Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Opening theory made easy Otake Hideo v.2
Do tej książki trzeba zajrzeć jak najwcześniej – kiedy tylko zaczyna się grać na równi. Napisana jest najprościej ze wszystkich znanych mi podręczników, ale niektóre zalecenia mogą się przydać i na poziomie 10 kyu (moje ulubione: ruch na trzeciej linii stabilizuje grupę, ruch na czwartej dąży do dalszego rozwoju).Książka podzielona jest na trzy rozdziały: podstawy fuseki, dobry kształt, strategia. Każdy z nich zawiera kilka zasad, zaś autor zachęca, by naukę zacząć od ich zapamiętania. Część poświęcona podstawom zaczyna się od tego, co zawsze: kierunek rozwoju od pozycji w narożniku, kluczowe punkty, właściwości hoshi, jak wybrać właściwy pincer... Większość diagramów obejmuje przynajmniej połowę planszy, od razu oswajając czytelnika z myśleniem strategicznym. Przykłady są ułożone od łatwych do bardziej skomplikowanych, co bardzo ułatwia zapamiętywanie, ale graczowi z odrobiną doświadczenia może wydać się monotonne (dlatego właśnie zalecam możliwie wczesną lekturę). Bardzo pouczający jest fragment o przygotowywaniu się na inwazje przeciwnika, pokazujący, pod jakimi warunkami można grać nawet bardzo szerokie rozwinięcia.

Rozdział o kształcie oprócz standardowych uwag o sile ponnuki czy o głupim trójkącie zawiera m. in. wcale nie tak banalne zalecenie, by za wszelką cenę uniemożliwiać przeciwnikowi granie hane (im szybciej początkujący je sobie przyswoi, tym skuteczniej uniknie bycia pociętym na drobne kawałki).

Rozdział o strategii uczy w istocie lekkiej gry: trzymania się z daleka od atakowanych kamieni, nie wzmacniania przeciwnika, gonienia jego grup w stronę własnych silnych pozycji, a w razie potrzeby – oddawania bezużytecznych kamieni.

Za każdym razem książka dąży do słownego wyjaśnienia idei ruchu, dając tylko tyle analizy możliwych wariantów, ile jest absolutnie niezbędne. Dlatego sprawia wrażenie łatwej. Unika również szczegółowej analizy joseki, pokazując na dobrą sprawę tylko kilka najspokojniejszych rozwinięć od hoshi i nieco więcej od punktu 5-4. Celem jest tylko i wyłącznie nauka myślenia w ogólnych kategoriach strategii. Ten cel zostaje zrealizowany w stu procentach.
Dodane: January 14th 2004
Recenzent: larsen
Wynik:
Wywołań: 914
Język:

Opening theory made easy Otake Hideo v.2
Nadesłane przez yeellow dnia 2004-01-22 15:18:33
Mój wynik:


Bardzo dobra książka. To była pierwsza książka o go jaką przeczytałem i od razu poczułem, że gram lepiej. I nie jest to subiektywna opinia, bo parę razy usłyszałem, że otwarcie (a w końcu o tym jest ta książka) zagrałem bardzo dobrze (dopiero później następowała katastrofa, ale książki o grze środkowej jeszcze nie czytalem ;-).
Wniosek: kompletny laik też może po nią z pożytkiem sięgnąć. Teraz czytam ją drugi raz i zaczynam lepiej rozumieć to, co wczesniej przyjmowalem "na wiare". Jestem pewien, że będę do tej książki jeszcze nie raz wracał. Polecam.

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy