Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Artykuły: Tajemnice Wei'Qi
Edukacja
Poniższy tekst to wstęp do serii artykułów Youi Chen’a umieszczonych w grupie dyskusyjnej rec.games.go.
Części 1 do 10 dotyczą 10 złotych zasad Wei’Qi legendarnego Ji Xin Wang’a.
Nazwisko Ji Xin Wang’a (Wang) w języku polskim to „król”. Można by więc nazwać je Złotymi Królewskimi Zasadami.

Część 0 to odpowiedź na „problem butelki” zgłoszony przez Billa Tylora, będący prologiem do serii. Część 11 zamykająca zbiór dotyczy współczesnych systemów rankingowych.

Część 0 Problem dotyczy kształtu zwanego butelką. Kształt ten występuje w jednym z przysłów mówiących o tym, ze: „Kształt butelki jest negatywny”. Kształt ten
. O . . .
. . . O .
. O . . .
czasem zwany psią głową, oraz jego odmiana zwana końską głową (wydłużona o jedno pole) występują wystarczająco często zarówno w grach amatorskich jak i zawodowych aby poświęcić im nieco uwagi. Po pierwsze, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, fakt pojawiania się „negatywnych” kształtów w grach zarówno amatorskich jak i zawodowych nie upoważnia do kwalifikowania ich jako „pozytywnych”, jednocześnie nie można odrzucać kształtów „negatywnych” jako zawsze złych. W danej sytuacji w zależności od układu kamieni w okolicy ruch tworzący zły, „negatywny” kształt mogą okazać się dobrymi ruchami. Kiedyś mój znajomy komentując grę na IGS stwierdził: najpiękniejsze ruchy to takie, które spełniają swoje zadanie. A teraz przyjrzyjmy się temu kształtowi nieco bliżej. Trzy kamienie oznaczyliśmy A,B,C.
A
. O . . .
. . . O . C
. O . . .
B
Powszechnie przyjmuje się iż A-B bez c oraz B-C bez A są kształtami prawidłowymi i skutecznymi. Jednakowoż biorąc pod uwagę parę A-B „z reguły” powinno się umieszczać C o jeden punkt w prawo. Połączenie pomiędzy A-B jest wciąż utrzymane a C zdaje się poruszać szybciej w prawo (zwykle w celu uzyskania wpływów w centrum). W świetle tego C na następnym diagramie jest bardziej wydajny.
A
. O . .
. . . . . O C
. O . . .
B
Przyjmując istniejący układ kamieni B i C z diagr. 1 , A może być umieszczone jeden punkt wyżej jak na następnym diagramie. Znów utrzymane jest połączenie a zysk wpływów w centrum (tym razem przyjmijmy, iż górna część diagramu to centrum) jest uzyskiwany szybciej (można też by mówić o szybszej ucieczce do centrum).
A
. . O . .
. . . . .
. . . O . C
. O . . .
B
Za zły, negatywny kształt powinniśmy uważać niewydajną formacje kamieni, w związku z czym powinno się go unikać. Jednocześnie zaistnieć mogą sytuacje gdy zły kształt okaże się w danej sytuacji skuteczny i jedyny możliwy do zastosowania. Inna opinia na temat tego kształtu to: „kształt zbyt zwarty na bezpieczne wydłużenie i zbyt ciasny aby utworzyć oko.” Gdy przychodzi do tworzenia oczu wtedy najczęściej nie trzeba martwić się o kształt. Te ruchy, które dają 2 pełnych oczu są zwykle dobrymi ruchami. Myśląc w kategoriach wydajności zwykle uważa się iż bardzo niewydajnym jest bycie zmuszonym do robienia oczu w trakcie fuseki. Youi Chen Tłum S.Piela


Nadesłane przez Slawek dnia 28-08-2003 o godz. 21:56:10 (1987 wyświetleń)
[ Administracja ]

Pokrewne linki
 Więcej na temat Edukacja

Najczęściej czytany artykuł Edukacja:
Co można i czego nie można robić przy gobanie

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Kiepski


Opcje

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy