Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Wymiary gobanu
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pchełas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 17, 2005
Wiadomości: 5

PisanieNadesłano: Sb grud 17, 2005 2:39 pm    Temat wiadomości: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Witam. Jestem zupełnie początkującym graczem, który chciałby wykonać samodzielnie goban. Pytam więc jakie są standardowe [tzn. przy kamieniach ok.22mm] wymiary siatki znajdującej się na desce. Z góry dziękuję za pomoc
Powróć na górę
benerit
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): list 27, 2003
Wiadomości: 275
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Sb grud 17, 2005 3:14 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

wielkość "kratki" powinna byc taka aby zmieścił się kamień.
Jeśli masz 22mm kamienie to bok kwadratu powinien wynosić właśnie min 22mm. W praktyce pewnie warto o te 5-10% zwiekszyć czyli 23-24mm

Warto rowniez pamiętać, że plansza nie składa się z kwadratów ale prostokątów. Różnice są naprawdę niewielkie a pododem ich istnienia jest wzrokowa iluzja kiedy patrzymy na goban "pod kątem" - wtedy prostokąty stają się kwadratami.

tak wiec moja propozycja 23x24 mm
Powróć na górę
pchełas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 17, 2005
Wiadomości: 5

PisanieNadesłano: Pn grud 18, 2005 7:39 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Dzięki za pomoc, biore się do słubania w drewnie :]
Powróć na górę
EmTom
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 11, 2004
Wiadomości: 10
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn grud 18, 2005 8:49 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Mój standardowy goban ma 22x24 mierzone od srodka linii do srodka linii (linie maja ok 1 mm) Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
sheena
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 19, 2004
Wiadomości: 30

PisanieNadesłano: Pn grud 18, 2005 11:58 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

A jakie sa sposoby wykonania samodzielnie na drewnie lini bez udzialu zadnych super skomplikowanych urzadzen?
Powróć na górę
Martie
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 28, 2005
Wiadomości: 1
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn grud 19, 2005 9:16 am    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Witam wszystkich (mój pierwszy post na tym forum)

Mój własnoręcznie wykonany goban ma linie wykonane czarnym markerem niezmywalnym. Oczywiście najpierw deska została polakierowana.
Według słów znajomego wygląda super Uśmiech
Powróć na górę
pchełas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 17, 2005
Wiadomości: 5

PisanieNadesłano: Pn grud 19, 2005 2:07 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

A jak zrobiłes owe linie? Bo kombinuje nad jakimś bajecznie prostym sposobem ich wykreślenia i wykombinować nie mogę Uśmiech
Powróć na górę
benerit
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): list 27, 2003
Wiadomości: 275
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Pn grud 19, 2005 3:06 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

pchełas wrote:
A jak zrobiłes owe linie? Bo kombinuje nad jakimś bajecznie prostym sposobem ich wykreślenia i wykombinować nie mogę Uśmiech

Ja linie robiłem markerem do płyt a do kreślenia lini prostych uzywalem starej plyty głównej od 486 Uśmiech
A jak kreślić? Geometria z liceum sie kłania Uśmiech
Najpierw wykreśl kwadrat duży na desce (czyli lokalizacja planszy)
następnie na bokach zaznać sobie ołówkiem równe odległości, a potem łącz je i powstaną krateczki. Potem już tylko zaznaczenie 9 gwiazdek i masz goban.

Btw. na kongresie w tucholi miejscowy rzemieślnik zrobił goban w granitowej płycie - wyglądał naprawdę fajnie, problem w tym, że nikt go nie chciał kupić - powodem nie była cena ale rozmiar gobanu 19x20 (!!)
Powróć na górę
pchełas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 17, 2005
Wiadomości: 5

PisanieNadesłano: Pn grud 19, 2005 4:02 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Myslałem, że jest jakiś prostszy sposób np. taki w którym linie same się pojawiają na desce Puszczający oczko
Powróć na górę
frutis
Nobi
Nobi


Dołączył(a): marca 10, 2005
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pn grud 19, 2005 6:20 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Ja robilem wypalarką do drewna , linie moze nie sa tak super proste jak markerem ale za to ma swój klimat Uśmiech
Powróć na górę
pchełas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 17, 2005
Wiadomości: 5

PisanieNadesłano: Pn grud 19, 2005 7:29 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Też zastanawiałem się nad wypaleniem tylko nie posiadam "wypalarki do drewna"
Powróć na górę
sheena
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 19, 2004
Wiadomości: 30

PisanieNadesłano: Sb grud 24, 2005 12:18 am    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

a ten marker sie z czasem nierozmazuje? zwlaszcza na porzadnie polakierowanej desce?
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Sb grud 24, 2005 2:53 am    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

senseis.xmp.net/?Equip...Dimensions

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
wysek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): czerw 20, 2004
Wiadomości: 7
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt grud 27, 2005 1:06 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

Martie wrote:
Witam wszystkich (mój pierwszy post na tym forum)

Mój własnoręcznie wykonany goban ma linie wykonane czarnym markerem niezmywalnym. Oczywiście najpierw deska została polakierowana.
Według słów znajomego wygląda super Uśmiech

Najpierw polakierowales, a potem namalowales linie?
I nie sciera sie? Ja zrobilem odwrotnie... Uśmiech

Jakim lakierem? Takim, co sie pedzluje ;), czy sprayem?

Wymiary to chyba 22x23.7, ale ja robie 22x24 i jest OK.

_________________
ksw.
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Sb stycz 14, 2006 8:20 pm    Temat wiadomości: Re: Wymiary gobanu Odpowiedz cytując

co do lakierowanych to nie polecam, chyba ze ekspoatacja ma byc wyjątkowo intensywna i częste wożenie bez pokrowca.
Niepolecam bo po malowaniu powierzcchnia staje się błyszcząca (takie spodkałem) co często denerwuje przez odbijające się światło jednemu z graczy prosto w oczy.

Tego efektu nie ma przy drewnie niemalowanym, taki godan się niestety bardziej brudzi, ale gdy sie go szanuje należycie to nic mu nie będzie, ja do mojego uszyłem pokrowiec, (cos na wzór takiego w sklepie internetowym tylko ze nie chciałem im dać 15 zł ) opkrowiec ma uchwyty dzięki czemu jest wygodny do noszenia gobanu.

pozdrawiam.

ps wypalać w drewnie można tez zwykłą lutownicą, tylko trzeba najpierw nauczyć się robic to ładnie, tak aby linie były rózwnej grubosci i proste.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy