Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Co i jak
Tu jest miejsce dla wszelkich ogłoszeń (np. o wymianie książek, turniejach, konwentach itp.)
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaOgłoszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 12:46 am    Temat wiadomości: Co i jak Odpowiedz cytując

Nom zacznę od tego że, po pierwsze gram od miesiąca, ludzie jak gracie ze mną bądzcie wyrozumiali nie miażdzcie mnie bo to jest bolesne przeżycie no ale nie o tym mowa podpowiedzcie mnie skąd można ściągnąć partie skomętowane ==> PO POLSKU <==

Z góry dziękuję za odpowiedź Uśmiech
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 10:33 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Np. z działu (specjalnie tak nazwanego w tym celu) "skomentowane partie" w bloku Nauka.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 12:43 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Swoja droga to niektore partie w tym dziale maja nieco ubogi komentarz, ktory w skrajnych przypadkach ogranicza sie do dwoch zdan typu:"I tu popelnilem blad", oraz "czarne ogolnie graly dobrze". Ale zawsze zostaje tych kilka wspanialych komentarzy, ktore sa cenna zdobycza spragnionego wiedzy, poczatkujacego goisty. Ja mimo wszystko korzystnam z anglojezycznych komentarzy. nie to zebym nie docenial rodzimego wysilku. Po prostu jest znacznie wiekszy wybor i mozna znalesc cos dla siebie (skomentowane podobne bledy, ktore sam popleniam, czy tez sytuacje, ktore szczegolnie przysparzaja mi problemow).
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 3:26 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A moze by tak skorzystac z wiedzy i doswiadczenia starszych kolegow?
Przylozyc sie, rozegrac gre - po przegranej - zadac kilka pytan, poprosic o wytlumaczenie niezrozumialych rzeczy i tak przygotowanego sgf-a wyslac np do Okupanta (widzialem, ze jest chetny Bardzo szczęśliwy ) A potem to juz zostaje tylko rolozyc taka partie kilka razy i wyciagnac wnioski.Plusy sa takie, ze komentarz jest po Polsku i tlumaczone sa bledy ktore sami popelniamy.
Powróć na górę
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 3:27 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Miałem namyśli partie skomętowane na innych stronach.
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 9:48 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Masz Rekka do czynienia z najważniejszą stroną o polskim Go i na innych owszem są partie (patrz www.gobase.org ), ale nie w języku ojczystym. W swojej książce Kraszek komentuje kilka swoich partii z ME, podobnie "Graj jak Shodan" to książka z komentarzami, poza tym dla dobra własnego Go warto nauczyć się anglika. Wtedy staje otworem droga do naprawdę szerokiej literatury i zasobów internetowych.
Jako osobie początkującej natomiast bardzo polecam dawanie własnych partii pod komentarz.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn paźdź 13, 2003 10:58 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Czytalem ksiazke Kraszka i powiem Ci Zefciu, ze taki komentarz jest nic nie wart dla poczatkujacego. To wlasciwie nie tyle komentarz co refleksje autora po rozegranych przez niego partiach. Wiedza z tego znikoma. Zdecydowanie bardziej mi sie podoba pomysl Loopana. Nie ma to jak omowienie wlasnej gry. Przypomina mi sie bodajze 13 odcinek Hikaru - 3 gra z Akira. Poczatkowo gral Sai. Pozniej jednak Hikaru zauwazyl ruch, ktory jego zdanim byl dobry. Sai jednak odradzal i pewnie mial racje, znajac jego sile. Hihakru wtedy odparl, ze dopoki nie postawi tego kamienia, to nie ebdzie wiedzial dlaczgo ten ruch nie jest najlepszy. I tak jest wlasnie z analiza wlasnych gier, ze na nich uczymy sie najlepiej. Zreszta Rekka, ja Ci mowilem, zeby mi dawal swoje partie do komentowania. Jakiejs wielkiej sily nie mam i sam sie dopiero ucze, ale jakies wieksze bledy moge wylapac.
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Wt paźdź 14, 2003 2:00 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

partie skomentowane przez Kraszka w Jego ksiazce sa bardzo wartosciowe !!! Gdy przecyztalem je pierwszy raz moja sila skoczyla z 16 na 14kyu

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Wt paźdź 14, 2003 6:50 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nexo, ale czytales je po raz pierwszy majac 16k. Obawiam sie, ze Rekka nie ma polowy tej sily i jego zrozumienie tych partii bedzie minimalne. Sam pamietam jak sie do nich zabieralem bedac powiedzmy w srodku ksiazki i wrocilem do nich dopiero, gdy sie troche podciagnalem. Ja nadal bede uwazal, ze ten komentarz jest bardzo ogolny. Nie wiem, moze ja nie umiem z niego skorzystac, moze mam jeszcze za niska sile. Mnie osoiscie o niebo bardziej odpowiada czytanie partii komentowanych przez innych graczy z poziomu 10k-1d. Jako latwiej jest mi chwycic idee. No a najlepsze sa chyba komentarze wlasnych partii. Zreszta nie bede sie powtarzac, bo juz to raz napisalem.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaOgłoszenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy