Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


rozstrzyganie o życiu i śmierci
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 2:19 pm    Temat wiadomości: rozstrzyganie o życiu i śmierci Odpowiedz cytując

Jeśli po zatrzymaniu gry chcę przedstawić przeciwnikowi dlaczego uważam jego kamienie za martwe, to jako pierwszy "ruch" pokazuję
1 jego
2 mój
3 tego, na którego kolej byłaby jeżeli gra by toczyła się dalej

Pytanie
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 2:46 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

jezeli Twoj przeciwnik nie zgadza sie co do statusu gry, gra jest kontynuowana dalej w miejscu gdzie sie skonczyla - czyli ruch ma ten kto mial miec. Gra toczona jest do momentu, az przeciwnik uzna ze grupa rzeczywiscie jest martwa, albo przezyje - w niektorych przypadkach, trzeba zagrac az do zabicia kamieni (zdjecia ich z planszy)

_________________
Powróć na górę
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 3:07 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dzięki Uśmiech
Powróć na górę
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 4:00 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Właśnie czytam zasady Nihon Kiin, gdzie art.9 pkt.3 napisane jest, że gracz może zarządać wznowienia gry, ale wtedy jako pierwszy gra jego przeciwnik.
Pytanie
Powróć na górę
Polkolordek
Keima
Keima


Dołączył(a): May 09, 2003
Wiadomości: 95
Skąd jesteś: Gdansk

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 5:04 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

zarzadac albo poprosic zawsze mozna ale przeciwnik sie niekoniecznie musi zgodzic Puszczający oczko
Powróć na górę
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 5:14 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Hmm. To już nie wiem, ale z tego co czytam jeżeli przeciwnik zarząda wznowienia zatrzymanej gry to przeciwnik nie może odmówić, ale ma prawo zagrać jako pierwszy.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt stycz 20, 2004 6:52 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie mylisz się arth, jest tak, jak napisano w regułach Nihon Kiin. Jeśli żądasz wznowienia partii, przeciwnik ma prawo zagrać jako pierwszy. Gra toczy się następnie do dwóch pasów.

Jeśli kamienie, które uważasz za martwe są rzeczywiście martwe, to zginą niezależnie od tego, na kogo przypada ruch ;). Jeśli nieopatrznie spasowałeś, a teraz wydaje ci się, że możesz coś uratować lub zabić, to reguły są przeciwko tobie - przeciwnik ma tempo, by się wzmocnić. Nie należy więc pasować nieopatrznie.

Inna jest sytuacja na serwerach - tam po dwóch pasach nie bardzo jest możliwość wznowienia gry. Nie kojarzę jak to jest na kgs. Na kurniku jeśli nie akceptujesz zaznaczonych kamieni to jest możliwosć wznowienia partii - byle coś zagrać, bo inaczej aplet uzna wszystkie kamienie za żywe i policzy wynik.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Śr stycz 21, 2004 12:00 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. ...i nagle stała się jasność...
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 6:35 pm    Temat wiadomości: Re: rozstrzyganie o życiu i śmierci Odpowiedz cytując

arth wrote:
Jeśli po zatrzymaniu gry chcę przedstawić przeciwnikowi dlaczego uważam jego kamienie za martwe, to jako pierwszy "ruch" pokazuję
1 jego
2 mój
3 tego, na którego kolej byłaby jeżeli gra by toczyła się dalej

Pytanie
Jesli przeciwnik uwaza, ze jego grupa jest martwa, a Ty sadzisz inaczej, to dajmy na przyklad koniec ggry.
Ty spasujesz, czyli ON nie bedzie sie na to zgadzał.
Wiec to on da pierwszy ruch....
Takie cos przynajmniej wydaje mi sie najbardziej logiczne.

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
Uuk
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 26, 2003
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: warszawa

PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 12:44 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Na kgsie po dwóch pasach przez "undo" automatycznie (bez pytania przeciwnika o zgodę) można wrócić do gry. Mi się to parę razy zdarzyło, po złym zaznaczeniu albo jak gra nie była jednak zakończona. Nie pamiętam, jak to było z pierwszeństwem ruchu, przy pierwszej okazji sprawdzę Uśmiech
Powróć na górę
Noday
Nobi
Nobi


Dołączył(a): czerw 18, 2003
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 11:56 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

marcin wrote:
Inna jest sytuacja na serwerach - tam po dwóch pasach nie bardzo jest możliwość wznowienia gry. Nie kojarzę jak to jest na kgs. Na kurniku jeśli nie akceptujesz zaznaczonych kamieni to jest możliwosć wznowienia partii - byle coś zagrać, bo inaczej aplet uzna wszystkie kamienie za żywe i policzy wynik.
Pisałem w tej sprawie do Kurnika i dostałem odpowiedź, że takie są zasady AGA. Cytuję poniżej odpowiedni fragment:
Quote::
Jeśli gracze nie zgadzają się co do statusu grup pozostałych na planszy, po tym jak obaj spasowali, gra jest wznawiana przez przeciwnika gracza który ostatnio pasował. Gra się kończy kiedy gracze zgodzą się co do stanu wszystkich grup lub nie gdy nie zgodzą jeśli spasują bezpośrednio po sobie. W takim wypadku wszystkie grupy pozostałe na planszy są traktowane jak żywe
Niestety na Kurniku nie ma możliwości "zgodzenia się co do stanu wszystkich grup" tak, jak ma to miejsce po pierwszych pasach. Szkoda, że nie udało mi się tego wytłumaczyć Autorowi...
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy