Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Czym jest Ręka Boga???
Hikaru no Go
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaManga & Anime
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mihaujp
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 11, 2005
Wiadomości: 2
Skąd jesteś: Wrocław

PisanieNadesłano: Pn stycz 31, 2005 8:25 pm    Temat wiadomości: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

W Hikaru No Go było takie pojęcie jak "Ręka Boga" co ono oznacza?
Czy to pojęcie istnieje również w normalnej grze Go czy zostało stworzone tylko dla potrzeb anime/mangi?
Powróć na górę
nameless
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): czerw 26, 2004
Wiadomości: 21

PisanieNadesłano: Pn stycz 31, 2005 10:48 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja też za bardzo nie wiem, ale postaram się pomóc Uśmiech . "Ręka Boga" to jest chyba ruch idealny dle danej sytuacji, odpowiedź, zagranie doskonałe. Nie wiem czy to pojęcie występuje w prawdziwym goistycznym świecie ale wydaje mi się to mało prawdopodobne, gdyż Go jest na tyle złożoną grą, że w każdym momencie nie da się stwierdzić który ruch jest tak naprawdę idealny. Nawet czasami ciężko stwierdzić który ruch był bardzo dobry, bo to wychodzi dopiero po parudziesięciu ruchach. Takie jest przynajmniej moje zdanie. Pozdrawiam.
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Pn stycz 31, 2005 10:50 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie jestem żadnym ekspertem, ale wydaje mi się, że jest to ruch hmm... perfekcyjny, idealny i w ogole super-spektakularny. Zresztą zajrzyj tutaj senseis.xmp.net/?HandOfGod - odpowiedzi na wszystkie twoje pytania:)
Powróć na górę
mihaujp
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 11, 2005
Wiadomości: 2
Skąd jesteś: Wrocław

PisanieNadesłano: Wt lut 01, 2005 10:40 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wielkie dzięki
Wydaje mi sie ze tłumaczyłem sobie to mniej więcej tak samo.
Powróć na górę
Kichita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): lut 04, 2005
Wiadomości: 13
Skąd jesteś: cmenatrz

PisanieNadesłano: Wt lut 15, 2005 9:52 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

jak miło, że taki temat się pojawił. Też nad tym się zastanawiałam co to oznacza no i teraz mam odpowiedz na moje pytanie^^

_________________
Jeśli tego pragniesz, ofiaruję Ci wieczność...
w zamian za twoją KREW...
Dam, ci... sen
wieczną pustkę pozbawioną bólu,
tylko twoją...
zawsze tylko twoją...
Powróć na górę
Draki
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lip 18, 2004
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Grudziadz/Gdańsk

PisanieNadesłano: Cz lut 17, 2005 1:17 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

myslalem o tym wracajac dzisiaj ze szkoły _^_"
Jak widać intuicyjne rozumienie tego terminu wydaje sie najodpowiedniejsze, ale i tak miło że innych też to zastanawiało Drwiący

ciekawe czy w 1523 odcinku 'divine move' nalezec bedzie do hikaru czy do Akiry Drwiący
Powróć na górę
Xellos
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 22, 2004
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Lesko

PisanieNadesłano: Wt May 24, 2005 2:56 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Moim zdaniem Ręka boga to gra pozbawiona błędów doskonała.

_________________
Podczas gry nie myślcie tylko grajcie instynktownie.
Powróć na górę
Xellos
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 22, 2004
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Lesko

PisanieNadesłano: Wt May 24, 2005 3:07 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Do fan_magnolii eee w jaki sposób chcesz wykonać "spekatakularnie" zagranie w go wykoczysz zrobisz salta i przywalisz ??

_________________
Podczas gry nie myślcie tylko grajcie instynktownie.
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Wt May 24, 2005 4:57 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Nigdzie nie napisałem, że chcę wykonać takie zagranie. Spektakularny- mający charakter, cechy widowiska; pokazowy. Myślę, że są ruchy w historii go uważane za takie - chociażby ruch Honinbo Shusaku w grze z Gennan Inseki w 1846 pole nad tengenem (nie twierdzę, że sam jestem w stanie dostrzec niesamowitość tego zagrania:)). Na gobase.org jest osobny dział zawierający takie partie.
Powróć na górę
sheena
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 19, 2004
Wiadomości: 30

PisanieNadesłano: Wt May 24, 2005 5:41 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

czyli divine move = tesuji?
Powróć na górę
Xellos
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 22, 2004
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Lesko

PisanieNadesłano: Wt May 24, 2005 10:47 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Do fan_magnolii sory za tamto masz rację, po prostu się nie zrozumieliśmy.
A co do ruchu Shusaku podczas pojedynku Gennanem to moim zddaniem był świetny (nagle zaczęła mi drgać warga (po tym ruchu)).

_________________
Podczas gry nie myślcie tylko grajcie instynktownie.
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Wt May 24, 2005 11:35 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Sheena- myślę że to nie tak. Tesuji to o ile dobrze pamiętam najlepszy ruch w danej sytuacji, ale zdaje mi się, że bardziej chodzi tu o sytuację lokalną np. crosscut tusuji. Co do divine move, Kami No Itte czy jak kto woli Ręki Boga, trochę zmieniłem nastawienie i nie odbieram tego raczej jako konkretnego zagrania. Myślę, że to jest bardziej określenie hmm... celu jakim jest perfekcyjna gra, idealne ruchy. Odwołując się do Hikaru - wątpię, że gdyby Sai mógł grać dłużej to po zagraniu jakiegoś wspaniałego ruchu stwierdziłby, że to jest właśnie Ręka Boga i już może odejść. By się nie rozpisywać- moim zdaniem Kami No Itte to metafora dążenia do coraz lepszej gry - czy to na poziomie 15 kyu czy 9 dan.

Xellos- ruch rzeczywiście coś w sobie ma, chociaż ciężko mi się tu wypowiadać- podejrzewam, że gdyby ktoś mi go nie wskazał to mógłbym nie zwrócić na niego uwagi. Kiedyś oglądałem inną partię w której był ruch, który zrobił na wszystkich bardzo duże wrażenie - niestety nie pamiętam kto to grał, może ktoś kojarzy. Fuseki czarnego: san-san, w przeciwległym hoshi, tengen ( były to chyba czasy dość dawne bo takie zagranie wzbudziło podobno oburzenie, pretendent do tytułu musiał się z tego tłumaczyć:) ). Oho, teraz mi zaświtało, była to chyba ostatnia gra zawodowa mistrza, który przed odejściem chciał zagrać w obronie swojego tytułu (pewnie Honinbo). Potem czarny zagrał jeszcze środkowe punkty hoshi - lewy i dolny (więc układ kamieni był dość charakterystyczny). Wygrał biały niewielką różnicą. Gdyby ktoś znał tą partię to byłbym wdzięczny za informacje:).
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Śr May 25, 2005 12:00 am    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Znalazłem tą partię:

Black Go Seigen, 5 dan
White Honinbo Shusai, Meijin
Date 1933-10-16,1934-01-29

Na Gobase.org jest ona bardzo ładnie opisana, więc zachęcam do analizy.
Powróć na górę
R.z.a.k.i_P.a.k
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 21, 2011
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Gliwice

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2011 4:57 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Hmmm... Jestem kompletnie początkującym co chodzi o Go, ale ja ten termin rozumiałem nieco inaczej. Moim zdaniem Ręka Boga to ruch, który praktycznie nie jest możliwy do wykonania. Czyli zgarnięcie jednym ruchem wszystkich kamieni przeciwnika pod koniec gry. Wiecie, gracie sobie i myślicie, że prowadzicie, bo wszystkie wasze kamienie są połączone, a przeciwnik gra taką kombinację, że za jednym zamachem tracicie 100 kamieni i nie ma już sensu grać. Praktycznie niemożliwe do wykonania, ale gdyby zagrać taką partie, gdzie od samego początku kieruje się przeciwnika do połączenia wszystkich grup i potem je zabić, to myślę, że można by to nazwać Ręką Boga. Właśnie z powodu niemożliwości tej partii.

To by wyjaśniało czemu Sai uznał ze Touya Meijin szuka Ręki Boga po tym jak zobaczył, że ten tyle czasu myśli nad jednym z pierwszych ruchów. W końcu partię na takie tory trzeba by kierować od samego początku.
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2011 6:23 pm    Temat wiadomości: Re: Czym jest Ręka Boga??? Odpowiedz cytując

Bardzo prosta interpretacja.
Przeczytaj to co napisał fan dwa posty wyżej. Kami no Itte to perfekcyjna gra, taka którą mógłby zagrać Bóg (wersja dla wierzących) lub idealny komputer potrafiący przeanalizować wszystkie możliwości (dla niewierzących).

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaManga & Anime Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy