Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Problemy GO domowej roboty
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz lut 24, 2005 4:18 pm    Temat wiadomości: Problemy GO domowej roboty Odpowiedz cytując

Zauwazylem wsrod moich uczniow pewna prawidlowosc, ktora mnie zreszta nie dziwi. Otoz zdecydowana wiekszosc z nich ciagle popelnia te same, proste bledy. Popelniaja je nawet, gdy zwroce na nie uwage w komentarzach. Zastanawialem sie jaka moze byc skuteczniejsza droga do wyeliminowania takich zagran. Doszedlem do wniosku, ze przydalby sie im zbior problemow zawierajacy sytuacje z ich gier, ktore sie ciagle powtarzaja. Co prawda jest wiele problemow juz opracowanych i to przez graczy pro, ale nie tak latwo trafic na zestaw problemow, ktore czesto przytrafiaja sie w grze. Dlatego tez postanowilem opracowac taki zestaw problemow dla graczy o sile 30kyu - 25kyu. Plik zostanie opracowany w programie Many Faces of GO i zapisany w formacie "prb". Nie wiem czy da sie go jakos przetlumaczyc na inny format, dajacy sie odczytac innym, ogolno dostenym programem. Wszystkie problemy zawarte w tym pliku beda pochodzic z prawdziwych gier, ktore komentowalem. Wersja testowa (na razie zawiera tylko 2 problemy) jest dostepna pod adresem go.art.pl/klub/lublin/problemy.html Jezeli macie jakies uwagi odnosnie zarowno samego pomyslu, jak rowniez realizacji przedsiewziecia to chetnie wszytskich wyslucham.
Powróć na górę
kotasia
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): May 20, 2003
Wiadomości: 12
Skąd jesteś: Krapkowice/Opole

PisanieNadesłano: Cz lut 24, 2005 4:52 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Uwazam ze stworzenie biblioteki takich stałych problemów dla początkujących to bardzo dobry pomysł. Z tego co zauważyłam przydały by się podstawy yose a także życie grup i proste problemy. Każdy mógłby wtedy wysyłać swoich uczniów do takiej biblioteki i napewno ułatwiłoby to wiele zarówno uczniom jak i nauczycielom. Pliki te spokojnie można zamienić na format .sgf więc nie ma żadnych problemów. Sam pomysł wydaje mi się bardzo interesujący. Proponuję zebrać podstawowe błędne zagrania i zrobić z nich kilka plików podzielonych tematycznie.
Pozdrawiam

_________________
"... czarne fale, białe fale, popychają się, wpadają na siebie. Kłębią się przy czterech brzegach, cofają, wirują, wzlatują ku niebu. Mieszają się, niszczą nawzajem, a potem jeszcze mocniej obejmują."
Shan Sa - Dziewczyna grajaca w go
Powróć na górę
Milten
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 11, 2004
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Cz lut 24, 2005 8:40 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Według mnie to doskonały pomysł.
Można by tam też zamieścić zarówno prostsze np jakieś banalne zagrania na bandzie jaki i takie już trodniejsze np bardzo czesto wykorzystywana inwazja san-san
A co do tych problemów to mam zastrzeżenie że w jednym z nich jest prowadzone otaczanie przez całą długosć palnszy aż do drugiego rogu.
Powinno to być pokazane tak jak zrobić to lokalnie (o jeden dalej) bo tak jest poprawniej a pozatym terazniejsza wersja może mylić uczących się w razie kamieni przeciwnika w rogu.
Ale i tak to fajny pomysł...
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy