których gracze głęboko myślą. Na pewno nie jestem jedynym, który lubi patrzeć na wolne gry. Gry, w których jest czas by się zastanowić; gry, w których każdy moment jest przeżywany jakby to była naprawdę ważna gra; gry, w których gracze myślą nad różnymi sytuacjami, które mogą powstać na planszy.

Czy obniżenie jakości gier w Internecie prowadzi do obniżenia siły danego gracza? Nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale uważam, że ta kwestia powinna być szczegółowo omówiona.

Utopia?

Wyobraź sobie świat, w którym ludzie grają wolne gry, lepsze gry. Gry blitzowe nigdy nie znikną, bowiem są, mimo wszystko, potrzebne by rosnąć w sile, ale w tym świecie, nie stanowią większości gier na internetowych serwerach Go.

Może jestem marzycielem, ale poprzez tą petycję chciałbym dotrzeć do każdego Goisty i Goistki. Być może zostanie ona zignorowana, ale przynajmniej ją wysłałem, i może kto inny ją wyśle jeszcze raz w przyszłości. Gry blitzowe są dobre w małych ilościach, ale nie powinno się tego rodzaju gry nadużywać. Postaraj się grać mniej blitzów, i raduj się myśleniem w każdej ze swoich gier.

Jeżeli się zgadzasz z powyższym, podpisz petycję. Robiąc to, zobowiązujesz się do działania zgodnie z myślą grania wolnych gier, które pozwalają na głębsze zastanowienie się nad ruchami.

Podpisać petycję, lub podzielić się opiniami, można na tej stronie: http://patwiggin.free.fr/go/petition/petition.php


źródło: "Goama", nr. 35
tłumaczył gkmy

Content received from: Archiwum Internetowej Akademii Go, http://akademia.go.art.pl