Sztuka komentowania gier
08-02-2007 o godz. 18:55:31

Nadesłane przez ouigkmy

Artykuł Igor'a Grishin'a, który ukazał się w 42. IGN "Goama"
(http://gogame.info/)

Czy mógłby mi pan powiedzieć, czym właściwie jest komentarz do gry? Do czego służy?

Bez spisywania swoich gier, nie jest ci potrzebny komentarz, prawda? Moim zdaniem, komentarz jest próbą osiągnięcia jakiegoś wyniku w Go. To znaczy, że rezultatem każdej partii Go, jest czymś, co należy poszukiwać. Ci, którzy nie szukają, lecz zadowalają się twierdzeniem że “wszystko jest wiadome”, prawdopodobnie powiedzą, że rezultat rozegranej partii jest zwycięstwo dla jednej ze stron, i klęską dla drugiej. Napotykałem już takie opinie, i staram się je zrozumieć. Jeżeli nie zamierzasz szukać, to jako kolekcjoner znaczków, zadowolisz się byle jakim znaczkiem. Ale co, jeżeli ktoś ma zamiar szukać? Jakie korzyści może z tego mieć? Wydaje mi się, że spisywanie partii jest jak streszczenie jakiegoś tekstu, a komentarz jest esejem o jednym z tematów które się pojawiają w tym streszczeniu. Dla mnie, Wysokie Go jest sztuką komponowania. Moja szkoła Go zmierza ku wpajaniu takiej mentalności.

Jeżeli komentator nie pokazuje i nie tłumaczy błędów które prowadziły do klęski, to co w takim razie powinien wyłożyć i wytłumaczyć?

Co jest lepsze? Co jest wyższe? Pytanie czy jego odpowiedź? Pytanie jest szukaniem, a odpowiedź jest rezultatem szukania. Odpowiedź jest gorsza od samego pytania.

Jeżeli tylko pokazujesz błędy przez które gra została przegrana, to w jaki sposób pokażesz te toki myślenia, które są niezbędne by rosnąć w sile, ale które jednak tym razem prowadziły danego gracza do klęski? Jest dobrze, kiedy komentator analizuje moje błędy. Ale gdzie znajdę bardziej obszernego komentatora? Komentatora, który nie tylko analizuje moje błędy, ale również moje odkrycia oraz moje próby odkrycia czegoś; moje silne strony, moje dobre zagrania? Jak mogę się dowiedzieć o moich atutach, kiedy sam nie jestem ich świadom, w taki sam sposób, w jaki nie jestem świadom moich błędów?

Jeśli komentator mnie tylko nauczy jak uniknąć klęski, to gdzie znajdę komentatora który mi wytłumaczy, że wojna nie składa się tylko z jednej bitwy? Jak ma na imię człowiek, który mi pokaże, że zwyciężyć wojnę to znaczy przejść cały szereg wygranych i przegranych bitw, w którym te przegrane zajmują bardzo ważne miejsce? Kto mi wytłumaczy znaczenie mojej klęski? Znaczenie, bez którego niepodobna wygrać całą wojnę?

Zastanówmy się jeszcze nad jedną sprawą. Przeciwko czemu lub przeciwko komu jest wymierzona ta wojna? Ona jest wymierzona przeciwko nikomu i niczemu. Czy losy twojego treningu od niej zależą? Czy jest ona wojną zwykłą i ewidentną? Pewne siły wewnątrz mnie nie stoją po mojej stronie w tej wojnie. Kiedy się uczę, wojna trwa, i podobno zwycięstwo jest możliwe. Zwycięstwo w tej wojnie jest owocem nauki danej osoby. Niemożliwość studiowania oznacza klęskę w wojnie. Kiedy się tylko nauczę jak unikać klęsk, narzuca się pytanie: czy wojna nie pozostaje taka sama? I w jakim celu ona w ogóle istnieje?

I może właśnie dlatego powinniśmy uważać komentarz do gry jako esej o trudnym temacie, pojawiającym się w grze. Temat, który dotyczy mojego studiowania. Bowiem analizowanie joseków, bez nawiązania do mojego toku studiowania, jest równie jałowe jak analizowanie joseków bez odnoszenia się do sytuacji na całym gobanie. Ale czy każdy jest w stanie napisać taki esej? Czy właśnie dlatego specjaliści żądają za to dużo pieniędzy? A kiedy zwrócisz się do nie-eksperta, czy nie lepiej było w ogóle sobie tym nie zawracać głowy?

Igor Grishin, prezes rosyjskiej federacji Go
tłumaczył gkmy

Content received from: Archiwum Internetowej Akademii Go, http://akademia.go.art.pl