Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Life & Death Jamesa Daviesa
Pamiętam, że kiedy sięgnąłem po tę książkę trwało wtedy pgaic i można było często zagrać równą grę z graczami o sile dan . No a jak łatwo się można domyślić ja z moim wtedy 15 kyu dość poważnie te gry przegrywałem. Tym, co jednak mnie w nich najbardziej denerowowało, była łatwość z jaką moje grupy umierały. Padło więc na tę książkę.
Na początku muszę przyznać byłem trochę niezadowolony. Nie ma w tej książce zbyt wielu komentarzy. Opisywane sytuacje są, szczególnie na początku, niezwykle teoretyczne. Z rodzaju takich, które w prawdziwej grze raczej nie mają miejsca. Jednak po pewnym czasie, kiedy mamy już część książki za sobą, zaczyna się doceniać co ona daje. Uczy ona od sytuacji bardzo prostych do bardziej zawansowanych określania statusu grup, zbijania ich jak rownież tworzenia życia. I jest to pomyślane bardzo dobrze.

Książka podzielona jest na 36 rozdziałów. Każdy taki kilkustronicowy rozdział zajmuje się jakąś sytuacją bądź kształtem(np.bulky five czy wrzutki). W rozdziałach na początku mamy pokazaną jakąs sytuację czy problem, który jest poruszany. Możemy przeczytać krótki komentarz, a następnie dostajemy serię kilku problemów do rozwiązania. Do szczególnego myślenia zmuszają pytania o status grupy.

Reasumując uważam, że ta pozycja jest szczególnie warta polecenia graczom slabszym niż 10 kyu. A i mocniejsi mogą śmiało po nią sięgnąć jako, że w dalszych częściach książki problemy, które występują są naprawde trudne i złożone. Jestem pewien, że niejeden problem mógłby zastanowić nawet graczy dan.
Dodane: May 18th 2003
Recenzent: Robert Herms
Wynik:
Wywołań: 2068
Język: english

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy