Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Najlepsza kontynuacja
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Pn marca 07, 2005 8:06 pm    Temat wiadomości: Najlepsza kontynuacja Odpowiedz cytując

Ostatnio po raz drugi zdarzyla mi sie w grze czarnymi nastepujaca sytucja.
Wg. Kogo joseki dict. 6 białego powinno byc w p14. nastepnie czarny wychodzi na czwarta linię grając q13. I w związku z tym pytanie - jak czarny powinien odpowiedzieć na q14? W moim przypadku za kazdym razem gram q15 i po p15 tnę w p14. Wydaje mi sie ze moja grupa ma po tym dosc dziwny ksztalt. Walka chyba wychodzila na moja korzysc - bialy mial dwie slabe grupy, jednak bylo dosc ciezko. Czy ktoś zna jakąś inną kontynuację czy może gram poprawnie?
Jaka kontynuacja?
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Pn marca 07, 2005 8:39 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No ja z kolei zawsze gram r13..
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Pn marca 07, 2005 8:55 pm    Temat wiadomości: Re: Najlepsza kontynuacja Odpowiedz cytując

Moze powienies sprobowac P15?

Jaka kontynuacja?


Teraz jest sporo mozliwywch wariacji, w sumie niektore prowadza do ostrej walki niektore do pokojowego rozwiazania, w kazdym jednak z wariantow bialy wychodzi (a moze raczej powinien wyjsc) niekorzystnie lub nieprzyjemnie :]

Przykladowo:
Gdy drabinka dobra dla bialego


Fatalne dla bialego moim zdaniem.

Jaka kontynuacja?

Teraz bialy chcialby zagrac q12 i n16 ale ze zrozumialych wzgledow nie wykona dwoch ruchow jednoczesnie.

To byly takie przykladowe kontynuacje, wg mnie po q14 walka jest nieunikniona(jezeli czarny chce wykorzystac overplay - bo mi to wyglada na overplay wlasnie - bialego), nawet jesli jest trudna dla czarnego, to z pewnoscia znacznie trudniejsza dla bialego.

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Wt marca 08, 2005 10:24 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dzieki za pomoc. Co do r13 to wydaje mi sie ze nastepna jest wymiana W q13 - B r12 i czarny ma bardzo niską pozycję... szczegolnie gdy porowna sie do standardowego joseki. A ciecie zaproponowane przez radziola przyszlo mi do glowy po wyslaniu tego postu:P. Rzeczywiscie wyglada o niebo lepiej niz "moje" ciecie. Mam nadzieje, ze niedlugo bede mial okazje sprawdzic w praktyce:).
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Wt marca 08, 2005 11:14 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Prawdę mówiąc, cytując Catalina, Q17 nie jest joseki, gdy nie możesz się wydłużyć na bandę... Dzięki za przykłady, że można też się pobić..
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Sb marca 12, 2005 2:14 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jeszcze wracając do r13, to znalazłem analogiczną sytuację dla innego pincera i odpowiedz w r13 jest poprawna, a bialy po prostu cały czas musi sie martwic o cięcie.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy