Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jakie jest wasze podejście do go ?
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakie jest wasze podejście do Go ??
1. Go to tylko gra , zabawa, przyjemność rozrywka ...
10%
 10%  [ 9 ]
1. Go to tylko gra , zabawa, przyjemność rozrywka .
10%
 10%  [ 9 ]
2. Go jest dla mnie czymś więcej niż tylko grą i dobrą zabawą ...
38%
 38%  [ 32 ]
2. Go jest dla mnie czymś więcej niż tylko grą i dobrą zabaw
39%
 39%  [ 33 ]
Wszystkich głosów : 83

Autor Wiadomość
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Wt lut 24, 2004 7:19 pm    Temat wiadomości: Jakie jest wasze podejście do go ? Odpowiedz cytując

Miałem ostatnio małe spięcie z jednym z graczy na yahoo. Grałem sobie w go z nim, po przegranej z nim zostałem obrzucony błotem Smutny .... za swoje podejście do gry ... Jakie jest wasze podejście do go i dlaczego tak uważacie ... Pytanie
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Wt lut 24, 2004 7:30 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

To zależy dlaczego zostałeś obrzucony błotem. Jeżeli umarła Ci grupa 30 kamieni i masz w dodatku mało terenu i sobie dalej beztrosko grasz - bo to dla Ciebie "tylko zabawa" - to nic dziwnego ze ktos sie kiedys wkurzy.

Go jest gra, zabawa, ale dla mnie rowne wazne jest jak sie gra. Hamecenie, granie tak sobie zeby kamyki postawic jest lekcewazniem przeciwnika ktory poswieca czas bo chce z nami zagrac. Rowniez docinki ze strony silniejszych przeciwnikow sa wkurzajace. Mam pare niemilych wspomnien z gier gdzie albo ktos komentowal mi: "Ble, jak w ogole mozna tak przegrac" (skoro przegralem to znaczy ze mozna i zamiast mi wytykac ze przegralem niech mi powie dlaczego przegralem, jezeli jest taki madry). Albo pewien gracz po tym jak zagralem nietypowe joseki (okolo 7 ruch) mowi mi cos takiego: "Nie znam tego, aaa nie wazne i tak wygram". To przekracza on granice dobrej zabawy. Ani nie jest powazny ani sie dobrze nie bawi.

Hmm troche zboczylem z tematu. Go nie jest dla mnie najwazniejsze, ale kocham te gre i nie widze ze moglbym kiedys przestac w to grac, bo juz mi sie nie podoba Bardzo szczęśliwy

_________________
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Śr lut 25, 2004 1:53 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

W "starej" Japoni Go uwazno za sztuke.
Bardzo mocno bylo zwiazane z Buddyzmem, do tego stopnia, ze gracze przed turniejem palacowym musieli przyjmowac swiecenia buddyjskie, a formalny nadzor nad Go przypadl jisha-bugyo (komisji do spraw swiatyn i klasztorow)......

.......i ja tak wole postrzegac Go Uśmiech
Powróć na górę
kawa
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): May 24, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Śr lut 25, 2004 3:54 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dla mnie go to po prostu gra - rozrywka.
Gra nieco bardziej ciekawa niz inne, ale przeciez nie jedyna.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Śr lut 25, 2004 7:24 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wydaje mi sie, ze pytanie nie jest o definicje etgo czym jest go, ale raczej o to jakie mamy podejscie do samego grania: czy traktujemy tylko niektore gry (powiedzmy ligowe lub turniejowe) jako powazne, a reszte traktujemy zupelnie drugorzednie i stawiamy sobie kamyczki dla relaksu, zabicia czasu, nie mysleniu o problemach zycia codziennego itd. Ja uwazam, ze kazda gre sie powinno traktowac powaznie, bo jak napisal y0shua, nasza postawa jest wyrazem szacunku wobec drugiej osoby, lub jego brakiem. Loopan dal mi kilka razy swietna lekcje na ten temat, grajac ze mna jako gosc. Szybko sie przekonalem na wlasnej skorze, ze ktos ze "?" moze byc duzo lepszy ode mnie i powinienem sie starac z calych sil bez wzgledu na jak on gra. A zagral dziwnie, z pocatku jakby nie bardzo wiedzial o co chodzi, a potem srodze karal za zle zagrania wykorzystujac swoje umiejetnosci. Piekna to lekcja byla i serdecznie za nia dziekuje. Mysle, ze przydaloby sie to wszystkim tym, ktorzy roznie traktuje rozne gry:)
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Sb lut 28, 2004 6:57 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A Ty kaisuj jak zwykle naukowo podchodzisz do sprawy....:)
Dla mnie Go jest czyms wiecej niz tylko grą, dobrą zabawą.
Jak gram to się denerwuje, podobnie jak przegram.
Go sie stalo w pewnym sensie subkulturą. Normalny czlowiek nie zrozumial by o czym czesto gadam z takim Zefciem np;)
Trudno zrozumiec kogos kto idzie przez ulice i:
" No wiec jak ja zagralam keime, on mi tsuke, i zniszczyl joppe " ( to byl przyklad, nie wiąze się z faktami rzeczywistymi;) )
Go jest dla mnie
- grą, bo to logiczne;)
- moze tez w pewnych kwestiach odlamem sensu zycia
- czyms, dzieki czemu moge poznac swietne osoby;)
- Wazna dla mnie sprawa, samo w sobie.

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Sb lut 28, 2004 8:30 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wydaje mi sie ze sa 2 rodzaje gier. Gry czysto rozrywkowe, majace na celu 'zabicie' czasu i frajde oraz gry ktore nas rozwijaja (przy czym jedno nie wylkucza drugiego). Moim zdaniem w przypadku go te rozwijajace elementy obejmuja cala osobowosc gracza i to jest w tej grze wyjatkowe.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy