Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Nauczanie w IAG
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lsnienie
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 16, 2005
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Pn paźdź 31, 2005 4:29 pm    Temat wiadomości: Nauczanie w IAG Odpowiedz cytując

Z tematu „wizerunek akademii”
Quote::

- nauczanie - ktore nigdy nie rozwinęło się do formy jaką wszyscy by sobie życzyli. Z jednej strony brakuje nauczycieli, z drugiej brakuje uczniów. Brzmi paradoksalnie ale tak jest. System sensei-insei (nauczyciel-uczen) sprawdzal się przy niewielkiej liczbie graczy.
Quote::
Ale clu całej sprawy moim zdaniem leży gdzie indziej:
Odnoszę wrażenie, że wielu graczy pomaga chętnie i dużo, ale relacje uczeń-nauczyciel nie są przez nich preferowane. OK, ta postawa nie jest ani zła, ani dobra. Ja co prawda uważam, że wprowadzenie tytułów dopinguje trochę obie strony, aby więcej z siebie dawać.
Quote::
ile razy ten silny gracz ma powtarzać tą samą lekcję bo uczniowi nie chciało się np przerobić kilkunastu joseki albo zrobić kilkuset problemow?

Czy wyklad jest lepszy niz indywidualna lekcja, czy odwrotnie. Pewnie każdy ma swoje zdanie na ten temat, ale większość chcialby nauczyciela, tylko że go nei ma...
Natomiast mowienie o nieprzygotowaniu uczniów do lekcji czy nauczycieli nie kojarzących swoich uczniów to chyba już przesada. W końcu, jeśli ktoś CHCE nauczyciela, szukał go, dał ogloszenie – chyba CHCE się uczyć, a więc wkładać w to wysiłek? Z drugiej strony, wątpię czy jakiś nauczycel zapomina co przerabiał z uczniem, o ile widzi go dostatecznie często Puszczający oczko

Ale to tylko rozwazania; pewnie gdyby ktoś miał haslo wyborcze „danowiec dla każdego”, zdobyłby bezwzględną większość glosów wśród goistów Puszczający oczko

Quote::
Tak, podałem wyszukane wymagania i zrobiłem to celowo. Jest to typowy sprawdzian odsiewający ludzi, którzy nie nadają się na uczniów. Jeśli NAPRAWDĘ zależałoby Ci na uczeniu się, spróbowałbyś skontaktować się ze mną MIMO tych zaporowych wymagań.
Quote::
Kiedy chce kogos zachecic do zrobienia publicznych wykladow - wykrecaja sie (bo za slabi, bo nie maja talentu, bo nie maja czasu).
szczerze mowiac, gdybym umiala bym nauczycielem jako 15k, to nie wiem czy bym takiego potrzebowala...(magczna granica gdzie juz musowo potrzebny, to chyba 6k? Puszczający oczko a moze nie? Puszczający oczko ) bo moze nauczanie go niekoniecznie wymaga talentu, ale na pewno – usystematyzowanej wiedzy ( i czasu)... czy 15k taka posiada? No chyba, ze chodzi o wprowadzanie kogos do go czy poczatkujących o sile 21-30 k...

Quote::
zaden wyklad nie zostanie tak zapamietany jak przegrana partia z sensei'em.
Osobiście – najlepiej pamietam chyba wyklad Haze na LSG dla poczatkujacych, i to lepiej niz jakakolwiek partie z senseiem [i nie chodzi tu o roznice czasowa, choc bylo to „dawno temu i nieprawda” Puszczający oczko ]

Quote::
Jestem tu nowy i byc moze nie wiem jakimi prawami tu sie rzadzi, nie zagladam tez na KGS bo nie chce nauczyciela ktory akrurat bedzie tam aktywny i ktory akurat bedzie mial ochote mnie potrenowac. Szukam kogos z kim moglbym sie umowic na konkretny termin
Umowic sie na konkretny termin jest trudno juz na turniej, co dopiero na nauczanie [wymaga wiecej przygotowania, wiecej czasu]. A co do niezagladania na kgs – chyba nie w ogole? choc, oczywiscie, mozesz wolec grac na dash czy igs, cyberoro itd...
ale odtracanie pomocy chocby przypadkowego nauczyciela? Wstrząśnięty

A tak z ciekawosci - ile czasu poswiecacie na uczenie sie jak lepiej grac w go - na tydzien/miesiac/kwartal/rok? Bo ja tak niewiele, ze szukanie nauczyciela dla mnie teraz to bylaby chyba strata i czasu, i osoby Puszczający oczko
[ale oczywiscie, gdyby mogla miec np. w grudniu za zawolanie danowca ktory by mnie uczyl wtedy gdy ja tego chce, to oczywiscie bardzo chetnie... 8)]
Powróć na górę
pjk
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Śr list 02, 2005 1:09 pm    Temat wiadomości: Re: Nauczanie w IAG Odpowiedz cytując

Dla tych co szukają nauczyciela, a trudno jest im wygospodarować czas (dal innych też ) radzę zapoznać się z nagranymi wykładami, które były prowadzone na KGS przez Benerit-a i Nexo.

Dlaczego warto przeglądać wykłady Off-Line moja spostrzeżenia:
Wesoły taki wykład to jak przeczytanie książki tylko,
Wesoły jest to w wersji dla leniwych,
Wesoły w każdej chwili można zatrzymać wykład i przemyśleć pozycję, czy zająć się czymś innym
Wesoły pada bardzo wiele odpowiedzi na ciekawe pytania,
Wesoły przerobienie kilku wykładów pozwala awansować nawet o kilka kampanii Wykrzyknik

_________________
pjk
Powróć na górę
Kamyk
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 16, 2005
Wiadomości: 72
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn list 21, 2005 2:51 pm    Temat wiadomości: Re: Nauczanie w IAG Odpowiedz cytując

system Insei-Sensei

Myśle że system Insei-Sensei w aktualnej sytłacji ma jedną podstawową wade -> zwalnia z myślenia
- wielu początkujących liczy na to że ich Nauczyciel w krótkim czasie doprowadzi ich do siły jednocyfrowego kyu..., przy czym czekają tylko na lekcje, ew komentarz do gier. ale nic po za tym.
Teraz to ich nauczyciel ma sie martwić o ich siłe; dbać o rozwój przy czym oni sami wnoszą jedynie wkład taki, że przychodzą na lekcje... nie na tym to ma polegać.

Jeśli ktoś Chce sie szybko nauczyć sie grać w Go, to nie może mieć takiego nastawienia.

Zauważyłem osobiście że jesli ktoś szuka informacji o go(ksiązki, joseki, nowości itp); rozwiązuje problemy, ogląda wiele gier - także pro, Sam uczy sie dodatkowo joseki, to przy pomocy Senseia jest w stanie w ciągu 2-3 miesiećy wskoczyć z poziomu 24k na 12-10k. To jest możliwe. ( słyszałem że nawet dużo szybciej)

No oczywiście jeśli ktoś chce ten sam zakres przerabiać przez 2 lata to czemu nie, tylko po co wam sensei w takim razie?

Jest jedno "ale" - Sa zdolni i zdolniejsi - nie każdy potrafi opanowac taki zasób materiału wiec nie można od wszystkich wymagać takich postępów. Dla co niektórych to jest łatwe dla niektórych trzeba pokazać w praktyce jakąś dodatkowa grą szkoleniową.

Według mnie Sensei ma tylko pomóc i nakierować ucznia na właściwą droge, może także wymagać znajomości podstawowych joseki, znajomości rozwiązywania problemów...



Co do Wykladów ...

Kiedys pamietam taki wykład Nexo o jakimś skomplikowanym joseki(wtedy naprawde było skomplikowane :D) ...
następnego dnia pamietam moją radośc jak tylko dzieki poznanemu dzień wcześniej joseki rozniosłem gracza o 3 kamienie silniejszego i to już w fuseki.

Moim zdaniem wykłady są potrzebne - bo sa bardzo pomocne dla graczy w pewnym przedziale sił którzy nie mają własnego nauczyciela. Bardzo szczęśliwy



Jeszcze jedno, tak na marginesie chciałbym zwrócić uwage na brak wykładów skierowanych do tych nieco silniejszych graczy (10-5k)
Według mnie jest tutaj dośc duża luka, a niewątpliwie przydałyby sie wykłady o tematyce nowych joseki,nowościach, lub ewentalnym kometarzu partii
dan/pro.itp. byłoby świetnie jeśli znalazłaby sie w miare silna osoba do tego rodzaju wykładu.
Powróć na górę
lsnienie
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 16, 2005
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Pn grud 26, 2005 1:13 pm    Temat wiadomości: Re: Nauczanie w IAG Odpowiedz cytując

Gubie sie w Twoich pogladach Puszczający oczko nauczyciele sa pomocni jesli tylko uczen wykazuje wolę doksztalcania się "po godzinach" ;). Wyklady są ok. Jednoczesnie w innym temacie piszesz ze do 20k nie potrzeba nauczyciela. I dalej chyba też - o ile dobrze rozumiem:
Quote::
a od 20k pozostaje juz tylko nauka o joseki /fuseki/chubanu/ i yose + problemy .
ładne mi TYLKO :>

Quote::
dobrze jest jeśli ma sie nauczyciela który wytłumaczy, ale tego wszystkiego można nauczyć sie samemu wiec nie rozpaczajcie i nie porzucajcie gry tylko dlatego że nie ma was kto uczyć
hmm... to po co jest IAG? do znalezienia partnera do gry wystarczyłby polski pokój w kgs, do organizacji turneiju kgs plus, ale do wymiany doswiadczenia i nauczania to chyba tylko iag Puszczający oczko

Quote::
Jeszcze jedno, tak na marginesie chciałbym zwrócić uwage na brak wykładów skierowanych do tych nieco silniejszych graczy (10-5k)

Według mnie jest tutaj dośc duża luka, a niewątpliwie przydałyby sie wykłady o tematyce nowych joseki,nowościach, lub ewentalnym kometarzu partii
dan/pro.itp. byłoby świetnie jeśli znalazłaby sie w miare silna osoba do tego rodzaju wykładu.
Jako osoba z tego przedziału zapewniam, że wykłady tak elokwentnego 3k jak Ty byłyby wystarczające... Puszczający oczko

PS zanim ktokolwiek się przyczepi że namawiam do nauczania choć sama nikogo nie nauczam: próbowałam. Nie umiem Drwiący
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy