Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Świat Go Janusza Kraszka
Książka Świat Go była moim pierwszym spotkaniem z go. Od pierwszego momentu oczarowała mnie i wciągnęła. Niezliczone godziny spędziłem studiując zasady, historię gry, wskazówki strategiczne obejmujące swym zakresem wszystkie ważniejsze aspekty gry, rozwiązując problemy, wreszcie oglądając partie Janusza z Mistrzostw Europy w 83. Można wprawdzie mieć zastrzeżenia do nieco przestarzałego materiału na temat związku go i komputerów, historii go w Polsce, a przede wszystkim do skąpego komentarza do prezentowanych partii. Jednak moim zdaniem książka ta stanowi świetne wprowadzenie w świat go dla początkującego, a jej uważna lektura szybko powinna doprowadzić czytelnika do poziomu co najmniej 10 kyu (a wedlug słów autora nawet do 1 dan, czego jednak mój przykład nie potwierdza). Marcin Kaminski
Dodane: May 4th 2003
Recenzent: Marcin Kamiński
Wynik:
Link: Internetowy Sklep Go
Wywołań: 3481
Język:

Świat Go Janusza Kraszka
Nadesłane przez fan_magnolii dnia 2005-11-27 00:59:48
Mój wynik:


Po "Świat Go" sięgnąłem dopiero teraz (okolice 5kyu) jednak, mimo iż książka dedykowana jest początkującym okazała się dla mnie bardzo pomocna. Szczególnie objaśnienia fuseki i joseki bardzo rozjaśniają umysł:). Tak samo jak w poprzednim komentarzu ja również nie polecam jej całkowicie początkującym - dla takich znacznie lepszy jest chociażby interaktywny kurs. Jednak dla graczy w okolicach 15 kyu jak i wszystkich, którzy utknęli i nie wiedzą tak naprawdę czego powinni się nauczyć - polecam.

Świat Go Janusza Kraszka
Nadesłane przez conus dnia 2003-11-13 01:42:43
Mój wynik:


Zgadzając się co do ogólnej wymowy recenzji z Marcinem - i wieloma innymi graczami, którzy na Kraszku wyrośli - chciałbym jednak przestrzec przed zbyt wczesnym sięganiem po tę pozycję. Zbyt wczesnym - czyli przed nabraniem jako takiego pojęcia o grze, jej przebiegu itp. Zdecydowanie jest to pozycja dla tych, którzy "chcą wiedzieć więcej", a nie dla tych, którzy "chcą wiedzieć cokolwiek i spróbować samemu". Kogoś, kto na temat gry nie wie nic lub prawie nic Kraszek może porządnie wystraszyć.

Przy okazji - zdecydowanie negatywnie oceniam układ stron z problemami, na których opisy (i diagramy) problemów sąsiadują z opisamii diagramami rozwiązań. Trudno jest się powstrzymać przed podglądaniem rozwiązania - zwłaszcza, że często problem i rozwiązanie są na widzących się stronach albo wręcz na tej samej stronie.

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy