Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Essential Joseki: Rui Naiwei
Książka jest częścią czterotomowej serii The Masters of Go przeznaczonej dla średnio zaawansowanych graczy. W rozumieniu średnio - przynajmniej mocne jednocyfrowe kyu.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, w których możemy odnaleźć praktycznie wszystkie podstawowe warianty joseki oraz trochę bardziej skomplikowanych. Niewątpliwą zaletą książki jest dużo ciekawych wariantów opatrzonych komentarzem. Autorka skoncentrowała się głównie na komoku joseki, gdyż jak sama pisze studiowanie joseki nie powinno być jedynie ich zapamiętywaniem, a raczej ma na celu wyrobienie prawidłowych odruchów, wyczucia kształtu umiejętności elastycznego zachowania w różnych sytuacjach. Aby zilustrować co mam na myśli jeśli chodzi o koncentracje na komoku może zauważę, że komoku joseki zajmują prawie 150 stron w książce, która ma ich nieco ponad 220. Osobiście mogę tę książkę śmiało polecić osobom zainteresowanym właśnie tym elementem gry.

Na koniec chciałbym też zwrócić uwagę też na postać autorki o której warto się czegoś dowiedzieć jeśli ktoś jest zainteresowany również światem go. Wszak jest ona pierwszym żeńskim 9 dan no i wiąże się z nią kilka ciekawych historii.
Dodane: May 19th 2003
Recenzent: Robert Herms
Wynik:
Wywołań: 2085
Język:

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy