Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Propozycja systemu punktowego
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
benerit
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): list 27, 2003
Wiadomości: 275
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Cz lut 17, 2005 6:29 pm    Temat wiadomości: Propozycja systemu punktowego Odpowiedz cytując

Poniżej zamieszczam propozycje systemu punktowego. Wartości to sprawa drugorzędna. Ważniejsze jest wymyślenie nowych kategorii oraz ogolna idea. Projekt najpierw bedzie musial miec nową bazę danych (i najprawdopodobniej bedzie to juz nowa platforma), wiec za szybko go się nie wprowadzi.

Czekam rownież na propozycje nagród w sytemie rozliczeniowym (miesięcznym i półrocznym)


System punktowy:

I. Gry i awanse:
10 – udział w lidze (na koniec miesiąca pod warunkiem rozegrania wymaganej liczby gier)
15 – wygranie w grupie Ligi
20 – udział w Turnieju IAG
20 – I miejsce w turnieju
15 – II miejsce w turnieju
5 – III miejsce w turnieju
1 – za każde zwycięstwo w grze ligowej czy turniejowej

II. Nauka i komentowanie:
10 – przeprowadzenie publicznego wykładu IAG
3 – skomentowanie i przesłanie gry 19x19
1 – skomentowanie i przesłanie gry 13x13
1 – skomentowanie i przesłanie gry 9x9

Ograniczenia:
- max 4 wykłady
- max 8 komentarzy


III. Praca dla IAG
8 – dziekan
4 – profesor
5 – dla nauczyciela IAG (+1 za każdego ucznia vide punkt IV)
2 – dla osoby komentującej partie IAG
2-10 – za napisanie (przetłumaczenie) felietonu czy artykułu.
1 – zgłoszenie nieczynnego linku pliku itp.
1 – dodanie linku

Dodatkowo rektor i każdy z dziekanów ma pulę max 20 punktów do przydzielenia (nie musi być w całości dla najbardziej aktywnych członków IAG)

Ograniczenia:
- max 5 uczniów.
- max 4 felietony

IV. Dla uczniów
1 – za nadesłanie partii do komentowania
2 – za posiadanie nauczyciela IAG

Ograniczenia:
- max 8 partii

V. Za system rozliczeniowy
50 – I miejsce w danym miesiącu
49 – II miejsce w danym miesiącu
itd...


VI. Ujemne punkty
-5 – za nieuzasadnione odmówienie komentowania gry (jeśli jest się publicznym komentatorem)
-10 – za zgłoszoną ucieczkę z gry na kgs czy innych serwerach
-2 – za każdą nierozegraną grę ligową (aby uniknąć wystarczy wysłać maila)
-5-20 – za zgłoszone złamanie zasad fair play
-20 – odmówienie odebrania nagrody przez osobę do tego upoważniona (to np jeśli nagrodami są komentarze itp (do przemyślenia))
- 20 – za podanie nieprawdziwych informacji odnośnie własnego lub cudzego systemu punktowego

Jak działa system:
- co miesiąc pierwsze 10 osób otrzymuje nagrody.
- punkty wszystkich graczy zostają zsumowane do zestawienia półrocznego,
- dodane do tego zestawienia zostają punkty wedle zasady I miejsce 50, II miejsce 49 itd...
- lista punktów rozliczenia miesięcznego ulega wyzerowaniu dla pierwszych 10 osób, pozostałym zostaje zapisana 1/3 (zaokrąglone w dół) zebranych w miesiącu punktów. W przypadku ujemnej liczby – zero.

Dlaczego ostatnia zasada o 1/3 punktów – ponieważ chcę umożliwić również mniej zaangażowanym osobom wygrywanie nagród. Właśnie po to jest rozliczenie półroczne i miesięczne. W półrocznym będzie widać pracę i zaangażowanie, a miesięcznym starania i w miarę równe współzawodnictwo.
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz lut 17, 2005 7:04 pm    Temat wiadomości: Re: Propozycja systemu punktowego Odpowiedz cytując

benerit wrote:
-5 – za nieuzasadnione odmówienie komentowania gry (jeśli jest się publicznym komentatorem)
ars.userfriendly.org/c...d=20010328
ars.userfriendly.org/c...d=20010329
ars.userfriendly.org/c...d=20010330
Przepraszam, tak mi się skojarzyło. Nie wiem czy jest sens kary za odmówienie komentarza. Jak stwierdzić zasadność takiej odmowy. Poświadczenie od lekarza?? Ksero indeksu studenckiego?? Nagradzajmy komentarze, a kwestię odmowy zostawmy sumieniu komentujących.
benerit wrote:
-10 – za zgłoszoną ucieczkę z gry na kgs czy innych serwerach
Za ucieczki powinien grozić wylot na zbity pysk. Oczywiście, jeśli pewnym będzie, że ucieczka była celowa. Wprowadzenie takiego jak tu przepisiku spowoduje niepotrzebne zmartwienia osób, którym akurat padł net "doniosą na mnie, czy nie doniosą".


Ostatnio zmienił(a) zefciu dnia Pt lut 18, 2005 12:40 am, w całości zmieniany 2 razy
Powróć na górę
Ziper
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 12, 2004
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Wrocław

PisanieNadesłano: Cz lut 17, 2005 7:59 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ciekawa idea z tym systemem punktowym.
Nagrodami mogą być gry szkoleniowe z silnymi graczami lub komentarze do gier. Jak silny ma być gracz będący nagrodą, to zależy od tego kto będzie chętny do tego stanowiska. Najlepiej, by byli to czołowi gracze polscy. I bycie nagradą w systemie punktowym akademii tez powinno być premiowane dodatkowymi punktami.
Nagrodą w rozliczeniu półrocznym mogła by być skrzynka pocztowa w domenie go.art.pl Bardzo szczęśliwy
Quote::
III. Praca dla IAG
8 – dziekan
4 – profesor
Zastanawia mnie ta część. Nie rozumiem celu nadawania funkcjom nazw ze struktury uczelni wyższej. Jest to moim zdaniem pomysł chybiony. Stanowiska powinny mieć nazwy odnoszące się do wykonywanej funkcji. Dziekan co takiego ma robić? jeżeli by to się nazywało na przykład: administrator działu takiego a takiego, to wszystko jasne. Dostaje punkty za administrację jakąś częścią akademii.
Do profasora mamjeszcze więcej zastrzeżeń, o ile jeszcze dziekana można przepchnąć i zostanie, to profesor w żadnym wypadku. Profesor nie jest dzierżoną pozycją, lecz tytułem naukowym i który musiał zostac wypracowany długimi latami. Więc na pewno znajdzie się jakaś inna nazwa na okreslenie tego stanowiska. Ja nie będę się zwracał do nikogo "profesorze" dopóki nie osiągnie tego tytułu. Znajdzie się pewnie więcej osób myślących w podobny sposób jak ja.

tyle mam pomysłów i zastrzeżeń co do systemu.
czekam z niecierpliwością na wprowadzenie go w życie
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Cz lut 17, 2005 8:26 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Gimli wrote:
Nie rozumiem celu nadawania funkcjom nazw ze struktury uczelni wyższej. Jest to moim zdaniem pomysł chybiony. Stanowiska powinny mieć nazwy odnoszące się do wykonywanej funkcji.

Może to wynikać z tego, iż sprawa dotyczy Internetowej AKADEMII Go.

Gimli wrote:

Do profasora mamjeszcze więcej zastrzeżeń, o ile jeszcze dziekana można przepchnąć i zostanie, to profesor w żadnym wypadku. Profesor nie jest dzierżoną pozycją, lecz tytułem naukowym i który musiał zostac wypracowany długimi latami.

Profesor to również tytuł zawodowy na uczelni.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr lut 23, 2005 2:29 pm    Temat wiadomości: Re: Propozycja systemu punktowego Odpowiedz cytując

benerit wrote:
Poniżej zamieszczam propozycje systemu punktowego. Wartości to sprawa drugorzędna. Ważniejsze jest wymyślenie nowych kategorii oraz ogolna idea. Projekt najpierw bedzie musial miec nową bazę danych (i najprawdopodobniej bedzie to juz nowa platforma), wiec za szybko go się nie wprowadzi.

Oryginalne propozycje dede i ketchupa zawierały bardziej rozbudowany system punktowy. Punktowane tam były m. in. wejście na grabolkę, awans w systemie PSG, aktywność w akademii (zgłaszanie nowych inicjatyw, praca administracyjna, np. moderowanie forum). Nie wiem, czemu je usunąłeś.

Nie sądzę, by dawanie punktów tylko za samą pozycję (np. profesora) było dobrym pomysłem. Należy premiować aktywność a nie zaszczyty.

Nie zgodzę się, że wartości punktowe mają drugorzędne znaczenie. One sa tu najważniejsze, ale niekoniecznie na tym etapie prac. Są najważniejsze, bo one symbolizują to, co uważamy za najważniejsze w pracy akademii. Np jeśli za uczestnictwo w lidze i zajęcie 1 miejsca w grupie jest 30 punktów (5*1+15+10), a za napisanie lub przetłumaczenie (aberracją jest utożsamianie tych dwóch pojęć, ale to dygresja) max 10, to raczej rzucamy kłody pod rozwój stron akademii.

Zgadzam się też z uwagami zefcia. Jeśli ktoś odmówi komentarza gry, to znaczy, ze przestaje być nauczycielem tej osoby. Jeśli X jest moim uczniem i po 3 miesiacach uznaję, że X nie robi postępów i nie będę się nim dalej zajmował, to czemu mam być za to karany?

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
benerit
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): list 27, 2003
Wiadomości: 275
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Śr lut 23, 2005 3:18 pm    Temat wiadomości: Re: Propozycja systemu punktowego Odpowiedz cytując

marcin wrote:
Oryginalne propozycje dede i ketchupa zawierały bardziej rozbudowany system punktowy. Punktowane tam były m. in. wejście na grabolkę, awans w systemie PSG, aktywność w akademii (zgłaszanie nowych inicjatyw, praca administracyjna, np. moderowanie forum). Nie wiem, czemu je usunąłeś.

System ktory otrzymalem mailem od dede tego nie zawieral. Przejrze forum, przejrze wszystkie uwagi i zwerefikuje system.

marcin wrote:

Nie zgodzę się, że wartości punktowe mają drugorzędne znaczenie. One sa tu najważniejsze, ale niekoniecznie na tym etapie prac. Są najważniejsze, bo one symbolizują to, co uważamy za najważniejsze w pracy akademii. Np jeśli za uczestnictwo w lidze i zajęcie 1 miejsca w grupie jest 30 punktów (5*1+15+10), a za napisanie lub przetłumaczenie (aberracją jest utożsamianie tych dwóch pojęć, ale to dygresja) max 10, to raczej rzucamy kłody pod rozwój stron akademii.

wartosci chce sprawdzic podczas beta testow, owszem mozna je teoretycznie przemyslec i zmodelowac, ale i tak jak wyjdzie na kartce a w realu to dwie rozne sprawy.

Prosze zglaszac kolejne uwagi, sukcesywnie bede bral wszystko pod uwage.
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Cz lut 24, 2005 9:13 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Gimli wrote:
Do profasora mamjeszcze więcej zastrzeżeń, o ile jeszcze dziekana można przepchnąć i zostanie, to profesor w żadnym wypadku. Profesor nie jest dzierżoną pozycją, lecz tytułem naukowym i który musiał zostac wypracowany długimi latami. Więc na pewno znajdzie się jakaś inna nazwa na okreslenie tego stanowiska.

Ja proponuję 'prodziekan'.
No bo jak nazwać pomocnika dziekana? pani w dziekanacie? Puszczający oczko

A co do tego czy należą się punkty a te 'stanowiska' to moim zdaniem chyba tak. Przecież to nie są żadne zaszczyty, tylko ciężka praca, którą tych kilku 'dziekanów' wykonuje.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy