Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Artykuły: Lekcja BADUK 02
Edukacja
Artykuł pochodzi ze strony nexik.jogger.pl

Witam ponownie w kąciku poświeconym grze 바독. Od tego wydania zmienia się trochę rozkład zajęć, ponieważ podczas każdej lekcji oprócz analizy jeongseok (kor.: 정석) znajdzie się skromna analiza otwarć - poseok (kor.: 보석). Oczywiście niezmiennie będą zestawy problemów tsumego :] Trochę smutną wiadomość jest to że lekcje będą publikowane raz w miesiącu.


(;CA[windows-1250]AB[nc]AW[qf]C[Tym razem chciałbym pokazać bardzo popularne jeongseok]
AP[MultiGo:4.4.2]SZ[19]AB[pd]MULTIGOGM[1]
;W[qd];B[qc];W[rc]LB[pc:A][qe:B][rb:C]C[Jest to jedno z mniej skomplikowanych zagrań, jednak zauważyłem, że wielu graczy na KGS gra je błędnie i do tego uważa że gra Maek (jap.\:tesuji) !!!.

Czarny ma 2 możliwości\: A i B. Zagranie w C jest błędem.]
(;B[pc];W[re]LB[kc:A]C[Rezultat jest w miarę równy.
Czarny może czasami dograć w A])
(;B[qe];W[rd]LB[pe:A][re:B]C[Następnie czarny łączy w A, dawniej uważano, że zejście jest dobre jednak dzisiaj już jest praktycznie nie grywane]
(;B[pe];W[pc];B[qb];W[pb];B[rb];W[sb]LB[re:A][oc:B]C[Dołożenie dwóch kamieni ma na celu stworzenie seonsu w A lub B. Oryginalnie jeongseok ten był stworzony z myślą, że następnie czarny gra w innym rejonie planszy (jeżeli nie jest pewien z której strony ma zagrać). Ostatnio jednak profesjonaliści znacznie chętniej grają odrazu w A i w tej postaci chyba ten wariant zostanie.])
(;B[re];W[pe];B[rf];W[pc];B[od];W[pb]C[czarny musi cały czas uważać na 2 białe kamienie, które mogą w przyszłości przeciąć czarną formacje.]))
(;B[rb];W[rd];B[pc];W[sb];B[ra];W[pe]C[Wielu graczy z KGS uważało to za genialny ruch, jednak jeżeli porownamy to z wcześniejszymi wariantami (wybór A) to od razu widać, że biała formacja ma teraz znacznie lepszy kształt.]))
(;CA[windows-1250]AP[MultiGo:4.4.2]SZ[19]C[W tym miesiącu rozpocznę analizę otwarcia pod tytułem\: "niski chinczyk". Ideą tego otwarcia jest zbudowanie dużej strefy wpływów. Tak więc niski chińczyk jest bardzo agresywnym otwarciem prowadzącym do skomplikowanych walk.]
MULTIGOGM[1]
;B[pd];W[dp];B[pq];W[dd];B[qk]LB[qo:A][po:B][qf:C][nc:D]C[Następnie biały ma kilka możliwości by zatakować czarną formacje\: A, B, C są błedami, natomiast D jest grywalnym podejściem.]
(;W[qo];B[qp];W[po];B[np];W[ol];B[pj]C[Czarny ma już kamień r9 i może dzięki niemu rozpocząć zmasowany atak. Czarny zdążył zbudować solidne formace z dwóch stron, a biały nadal ma dość słabą grupę bez bazy w centrum.])
(;W[po]C[Niektórzy powiedzą\: "ok, ale może wysokie podejście będzie lepsze?". ]
;B[np];W[qq];B[qr];W[qp];B[rr];W[qm]C[Nadal jest ono tragiczne dla białego. Wszyscy profesjonaliści zgadzają się, że lepiej dać się zabić niż robić życie w taki sposób.])
(;W[qf]C[Jeżeli bezpośredni atak dolnego rogu się nie udał to być może lepszy celem będzie prawy-górny róg?]
;B[qe];W[pf];B[nd];W[qi];B[ok];W[oi]C[Czarny znowu buduje spore wpływy po obu stronach, a do tego biały jest zmuszony do pasywnego zabezpieczenia się.])
(;W[nc];B[pf];W[pb];B[qc];W[kc]C[Wreszcie zagranie ktore wydaje się ok i od tego miejsca zaczniemy dalszą analizę w przyszłym miesiącu.]))(;GM[1]FF[4]AP[Drago:3.00.03]SZ[19]AW[qd][qe][re][qf][ph][oh][nh][mh][lf][le][me][nd][mc][lc][kb][jc]AB[rd][rc][qc][pe][oe][ne][mf][ng][og][lb][mb][nc][oc]C[No i pora na problemy :\] Ostatnio dałem 2 problemy zacznę do tego łatwieszego.];W[ob]
(;B[pb];W[nb]
(;B[od];W[ma]
;B[ra]C[Jak widać jest to spory zysk w końcowej fazie gry.])
(;B[oa];W[od];B[na]
;W[pd]C[Oczywiście czarny może nie chcieć oddać 2 czarnych kamieni, wtedy jednak czeka go niemiła niespodzianka.]))
(;B[nb];W[pd];B[od];W[pc];B[pb];W[qb];B[oa]
;W[rb]C[Blokowanie z drugiej strony także jest nieefektywne, ponieważ czarny traci duży róg.]))(;GM[1]FF[4]AP[Drago:3.00.03]SZ[19]C[Drugi problem był trochę trudniejszy, jednak odpowied» jest doµć prosta.]AB[qc][rc][pd][oc][oe][ne][nf][lc][jc]AW[rd][qd][pe][qf][of][ng][og][mf][me];W[nc]C[Jednak problem ten jest znacznie trudniejszy, ponieważ czarny może skomplikować sytuację cięciem 2]
(;B[nb];W[nd];B[ob];W[od])
(;B[md];W[nd];B[od];W[ob];B[pc];W[mc];B[ld];W[pb];B[qb];W[ra]
;B[qa];W[nb];B[pa]
(;W[lb];B[kb]
;W[sc]C[Pojedynek na oddechy faworyzuje białego, jednak trzeba uważać, ponieważ niezagranie wymiany 15 na 16 z Dia. 4-2 skutkuje 빅수(jap: Seki) co pokazuje wariant)
(;W[sc];B[sb];W[sd];B[mb];W[lb];B[ma];W[la];B[kb])))(;GM[1]FF[4]AP[Drago:3.00.03]SZ[19]C[Na zakończenie znowu 2 problemy. Problem (prawy górny róg) dość prosty, ruch czarnego. Drugi problem z (lewy dolny róg) nie jest trudniejszy jednak znacznie ciekawszy :\] ruch białego :\] To byłoby wszystko w tym miesiącu, do zobaczenia.]AB[oc][pc][qc][rc][nb][oa][mb][mc][kc][pe][pf][of][nf][qf][mg][mh][pj][ck][dm][fn][fo][ep][dp][cp][bp][bq][gm][hm][hk]AW[rb][qb][pb][ob][nc][nd][ne][oe][pd][qd][qe][mf][lg][le][br][cq][dq][eq][fq][fp][go][gn][hp][fm][fl][ek])


Nadesłane przez Mandos dnia 09-12-2007 o godz. 20:00:00 (2936 wyświetleń)
[ Administracja ]

Pokrewne linki
 Więcej na temat Edukacja

Najczęściej czytany artykuł Edukacja:
Co można i czego nie można robić przy gobanie

Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0
Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Kiepski


Opcje

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy