Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Go wstępniak
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mar001
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 15, 2004
Wiadomości: 30
Skąd jesteś: okolice Warszawy

PisanieNadesłano: Sb wrz 11, 2004 2:57 am    Temat wiadomości: Go wstępniak Odpowiedz cytując

co proponujecie dla poczatkujacego , czyli co na dobry poczatkek?

deska goban (kwota 100? 200? 300? 40000 zł?)gdzie kupic (Maliniak? e- go sklep?) + wiedza (ksiażka? jaka? ile kosztuje?jakies inne nauki? jak tak to gdzie?) suma=?? dzieki

Ten post jest wynikiem przemyslen nad tym jak podnosic swoje umiejetnosci (poczatkujacy)poza internetem. Doswiadczenie wasze moze pomoc dokonac wlasciwego wyboru przy kupnie sprzetu ( nie drogo ale tez nie "szajs") i nakierowac na dobre szlaki edukacji (np dobre pozycje do poczytania, ).

Nie chce sie rozpisywac , ale mysle ze sens tego postu jest jasny i zrozumialy i pomozecie mi (i mam nadzieje nie tylko Puszczający oczko ) pozdrawiam
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Sb wrz 11, 2004 10:25 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Na poczatek polecam poczytanie sobie innych watkow na forum, ktore poruszaja interesujace CIe kwestie. O ksiazkach bylo pisane tutaj:akademia.go.art.pl/ind...&t=330
Na temat teo jak robic postepy byla dyskusja pod tym adresemakademia.go.art.pl/ind...mp;start=0
Warto chyba rowniez rzucic okiem na post:"jak rozwiazywac prolemy" akademia.go.art.pl/ind...&t=115
Co do sprzetu to tez byl ciekawy watek pod adresemakademia.go.art.pl/ind...&t=219
Nie warto sie zbytnio powtarzac, ale dodam od siebie, iz moim zdaniem deska za 100zl z groszami z e-go w zupelnosci wystarczy. Jest dwustronna i gra sie na niej przyjemnie. Tylko zamow z kamieniami komfort, bo tymi mniejszymi gra sie gorzej. Na zestawie od Maliniaka nie gralem, wiec sie nie wypowiem. Co do ksiazek, to ja zaczynalem od Kraszka. Wiele osob sobie chwali te pozycje; ja rowniez. Jesli masz mozliwosc pojscia do jakiegos klubu GO to tam o wszystko popytaj. Moze nawet dostaniesz jakas ksiazke do poczytania. Nauka jest rzecza dosyc indywidualna. Ja jestem zwolennikiem systemu nauczyciel-uczen. Uwazam, ze jesli ktos silniejszy na biezaco komentuje Twoje gry to uczysz sie szybciej, gdyz moze CI on uswiadomic istnienie rzeczy, o ktorych nie masz bladego pojecia, a do ktorych samemu, nawet polekturze ksiazki, dochodzil bys znacznie dluzej i mozolniej. A potem grasz i starasz sie to jakos stosoac w swoich grach. Do tego dochodzi zmudne rozwiazywanie problemow. Jak masz dobrego nauczyciela to i ksiazki nie beda Ci takie potrzebne. To chyba tyle ode mnie. Powodzenia!
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Sb wrz 11, 2004 10:57 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jeżeli chodzi o zestaw to wszystko zależy od tego czy chcesz tylko grać czy lubisz wygodę. Jeśli nie zależy ci na komforcie to możesz kupić maliniaki, jeżeli przeciwnie, to polecam w e-go zestaw econo+. Rozwiązaniem pośrednim jest zestaw start z ceratową planszą. Wbrew pozorom jest to porządny zestaw. Jeśli zdecydujesz się na tańszy zestaw to weź pod uwagę, że po jakimś czasie na pewno będziesz chciał grać na drewnianej desce i wygodnymi kamieniami, nawet jeżeli teraz ci nie zależy.
Co do książek, to Kraszek jest książką która zawiera rzeczy i dla początkujących i dla bardzo zaawansowanych. Mnie się ją czytało ciężko.
W e-go można kupić ostatnio książkę 'Gra Go' Mathew Macfadyena. Przeglądałam tę książkę i wydaje mi się bardzo ciekawa, ale jest dla początkujących, więc jeśli już jakiś czas grasz, to nie wiem czy będzie dla ciebie dobra.
Co do książek trochę bardziej zaawansowanych, to musisz sam wybrać (chyba że masz nauczyciela, to on ci poradzi co dla ciebie jest najlepsze) Radzę ci poczytać recenzje, które się znajdują na stronie akademii.
Powróć na górę
KJ
Nobi
Nobi


Dołączył(a): wrz 16, 2003
Wiadomości: 2
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Sb wrz 11, 2004 4:03 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Na początku na pewno warto przeczytać coś co da Ci ogólne wprowadzenie do gry, przegląd podstawowych koncepcji. Nasuwają się tu dwie pozycje, obie po polsku, "Świat Go" Kraszka i "Gra Go" McFadyena. Mi osobiście bardziej przypadła do gustu ta ostatnia, ale myślę, że warto zapoznać się z jedną i drugą choćby pobierznie.

Później, moim zdaniem, najlepiej jest rzucić wszystko inne :) i zabrać się za "Graded Go Problems for Beginners". Są to cztery tomy problemów, od zupełenie elementarnych do bardziej zaawansowanych. Nie tylko tesuji, life&death (które to oba tematy są zresztą *bardzo* ważne) ale też problemy z fuseki na całą planszę. Pierwszy tom jest na poziomie całkowicie początkującego. ale nawet ten polecałbym przejść każdemu. Może nie jest to książka, która każdy chciałby zachować na półce (taki elementarz), ale każdy początkujący powiniec mieć ją "w palcach". Te problemy warto przejść nawet kilka razy, aż rozwiązanie każdego będzie nasuwało się "samo", instyktownie. To naprawde później pomaga w grze!
Następne tomy są bardziej zaawansowane i starczą na długo - warto do nich wracać co jakiś czas.

U nas w klubie już kilka osób zrobiło widoczny postęp odkąd wzięło do ręki GGPB. Efekt jest powtarzalny:) Polecam.
Powróć na górę
mar001
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 15, 2004
Wiadomości: 30
Skąd jesteś: okolice Warszawy

PisanieNadesłano: Cz wrz 23, 2004 3:09 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dzięki wszytkim za odpowiedzi.
Z Gobanem nie mialem problemu wybralem sobie ICHI z e-go (jak radziliscie) i to mi sie bardzo podoba (wlasnie czekam az dotrze do mnie), lecz z lekturami ktore proponujecie jest maly problem, nie ma ich za wiele (patrzylem tylko e-go) z chęcią poczytalbym sobie jakies pozycje np jakiegos wspolczesnego goisty , z tym że w naszym rodzimym języku nie ma chyba za wiele tego,z tego co zauwazylem nie ma prawie wogole!.
Angielskich pozycji chyba nie przeskocze, bo zamiast studiować Go musialbym zajac sie studiowaniem tegoż języka. A moze sie myle? jest jakis e-sklep gdzie dostane np Kraszka? ktorego proponujecie. (ja nie moge znalesc)

Mam jeszcz jedna pytanie, skad czerpie sie wiedze na temat wspolczesnych graczy GO? mam na mysli ogolne przedstawienie sylwetek samych zawodnikow, wywiady ich zlote msyli itd. W akademi pojawiaja sie zdawkowo takie postacie jak Otake Hideo, Shusaku czy GoSeigen a inni?
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz wrz 23, 2004 10:04 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Polecam poprzegladac linkownie stron goistycznych. Ja podam jedna, wyprobowana: senseis.xmp.net/
Wiec jesli interesuje Cie przykladowo Shusaku, wpisujesz:
senseis.xmp.net/?shusaku
Zapomnialem dodac jeszcze, ze jesli nie znasz nazwisk graczy to mozesz wejsc przykladowo na stronke www.go4go.net/english/byplayer.jsp, gdzie masz przykladowe gry wielu z nich (dosyc bogaty zbior) zapisane w formacie sgf.
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Cz wrz 23, 2004 11:50 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

mar001 wrote:
Angielskich pozycji chyba nie przeskocze, bo zamiast studiować Go musialbym zajac sie studiowaniem tegoż języka.
Wbrew pozorom dobra znajomość angielskiego wcale nie jest potrzebna do studiowania angielskojęzycznych ksiązek o go. Ja np znam bardzo słabo angielski, ale bez problemów czytam te książki. Jeżeli zaś chodzi o książki z problemami to czasem wogóle nie trzeba znać języka, wszystko widać z diagramów.
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Śr list 17, 2004 2:08 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Darowac Shuusaku!
Nowe gry ogladaj!
Deski dwustronnej nie kupuj bowiem brzydkie cholerstwo.
Jednostronna, ja nie wiem jak się nazywa ale bardzo ładne cudenko. Z kamyczkami Duzymi. I gdyby nie herbatka, to do teraz bylby jak nowy.
Dwustronne są za ciemne, za cienkie. Jak kupic to porządnie.
Tzn nie za porządnie, ale nie tez najgorsze co sie daa

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy