Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Artykuły: Strategie wielkich wodzów w go
Ze świata pro
Wzorce strategiczne w grze. Jak Aleksander Wielki, Napoleon Bonaparte lub generał Patton graliby w go?




Słowa "strategia" i "taktyka" użyte poniżej mają następujące znaczenie: "strategia" odnosi się do sytuacji na całej planszy - całokształtu wszystkich pionów, słowo "taktyka" odnosi się do poszczególnych walk odbywających się w części planszy.

PERYKLES - generał ateński, podczas wojen ze Spartą prawie doprowadziłby Ateny do zwycięstwa (gdyby nie zginął) unikając walki ze Spartanami na lądzie, ale pokonując ich na morzu wokół Sparty. Strategia ta może być wykorzystana w go poprzez unikanie dużego zaangażowania w wielkich taktycznych bitwach, ale przez powolne branie ważnych punktów przy brzegach planszy i redukowanie w ten sposób terenu przeciwnika.
ALEKSANDER WIELKI - wielki wódz macedoński. Jego strategię można zastosować w go poprzez zepchnięcie kamieni wroga w złą dla niego taktycznie sytuację, strategiczne usytuowanie kamieni i wtedy dopiero schwytanie kamieni przeciwnika. Następne ruchy trzeba wykonać nie przeciwko resztkom niezbitych kamieni, ale przeciw ważnemu terytorium przeciwnika.
HANNIBAL - poświęć jeden kamień jako przynętę, aby przyciągnąć przeciwnika i wtedy wykorzystaj jego odsłoniętą pozycję, aby schwytać wrogie kamienie.
SCYPION - zatrzymaj przeciwnika w pobliżu Twojej ważnej grupy i wtedy uderz bezpośrednio w jego bazowy teren, żeby zniszczyć całkowicie jego siły.
STRATEGIA RZYMIAN - stwórz grupę o dwóch oczach i od niej twórz narastające warstwowo kolejne "fortyfikacje".
CEZAR - poczekaj na główną walkę w centrum terenu wroga i wtedy uderz na niego wszystkimi siłami jakie masz.
CZYNGIS CHAN - podziel swoje kamienie tak, aby pokryć nimi duży obszar planszy - to da Ci inicjatywę i potencjalnie duży teren. Potem wystaw przynętę w oddzielnym rejonie planszy, odetnij od niego wszystkie inne kamienie przeciwnika i zniszcz je.
JOHN CHURCHIL (książę Marbolough) - strategicznie używaj małej ilości kamieni do pokrycia dużego obszaru terenu, stwarzając w ten sposób przeciwnikowi kilka potencjalnych gróźb. Wtedy uderz w słaby punkt jego formacji i angażując jak najwięcej jego kamieni w walkę, zaatakuj z flanki zostawiając lukę w środku, która może być wykorzystana, gdy wróg skoncentruje się na walce w innym miejscu.
NAPOLEON BONAPARTE - opanuj jak największy teren w początkowej fazie gry. Później łap kamienie przeciwnika tam, gdzie można je odseparować od innych i koncentruj swoje kamienie w pobliżu słabych punktów linii przeciwnika.
KSIĄŻĘ WELLINGTON - rozrzuć swoje kamienie po całej planszy. Jeśli przeciwnik zareaguje na to budując małe mocno skoncentrowane grupy, wtedy łatwo będzie zniszczyć jego podzielone siły. Jeśli zacznie budować jedną dużą grupę, wtedy powoli zajmuj punkty wzdłuż brzegu planszy, aż przeciwnik znajdzie się w pułapce.
SHERMAN - zawsze usiłuj zaatakować z flanki, aby otoczyć kamienie przeciwnika solidną, mocną linią.
BLITZKRIEG - jak najszybciej przejmij jak największy teren przy pomocy małych grup kamieni i potem, gdy już Twój teren zostanie określony, utrzymuj go poprzez użycie dużej ilość kamieni.
PATTON - "trzymaj przeciwnika za nos i kop go w tyłek" poprzez umieszczanie kamieni przed przeciwnikiem, aby odwrócić jego uwagę od tych, które kładziesz na jego tyłach.
MAC ARTHUR - okupuj ważne punkty na planszy i buduj swoje grupy w oparciu o nie. W ten sposób przeciwnik nie będzie się mógł czuć bezpiecznie.
GUERILLA - zajmuje losowo wybrane miejsca planszy uniemożliwiając w ten sposób przeciwnikowi budowę mocnych, solidnych linii. Wykorzystaj wówczas swoją przewagę nad izolowanymi kamieniami przeciwnika.


Notatka: Tekst pochodzi z archiwum plików otwartej grupy dyskusyjnej
YGO na serwerze yahoo.com. Tłumaczenie: Paweł Chodun


Nadesłane przez pawelgo21 dnia 27-01-2004 o godz. 10:19:33 (6899 wyświetleń)
[ Administracja ]

Pokrewne linki
 Więcej na temat Ze świata pro

Najczęściej czytany artykuł Ze świata pro:
Go, gra niezliczonych możliwości

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 2.87
Głosów: 16


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Kiepski


Opcje

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy