Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Strona główna | Szukaj

Pytanie
Sortuj: Rosnąco / Malejąco
Jak mogę poznać zasady gry w Go?
Jak mogę zapisać się na listę dyskusyjną go-l?
Gdzie mogę grać w Go?
Czy w ... (tu wpisz nazwę miasta) są jacyś gracze w Go?
Gdzie, jak i u kogo mogę kupić sprzęt do gry w Go?
Jak zostać członkiem stowarzyszenia Go i po co?
Czy ta grupa żyje?
Co to jest lista promocyjna?
Co to jest Hikaru no go?
Jak grać lepiej?
Czy istnieją anglojęzyczne grupy newsowe o Go?

Odpowiedź
Jak mogę poznać zasady gry w Go?

Zasady Go są opisane w tak wielu miejscach, że nie sposób wymienić tu wszystkich źródeł. W internecie znajduje się wiele stron zawierających objaśnienia zasad, ja jednak polecam szczególnie interaktywny kurs Go oraz Zasady i Podstawy Go autorstwa Rafaela Bugajskiego. Obszerny wykład zasad Go i podstaw strategii oraz taktyki zamieścił Janusz Kraszek w swej książce "Świat Go". W wielu domach znajduje się także "Przewodnik gier" Lecha Pijanowskiego, dość dokładnie opisujący grę.

Jak mogę zapisać się na listę dyskusyjną go-l?

Aby zapisać się na polską listę dyskusyjną na temat Go wystarczy wyslac list na adres: listserv@man.torun.pl, bez tytułu, zawierający tylko jedną linię o treści: subscribe go-l Imię Nazwisko. Lista dyskusyjna jest listą e-mailową. Każdy list wysłany na adres go-l@man.torun.pl zostaje rozprowadzony wśród wszystkich czytelników tej listy. Listy te powinny być związane z Go, niedopuszczalny jest więc jakikolwiek spam. W związku z tym, że większość z czytelników korzysta z modemu i łącza TP Spółki Reakcyjno Akcyjnej, zalecałbym też nie wysyłanie na listę plików zbyt obszernych

Gdzie mogę grać w Go?

W związku ze znacznym postępem technicznym, możliwe jest obecnie granie w Go zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym :-). Nie wiadomo tylko nic o graniu w Go na tamtym świecie. Aktualna lista klubów Go w Polsce znajduje się na stronach go.art.pl. W Internecie istnieje wiele serwerów, na których można zagrać. Na pierwszym miejscu wymienię tu polski serwer Aurora. Jeśli ktoś nie może skorzystać z apletu Javy, a nadal chce grać w sieci, musi zainstalować sobie "klienta", czyli program kliencki, taki jak np. WinIGC dostępny na tych stronach w dziale pliki. Świetnym miejscem dla początkujących graczy jest Kurnik. Na świecie jest wiele popularnych serwerów Go, różnie jest jednak z szybkością łączy. Spośród nich wyróżnię DashBaduk, serwer koreański z bardzo liczną grupą silnych graczy z Dalekiego Wschodu. Warto tu także wymienić IGS z liczną obsadą, KGS z bardzo estetycznym klientem (patrz dział pliki) i liczną grupą Polaków, WING - serwer japoński oraz NNGS. Inne serwery, dostępne z poziomu przeglądarki to WWGo, Yahoo!Games i MSN Gaming Zone.

Czy w ... (tu wpisz nazwę miasta) są jacyś gracze w Go?

Pewnych informacji na ten temat dostarczyć może lista promocyjna PSG. Poza tym warto sprawdzić, czy w twoim mieście nie działa już klub Go. Jeśli poszukiwania na tych stronach nie przyniosą rezultatu, można zadać pytanie na polskiej liście dyskusyjnej go-l.

Gdzie, jak i u kogo mogę kupić sprzęt do gry w Go?

Niestety trudno jest kupić sprzęt do Go w sklepie. W Polsce produkcją sprzętu do Go zajmuje się Włodek Malinowski, od którego można ten sprzęt zakupić drogą wysyłkową. Zamówienia należy składać drogą pocztową na adres domowy lub przez e-mail Włodka (lecz nie na listę dyskusyjną!). Importowany sprzęt można zakupić w Internetowym Sklepie Go.

Jak zostać członkiem stowarzyszenia Go i po co?

Aby zostać członkiem PSG należy wypełnić deklarację członkowską i przesłać ją pocztą na adres: Wojciech Szychowiak,
Żołędowo, ul. Ptasia 1, 86-031 Osielsko, a następnie zapłacić składkę. Wpłaty w wysokości 60 złotych (wysokość składki od 2002 roku) można dokonać przelewem na konto bankowe Polskiego Stowarzyszenia Go w Warszawie: BIG BG IV O. w W-wie 11601120 - 14007 - 132 z dopiskiem "Składka za rok ...". Obecnie składka wynosi 60 PLN rocznie, przy czym juniorzy płacą jedynie 12 PLN.
O działalności Stowarzyszenia można poczytać na na jego stronach.


Czy ta grupa żyje?

Trudno oczywiście odpowiedzieć na to pytanie, nie widząc tej grupy. Najczęściej najlepszym sposobem na znalezienie prawidłowej odpowiedzi na to pytanie jest po prostu dokładna analiza ruch po ruchu. Najwięcej można się przy tym nauczyć, starając się nie układać pionów na planszy, lecz rozwiązując problem w głowie. Warto przy tym przyjąć prawidłową metodę, czyli taką, która zagwarantuje znalezienie poprawnej odpowiedzi. Pamiętaj więc, by po wyobrażeniu sobie kolejnego wariantu zapamiętać jego rezultat i wyciągnąć prawidłowy wniosek, tak aby nie powracać później do tego wariantu. Da to oszczędności w czasie. Analizując problem należy poruszać się konsekwentnie po swoistym drzewie możliwości. Przykład takiego drzewa dał Davies w pierwszym rozdziale "Tesuji". Załóżmy, że gramy czarnymi i zastanawiamy się, jak rozciąć białe piony. Czarny, biały, czarny, biały, czarny i widzimy, że biały jest rozcięty. Nie oznacza to jednak, że znaleźliśmy już prawidłowe rozwiązanie! Należy cofnąć się do ostatniego ruchu białego i rozważyć inne możliwe odpowiedzi na ruch czarnego - inne gałęzie drzewa możliwości. Może to biały popełnił błąd? Załóżmy, że inny ruch pozwala białemu obronić się przed rozcięciem. Nie znaczy to, że czarny nie może przeciąć, tylko to, że poprzednie ruchy były nieskuteczne. Wówczas należy cofnąć się do drugiego ruchu czarnego z naszej pierwotnej sekwencji i rozważyć inne możliwości... Tę samą metodę analizy można zastosować do rozwiązywania innych problemów, np. tych związanych z ratowaniem własnej grupy przed zbiciem.

Co to jest lista promocyjna?

Lista promocyjna Polskiego Stowarzyszenia Go jest prowadzona już od 1979 r. przez Krzysztofa Grabowskiego. Istnieje ona, by możliwe stało się przyznawanie graczom stopniu kyu i dan w oparciu o ich rzeczywiste osiągnięcia sportowe. Aktualny stan listy promocyjnej jest dostępny m. in. na liście dyskusyjnej go-l. Listę promocyjną można również obejrzeć na Wiki. Na liście tej mieszczą się gracze o sile powyżej 30 kyu, którzy w ciągu ostatnich 13 miesięcy zagrali tzw. 'ważną' partię. Aby się na niej znaleźć, wystarczy zagrać w którymś z ogólnopolskich turniejów lub zagrać partię 'umówioną' i rezultat przesłać prowadzącemu listę.

Co to jest Hikaru no go?

W dosłownym tłumaczeniu: Go Hikaru (czyli gra pewnego chłopca) jest to tytuł publikowanego w Japonii komiksu opisującego przygody chłopca imieniem Hikaru. Szacuje się, że komiks ten kupiło 16 mln młodych Japończyków. Popularność tej mangi uważana jest ostatnio za przyczynę znacznego wzrostu liczby młodych dzieci grających w GO. Można o tym przeczytać np. w Newsweeku (edycja polska), nr z 4.08.02 str. 99.

Jak grać lepiej?

To temat rzeka... Nie ma prostej recepty. Jedno jest pewne - nie da się grać lepiej nie wkładając w to pewnego wysiłku. Tak więc poza rozgrywaniem uczciwej liczby partii korzystnie jest przejrzeć taką grę (najlepiej przegraną) z kimś silniejszym aby znaleźć przyczynę porażki. Ustawianie partii innych zawodników (najlepiej zawodowców) to też dobry pomysł. Nawet jeśli niewiele rozumiemy z tego co się dzieje na planszy, uczymy się dobrych kształtów tak jak uczył się Hikaru obserwując grę Sai'a. IAG oferuje publiczne lekcje - dobrze jest brać w nich aktywny udział - nie tylko obserwować, ale pytać i dyskutować. Znający angielski mogą czytać książki, ale należy pamiętać, że ten sposób nie gwarantuje dobrych wyników. Mimo tego, że rynek jest zapełniony pozycjami, niewiele z nich stanowi lekturę obowiązkową. Poza tym przy planszy premiowane jest myślenie, a nie odtwarzanie zapamiętanych z lektury treści...

Czy istnieją anglojęzyczne grupy newsowe o Go?

Istnieje newsgrupa rec.games.go
Można się z niej dowiedzieć o nowinkach ze świata Go. Dyskusje odbywają się w języku angielskim.
FAQ rec.games.go znajduje się na stronach Sensei's Library.


Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy