Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jak się liczy?
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kristofor
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 02, 2004
Wiadomości: 7
Skąd jesteś: Gdynia-Witomino

PisanieNadesłano: Wt stycz 25, 2005 9:45 pm    Temat wiadomości: Jak się liczy? Odpowiedz cytując

Niby nie jestem początkującym, albo inaczej -od lat jestem ciągle początkującym- stąd moje pytanie;o co chodzi z liczeniem wartości ruchu, czy kamienia? Ja tego nigdy nie liczę a jak już próbuję to wychodzi mi co innego niż ponoć powinno być Zawstydzony Zawstydzony Płaczący lub bardzo smutny WSTYD mi Zakłopotany
Kristofor Zawstydzony
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2005 1:07 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Z tego co ja rozumiem to chodzi o szacowanie mniejwięcej ile postawienie danego ruchu daje. Profesjonaliści umieją to dokładnie wyliczać, amatorom zostaje szacunkowe.
Wartości ruchu w yose, pod koniec gry nawet bardzo początkujący jak się zastanowi może obliczyć. "Jak ja postawię tu, to moje terytorium będzie o 1 większe, a jego o 1 mniejsze, niż jakbym nie postawił, czyli ten ruch ma wartość 2 punktów". Na początku i w środku gry to jest duuuużo trudniejsze.
Ja też tego jeszcze zbytnio nie umiem.
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2005 1:34 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dobromila wrote:

Wartości ruchu w yose, pod koniec gry nawet bardzo początkujący jak się zastanowi może obliczyć. "Jak ja postawię tu, to moje terytorium będzie o 1 większe, a jego o 1 mniejsze, niż jakbym nie postawił, czyli ten ruch ma wartość 2 punktów".

Dodam, ze...
Jezeli chodzi o chuban to wartosc ruchu okresla sie podobnie jak w yose tylko ze do danych wartosci dochodzi przedrostek "okolo" Uśmiech
A w fuseki uzywam takich okreslen jak, maly, sredni, duzy ruch, ogromny etc...
Chyba w miare wzrastania sily da sie to z wieksza dokladnoscia okreslic, a moze inaczej... jak bedziesz potrafil z wieksza dokladnoscia okreslic ile jest wart ruch tym wieksza bedziesz mial sile Uśmiech

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2005 3:34 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie zawsze określenie 'duży' albo 'mały', szczególnie w fuseki, dotyczy bezpośrednio wielkości ruchu w sensie zysku/straty. Czasem chodzi o wpływ jaki ruch ma na gre, jak bardzo zmienia jej dotychczasowy przebieg.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz stycz 27, 2005 10:24 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

W ksiazce "Swiat GO" jest rozdzial poswiecony temu problemowi. Poza tym kiedys ktos prowadzil lekcje na KGSie na ten temat. Powinna gdzies byc zapisana. Niestety nie pamietam kto to byl, ale mozna przypuszczac, ze albo Dede, albo Marcin, albo Nexo. Mozna poszukac w dziale pliki akademii, albo pozgrywac sobie gry demonstracyjnej wyzej wymienionych z listy gier na KGSie, lu tez archiwum gier na stronie
kgs.kiseido.com/pl_PL/...ives.xhtml
Niestety nie potrafie podac bardziej precyzyjnych wskazowek Smutny
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz stycz 27, 2005 11:14 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ogladalem kiedyś lekcje Kijany na ten temat (na KGS).

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
mar001
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 15, 2004
Wiadomości: 30
Skąd jesteś: okolice Warszawy

PisanieNadesłano: Pt stycz 28, 2005 3:24 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

fajnie tak, ty stawiasz ruch za 11pkt przeciwnik za 10 tylko ty o tym wiesz a on nie, i na koncu robi wielkie oczy o tak Wstrząśnięty bo mialo byc po rowno a ty zgarniales troszke wiecej i robisz o tak Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pt stycz 28, 2005 4:40 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

To chyba nie jest takie proste Wesoły

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
MorF3us
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): czerw 12, 2004
Wiadomości: 59
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Sb stycz 29, 2005 6:24 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Według mnie to zależy na co patrzeć. Ale ja w fuseki na ruchy patrze tak "ten bierze teren a ten wpływy". No można oczywiście patrzeć na to, że ten bierze duży teren a ten duże wpływy ale policzyć punkty w fuseki jest strasznie trudno.

_________________
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn stycz 31, 2005 10:09 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dla mnie fuseki to jest kompletnie inna para kaloszy i nie rozpatruje ruchow w tej fazie gry z punktu widze ilosci terenu. Fuseki ma przygotowac pozycje do walki o teren w chubanie. Dlatego tez grajac fuseki staram sobie wyobrazic sytuacje na koniec fuseki i gram je tak, by miec zadawalajacy punkt wyjscia do walki, a wiec: nie miec zbyt slabych grup wzgledem przeciwnika, oraz nie pozwolic by przeciwnik byl obecny w znacznie wiekszym obszarze niz ja, bo w obu tych przypadkach pozniejsza walka jest trudna. Dodam jeszcze tylko, ze gdy mysle o obszarze w fuseki, to niekoniecznie musi sie to wprost przekladac na teren. Ten obaszar, w ktorym jestem obecny ja czy przeciwnik, to dla mnie w fuseki raczej potencjal do walki.
A jesli chodzi i rozpoznawanie sente to zawsze staram sie odpowiedziec sobie na pytanie czy przeciwnik musi odpowiadac na moj ruch, czy moje zagranie zmusza go do tego i co ewentualnie zrobie, jesli na nie nie odpowie. Jezeli widze, ze brak odpowiedzi na moj ruch jest dla mnie korzystny to gram to jako sente.
Powróć na górę
Kristofor
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 02, 2004
Wiadomości: 7
Skąd jesteś: Gdynia-Witomino

PisanieNadesłano: Pn lut 13, 2005 3:55 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Czyli dalej nic nie wiem!!... W ksiązkach to to jest jakoś marginalnie opisane.
Ok. Poszukam na KGS, czy gdzieś indziej, bo waro wiedzieć a nie tylko grać wyobrażnią! Mam program do grania w Go i on liczy, ale czemu tak a nie inaczej to nigdy nie wiem..... Płaczący lub bardzo smutny
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn lut 13, 2005 4:26 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Może to cię pocieszy: mam 1 dan i sam nie potrafię precyzyjnie oszacować wartości żadnego ze swoich ruchów - chyba że w bardzo późnym yose. Imho nie o to w go chodzi - ważniejsze, by zachowywać równowagę pomiędzy wartością ruchów twoich i przeciwnika, niż by znać precyzyjną wartość swojego ruchu.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn lut 13, 2005 4:28 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jak dla mnie na razie nie jest Ci to potrzebne. Jesteś początkującym graczem a wartość ruchu w chuban jest trudno policzyć (nie wspominająć już o fuseki).
Sam właściwie liczę tylko ruchy w małym yose. Podstawową umiejętnością którą powinieneś zdobyć jest rozpoznawanie ruchów sente, gote, dużych, małych, ważnych i nieważnych. Na dokładniejsze liczenie przyjdzie czas kiedy przestaniesz być początkujący.
Powodzenia.

PS: polecam lekcjie benerit'a na temat oceny gry bastion.univ.gda.pl/~benerit/

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy