Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Podstawy Go - strony Rafaela Bugalskiego cz. 2

Strona: 1/8 

3-2 Łapanie pionów na pierwszej i drugiej linii



Zbijanie kamienia na pierwszej linii. Zbijanie kamienia na drugiej linii. Cięcie na drugiej linii jest zabójcze!

Zbijanie kamienia na pierwszej linii

Spójrzmy na pozycję 1 na diagramie 1-1. Możliwe jest cięcie w 'a' - w ten sposób zostanie złapany kamień oznaczony trójkątem, gdyż nie będzie on miał żadnej drogi ucieczki. Sekwencja umożliwiająca to podana została w pozycji 2, zaś pozycja stanowiąca jej rezultat w pozycji 3. Ważne jest dostrzeżenie różnicy między pozycją 1, gdzie górny prawy róg może być uznany jako terytorium białego, a pozycją 3, gdzie to terytorium zostało całkowicie odebrane przez czarnego (x oznacza zbite białe piony).

Pozycja 1 Pozycja 2 Pozycja 3
Diagram 1-1 Zbijanie kamieni na pierwszej linii

Pytanie: gdyby ruch w pozycji 1 należał do białych, jak mogłyby one się obronić? Odpowiedź: powinny one zagrać w 'a' lub 'b', by obronić cięcie. Popularne zastosowanie tej techniki przedstawia diagram 1-2.

Diagram 1-2 Prosta sekwencja z końcowej fazy gry

Widzimy tu, że biały zarezerwował dla siebie terytorium na górze planszy, podczas gdy teren na dole zosatał pozostawiony czarnym. Oba te terytoria są zbyt małe, by miała powieść się jakakolwiek inwazja, dlatego pozostało jedynie dograć końcówkę i policzyć punkty. Czarny rozpoczyna ją redukując teren białych na brzegu zagraniem w '1', na co biały odpowiada blokując w '2'. Czarny łączy w '3', po czym biały kończy sekwencję broniąc cięcia ruchem w '4'. Po połączeniu w '5', biały zagrywa podobną sekwencję po lewej stronie planszy od '6' do '9'. Gra jest skończona, tak więc pozostaje jedynie policzyć wynik. Czarny ma 29 punktów, zaś biały 28, tak więc czarny wygrywa z 1 punkta, abstrahując od komi i ewentualnych jeńców.

Zbijanie kamienia na drugiej linii

Inna typowa sytuacja przedstawiona jest w pozycji 1 na diagramie 2-1. Zaznaczony biały kamień zagrożony jest zbiciem, jeżeli nie zostanie obroniony (zazwyczaj zagrywa się w 'a', 'b' lub 'c'). Jeżeli pozwoli się czarnemu na zagranie w 'a', dla białego piona nie ma ucieczki, jak to pokazuje przykład w pozycji 2. Rezultat predstawia pozycja 3, gdzie 'x' oznaczają zbite białe piony.

Pozycja 1 Pozycja 2 Pozycja 3
Diagram 2-1 Zbijanie kamieni na drugiej linii.

Uwaga: w pozycji 2 zamiast grać '5', czarny może także zagrać w 'd', inicjując sekwencję podobną do przedstawionej na diagramie 1-1. Zostawiam wam okazję do samodzielnego odgadnięcia, jaką technikę można tu zastosować.

Cięcie na drugiej linii jest zabójcze!

Kontynuując rozważania z poprzedniego przykładu, spójrzmy teraz na pozycję 1 na diagramie 3-1. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na cięcie w 'a' i na to, co się stanie, jeśli biały nie obroni go (zazwyczaj dokonuje się tego zagraniem w 'a' lub 'b'). Załóżmy, że biały nie obronił się i że czarny przeciął w 'a', czyli '1' w pozycji 2. Jest to zabójcze cięcie na drugiej linii! - nie ma ucieczki dla białych. Inną możliwą sekwencję pokazano w pozycji 3.

Pozycja 1 Pozycja 2 Pozycja 3
Diagram 3-1 Cięcie na drugiej linii jest zabójcze!

Powód, dla którego biały powinien zagrać w '4' (zamiast w '5') związany jest z zastosowaniem techniki zwanej snapback, która jest jednym z najprostszych tesuji (czyli zagrań o niezwykłej skuteczności).

Przypisy






Następna strona (2/8) Następna strona


(1537 wyświetleń) Wersja do druku
[ Powrót do Edukacja ]


Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy