Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Od amatora do zawodowca
Długo oczekiwane tłumaczenie książki Toshiro Kageyamy "Lessons in the fundamentals of go" (w polskiej wersji przywrócono oryginalny tytuł japoński).
Ta niewielka książeczka Kageyamy należy do moich ulubionych pozycji. Moim zdaniem powinna być w biblioteczce każdego miłośnika Go, bez względu na poziom jego umiejętności.
"Od amatora do zawodowca" traktuje o podstawowych koncepcjach Go, wyłożonych przystępnie i zajmująco. Jest najczęściej polecaną przeze mnie lekturą i to bez względu na zaawansowanie potencjalnego czytelnika.
Każdy z nas napotyka w swojej karierze gracza Go na chwile zwątpienia, często można słyszeć : "grałem coraz to lepiej i silniej, a od jakiegoś czasu nie robię żadnych postępów", "nie wiem, co się stało, rozwiązuję problemy, dużo gram, analizuję gry swoje i partie zawodowców, a gram słabiej i słabiej".
W takich chwilach warto ją przeczytać, albo powrócić do niej. Najczęściej okazuje się, że gdzieś umknęły nam jakieś podstawowe prawdy, o których pisze Kageyama.
Książka, którą powinien czytać każdy - i gracz kyu i danowiec.
Gorąco polecam.
Dodane: November 7th 2005
Recenzent: jan
Wynik:
Wywołań: 2304
Język:

Od amatora do zawodowca
Nadesłane przez Sai1988 dnia 2007-06-03 11:16:14
Mój wynik:


Bardzo dobra (i tania) książka dla każdego nie ważne czy ma 1-d czy 20-k każdy coś w niej dla siebie znajdzie, jak sie zacznie zacinać w swoich grach to do niej wraca.

Od amatora do zawodowca
Nadesłane przez tlone dnia 2006-09-04 09:53:06
Mój wynik:


ksiazke zakupilem niedawno i jak na razie, musze przyznac beneritowi racje - tresci bez zarzutu, druk ... no wlasnie. juz pierwsze cwiczenie ze strony 9 [czytanie dlugiej grabinki] sprawia klopoty, nie z powodu problemu, lecz wlasnie jakosci druku. moze jestem po prostu za slaby na razie, ale drabinke ta potrafie spokojnie przeczytac na gobanie [moze ni za szybko, ale skutecznie] w momencie gdy na diagramie w ksiazce po prostu wzrok mi sie gubi z powodu roznych grubosci linii...

Od amatora do zawodowca
Nadesłane przez benerit dnia 2006-05-18 12:53:55
Mój wynik:


Pomijając treść książki która jest naprawdę dobra, to jednak jej druk jest fatalny.
Użyto bardzo dobrego papieru, ale druk na nim przypomina kserokopie. Te drobne ziarnistości bardzo męczą wzrok. Przy sztucznym oświetleniu czytanie jej jest jeszcze bardziej męczące.
Jakość diagramów również pozostawia wiele do życzenia. Linie są różnej grubości, pionowe przerywane, poziome ciągłe. Czarne kamienie wyglądają jak ser. Na niektórych diagramach widać charakterystyczne linie dla wydruku drukarką atramentową już wyrobioną głowicą.

Ogolnie do treści książki nie mam żadnych uwag. Ale jej druk i przygotowanie diagramów nie zachęcają.

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy