Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jak rozwiazywac problemy?
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Pt May 09, 2003 12:58 pm    Temat wiadomości: Jak rozwiazywac problemy? Odpowiedz cytując

Wydaje mi ze wazne jest, zeby CALE rozwiazanie z wszelkimi odgalezieniami ZOBACZYC. Np w goproblems mozna rozwiazywac na zasadzie 'popatrzmy, jak bedzie zle to cofne i tyle'. To nie jest dobre bo uczy patrzenia 'po lebkach'.
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Pt May 09, 2003 1:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Cos w tym jest. Zauwazy;lem ze przynajmniej mi o wiele wiecej daje kiedy jakis problem rozwiazuje z ksiazki, kiedy mam pozycje wyjsciowa i wszystko musze zobaczyc u siebie "w glowie". Natomiast kiedy zasiadam do goproblems, nie moge sie powstrzymac i kiedy wymysle jakis ruch od razu go wyprobowuje nie patrzac za daleko w przyszlosc - rzeczywiscie nie jest to najlepsze, bo moze doprowadzic do sytuacji ze w czasie gry bedzie sie robic tak samo - pojade tu i zobacze co sie stanie.

_________________
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Pt May 09, 2003 3:36 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

JA mam inaczej. Jak rozwiazuje problem, to mysle i mysle, bo wiem, ze jest jakies rozwiazanie Drwiący Za to w prawdziwej grze gram pochopnie, nie zastanawiam sie, zadko kiedy uda mi sie wydumac tesuji jakies czy cos. Moze wlasnie wprowadzanie doswiadczenia z problemow do gry jest najtrudniejsze?
Powróć na górę
Uuk
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 26, 2003
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: warszawa

PisanieNadesłano: Pt May 09, 2003 5:23 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Po rozwiązaniu większej liczby problemów szukanie motywów i liczenie wariantów włącza się automatycznie. Zresztą, cokolwiek robisz dłużej w stanie koncentracji, zostaje zapisane i przy następnej koncentracji w podobnych warunkach uruchamia się samo Uśmiech
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt May 09, 2003 8:03 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Będę bronił goproblems, które tutaj stało się chłopcem do bicia: nie wiem jak wy, ale ja jestem zarejestrowanym graczem i przy rozwiązywaniu problemu choć jedna pomyłka i naciśnięcie klawisza Back kosztuje tyle, że problem nie zostanie mi zaliczony (pojawi się Solved, ale nie na czerwono, poza tym w statystykach wzrośnie liczba Tried, ale nie Solved). Zaś problem, że ktoś nie może się przed czymś powstrzymać jest problemem osobistym - w końcu czytając książkę też możemy wyciągnąć planszę i na niej rozwiązywać problem. Wracając do głównego tematu - oczywiście że konieczne jest zobaczenie całego rozwiązania i wszystkich błędnych wariantów w głowie - wyrabia to wyobraźnię i przydaje się w partii. Spróbujcie jednak zobaczyć całe rozwiązanie do problemów 2199 lub 2194 na goproblems.com. w głowie Rozsierdzony do tego trzeba być już chyba prosem ...
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz May 22, 2003 5:57 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Oki, skłamałem, na goproblems można cofać ruchy, dopóki nie pokazuje się "Wrong"...
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pn wrz 15, 2003 10:41 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja mam problem podobny do Yoshuy... Kiedy widzę tą sliczna planszę na goprobems, to az mnie paluszki swiezbią, zeby tylko polozyc kamien tam, gdzie mi się za pierwszym razem wydawalo.
Potem robię back, jesli bylo zle, i od nowa.
I tak w kolo macieju...
Co innego w ksiązce, chociaz tam tez mam czasami odruchy, zeby po 5 sekundach sprawdzic, czy moja odpowiedz byla dobra..

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt wrz 16, 2003 1:22 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Na kursie dla nauczycieli van Zeijst przekonywał nas jak ważne jest, by CAŁE rozwiązanie zobaczyć oczami wyobraźni, zanim rzeczywiście postawi się ten pierwszy kamień. Rozwiązywanie daje więc najwięcej, gdy nie próbujemy na planszy rozmaitych wariantów by sprawdzić, który 'chodzi' - bo czegóż się w ten sposób uczymy? Można to nazwać podejściem 'profesjonalnym' do go...
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Wt wrz 16, 2003 9:03 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No dobra, a co znauka przez powtarzanie? Ja przykladowo siadam sobie czasem wieczorkiem i rozwiazuje problemy w the many faces. Czesto rozwiazanie wymaga wykonania wiecej niz 3 czy 4 ruchow. No i czasem to jest trudno sobie wyobrazic, przynajmniej dla mnie. Moze nie mam predyspozycji. Ale po przerobieniu iles tma problemow zaczynam jakby czuc co byloby dobrym zagraniem. Fakt, ze czasem mozna pomylic podobne ksztalty, gdy sie rozwiazuje metoda czujowa jak to okreslam, lecz z czasem i te pomylki sa eliminowane. Ide na ilosc i na powtarzanie. Robie za jednym podejsciem 100-200 problemow, czasem kilka razy te same, bo one sie powtarzaja. Najwiecej 270 jednego wieczoru zrobilem. I wydaje mi sie, ze wiele mi w glowie z tego zostalo. Choc musze przyznac, ze to ma pewien slaby punkt. Podczas gry, gdy dochodzi to sytuacji, gdzie mam malo oddechow i gram na czuja, bardzo czesto popelniam blad. A jelsi to jest w miejscu, gdzie moj blad w konsekwencji powoduje przelamanie mojej lini i przeciwnik zajmuje polowe mojego terytorium, to boli. I to jest wlasnie chyba przewaga rozwiazywania problemow metoda profesjonalna, jak to okreslil Marcin. To chyba tyle chcialem powiedziec.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt wrz 16, 2003 11:11 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Sam czasem ukladam warianty na planszy, żeby zobaczyć co wyjdzie i co się dalej dzieje. Nic w tym chyba złego nie ma. Van Zeijst podkreślał tylko, jak ważne jest rozwijanie własnej wizualizacji, wyobraźni, a jak mało ważne jest rozwiązanie TEGO KONKRETNEGO problemu. ALe oczywiście umiejętność dostrzegania punktów kluczowych czy określonych tesuji na pierwszy rzut oka jest bardzo pomocna.

Cho Chikun gdzies kiedyś powiedział: Lepiej rozwiązać w godzinę 30 prostych problemów niż jeden bardzo trudny.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr paźdź 15, 2003 12:24 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Już rozumiem swój błąd związany z goproblems.com. Jeśli rozwiązując problem popełnię błąd, ale wycofam się z niego zanim aplet wyświetli Wrong klikając Restart (a jest to możliwe tylko, jeśli autor problemu uwzględnił błędną ścieżkę w rozwiązaniu) i rozwiążę problem poprawnie, aplet wrawdzie radośnie i na czerwono obwieści Solved, ale... w attempt paths wyświetli się 'failed', a ponadto liczba prób wzrośnie, liczba sukcesów nie.
Powróć na górę
pjk
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Cz grud 11, 2003 3:50 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Słyszałem od wielu dobrych i silnych graczy (np. Lubos) i to wielokrotnie ze każdy problem należy rozwiązać w głowie!!

I w pełni się z tym zgadzam, ale ponieważ kiedyś wyrobiłem sobie nawyk trzymania kamienia, wiec dość często zdarza mi się iść za odruchem położenia kampania.

Dlatego dla nie cierpliwych mam rade, która i mi udzielano:

NIE TRZYMAĆ KAMIENIA w ŁAPCE czyli Używać myszki tylko w czasie wykonywania ruchu, potem rączka na stolik.
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Pn stycz 25, 2004 1:18 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja znalazłam sobie świetny sposób na powstrzymanie się przed wypróbowywaniem różnych rozwiązań. Rozwiązuję problemy tam, gdzie nie mam takiej możliwości, tzn. podczas wykładu. No wiem, to bardzo niepedagogiczne. Ale,.. czasem wykłady są nudne, nic nie wnoszą, trzeba na nich być, bo prowadzący sprawdza obecność i tak dalej i tak dalej..
technicznie wygląda to tak - w domu drukuję sobie problemy np. z gobase. Potem na uczelni siedzę nad takim problemem i analizuję. Muszę to robić w głowie, bo ciągłe rysowanie sobie czegoś na karteczce mogłoby zwrócić uwagę wykładowcy. Jak się już zdecyduję to zaznaczam rozwiązanie. Potem w domu sprawdzam czy zrobiłam dobrze. A najlepiej jest dać do sprawdzenia komuś innemu, bo wtedy zaznacza się odpowiedź jak jest się już na mur pewnym, bo inaczej byłoby wstyd, że się schrzaniło.
Inne miejsca bez komputera i gobanu też powinny być dobre, np tramwaj.
Co o tym myślicie?
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy