Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


niby tysiącletnie ko
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Wt lut 01, 2005 4:35 pm    Temat wiadomości: niby tysiącletnie ko Odpowiedz cytując

W ostatniej grze zdarzyła mi się taka sytucja:

Tysiącletnie ko?


Nie pasuje ona do definicji tysiącletniego ko, ale moje pytanie dotyczy czego innego. Czy grupa jest uznawana za martwą, gdy biały zliwkwiduje wszystkie groźby ko, czy raczej biały musi poprostu zabić tą grupę? W końcu biały może zdobyć 4 pkty, a z drugiej grupa jest ewidentnie martwa jeśli czarny nie ma gróźb. Acha, chodzi mi o zasady japońskie, bo w chińskich i AGA chyba z miejsca można uznać ją za martwą i nie ma to wpływu na wynik.


Ostatnio zmienił(a) fan dnia Wt lut 01, 2005 11:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt lut 01, 2005 5:59 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie wiem skąd Ci się wzięło określenie tysiącletnie ko, bo ta sytuacja to magari-shimoku. Jest dokładnie odwrotnie niż mówisz. Wg zasad japońskich grupa jest martwa, a według Inga na przykład - należy dograć. Ponieważ w zasadach Inga "dobicie" grupy nie wpływa na wynik, to i o żadnej niesprawiedliwości nie może być mowy.
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Wt lut 01, 2005 8:07 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dzieki. Z tysiącletnim skojarzyło mi się ponieważ biały zwlekałby z rozpoczęciem ko do końca gry (gdyby nie było tej zasady, że grupa jest martwa). Zastanawia mnie jeszcze jedna możliwość jeśli chodzi o zasady Inga- co się dzieje, jeśli dodatkowo na planszy jest seki?
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt lut 01, 2005 10:11 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wtedy, jeśli postawienie się w autoatari w ramach groźby ko jest opłacalne (kiedy przeciwnik nas zbije tracimy mniej niż wartość ko, a grozimy zniszczeniami większymi niż ono), dokonujemy wymiany.
Powróć na górę
Ashi
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 16, 2006
Wiadomości: 1
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn May 07, 2007 1:05 am    Temat wiadomości: Re: niby tysiącletnie ko Odpowiedz cytując

heh w takim razie to ciekawa sytuacja ;))
bo w takim razie, jesli jest seki na planszy (mniejsze od grupy w rogu), to jest to grozba ktorej nie da sie pozbyc ;)) oznacza to, te w tedy grupa w rogu umiera lub jedna z grup z seki ;]
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy