Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


"Powodzenia" przed grą
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn list 05, 2006 9:07 pm    Temat wiadomości: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Dzisiaj będąc na kgsie byłem świadkiem nastepującej sytuacji.
Początek gry pomiędzy danowcem i jednocyfrowym kyu. Gracz słabszy życzy powodzenia silniejszemu na co tamten odpowiada że to co brak respektu. Jaka jest wasza ocena tej sytuacji ? Jak (czy) witacie się przed grą, a może wystarczy lakoniczne "cz, gg" ?

Teraz mój punkt widzenia. Najpierw powitanie. Zwykłe cześć czy witam wystarcza, skracanie do cz uważam za niegrzeczne i niedopuszczalne w grach innych niż blitze.
Po powitaniu zwykle życzę interesujacej lub ciekawej gry, jest to dosyć neutralne. Tyczy się to głownie gier o "stawkę", rankingowych i turniejowych. Gry "przyjacielskie" czy w klubie często zaczynam od "miłej gry".

"Powodzenia" nie życzę nigdy, wytłumaczenie jest proste: chcę wygrać. Oczywiście w grach "przyjacielskich" ta rządza zwycięstwa jest mniejsza niż w grach rankingowych ale zawsze istnieje. Życząc przeciwnikowi powodzenia dawałbym do zrozumienia że chcę aby wygrał, toż to czysta hipokryzja ;-).

Co o tym sądzicie, zapraszam do dyskusji.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
tasuki
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 15, 2006
Wiadomości: 14
Skąd jesteś: Brno, Czechy

PisanieNadesłano: Pn list 05, 2006 10:25 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Mandos wrote:
Gracz słabszy życzy powodzenia silniejszemu na co tamten odpowiada że to co brak respektu.

powodzenia jest chyba "good luck", tak? i to czemu to brak respektu?
Powróć na górę
aldek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): list 21, 2003
Wiadomości: 2
Skąd jesteś: Chocianów

PisanieNadesłano: Pn list 05, 2006 10:37 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Jeśli słabszy gracz życzy Ci "powodzenia" odpowiedz mu:
"Bedzie Ci potrzebne"
Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
acz
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 17, 2003
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Mielec/Kraków

PisanieNadesłano: Wt list 07, 2006 2:00 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

sądze, że good luck akurat może być niegrzeczne bo może sugerować, że przeciwnik potrzebuje szczęścia do zwycięstwa (nie umiejętności)

"powodzenia" raz życzyłem, akurat miałem nadzieje że zostanę pokonany... a tak lepiej jest powiedzieć np. "miłej gry" gdyż to grzecznie zakładać, że o to przeciwnikowi chodzi (nie o fakt wygranej) i tego mu życzyć

natomiast normalnie "powodzenia" chyba nie jest nieuprzejme, choć gdy słabszy (młodszy?) gracz mówi tak mocniejszemu (starszemu?) brzmi to troche bezszczelnie..
Powróć na górę
Nexik
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 15, 2006
Wiadomości: 16
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Wt list 07, 2006 4:58 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

przed grą obaj gracze powinni sobie życzyć miłej gry - jestem przeciwnikiem zwrotow good luck czy onegaishimasu, niech polacy uzywaja zwrotu miłej gry a gdy gramy na scenie miedzynarodowe nice game jest wystarczajace.

_________________
--
Pozdrawiam
Tomasz Ślązok

WWW: www.baduk.nexik.net
Mail: tomasz.slazok @ go.art.pl


Ostatnio zmienił(a) Nexik dnia Sb paźdź 27, 2007 10:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
lobo
Nobi
Nobi


Dołączył(a): czerw 08, 2004
Wiadomości: 7
Skąd jesteś: Włocławek

PisanieNadesłano: Wt list 07, 2006 7:18 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Ja natomiast nie widze nic zlego w 'powodzenia', gdy gram zawsze chce wygrac nie znaczy to jednak ze nie moge tego zyczyc przeciwnikowi. To jest wlasnie okazanie mu szacunku.
Powróć na górę
tlone
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): list 18, 2003
Wiadomości: 52
Skąd jesteś: Rybnik

PisanieNadesłano: Wt list 07, 2006 9:28 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

czasem ludzie biora rzeczy zbyt powaznie.
zyczenie 'powodzenia' nie jes oznaka braku szacunku.
juz predzej jest nia przewrazliwienie na wlasnym punkcie i lapanie ludzi za slowka.

_________________
`Just one game,'
they said, and started to play.
That was yesterday.
Powróć na górę
kkamil
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): lip 09, 2005
Wiadomości: 123
Skąd jesteś: Brwinów

PisanieNadesłano: Wt list 07, 2006 9:54 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

mozna chyba uzyc tez gg jako skrotu od good game
Powróć na górę
janek
Honte
Honte


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 37
Skąd jesteś: Wodzisław Śląski

PisanieNadesłano: Śr list 08, 2006 12:30 am    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Spróbujcie sobie wyobrazić taką sytuację:

"Życzę Panu powodzenia w tej grze - powiedział przed rozpoczęciem gry 20 kyu do zawodowego 9 dan"

Brzmi niegrzecznie, a może nawet trochę bezczelnie? - moim zdaniem tak.

OK, to w takim razie sytuacja mniej drastyczna:

"Życzę Panu powodzenia w tej grze - powiedział przed rozpoczęciem gry 19 kyu do zawodowego 8 dan".

Prawda, że to też jest niemiłe?

Ja nie wiem, gdzie jest granica ciągu takich "niegrzeczności", dlatego na wszelki wypadek wolę życzyć po prostu dobrej gry. W praktyce, najczęściej mówię "onegaishimasu", oczywiście o ile moim przeciwnikiem nie jest koreańczyk ;).

Nieosiągalnym ideałem jest zagranie naprawdę dobrej, doskonałej gry. Zatem życzenie "dobrej gry" jest chyba najlepszym życzeniem, jakie możemy usłyszeć :D.
Powróć na górę
orzelek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): czerw 23, 2004
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr list 08, 2006 3:06 am    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Zdarzyło mi się kilka razy powiedzieć powodzenia przed grą, ze słabszym graczem na obniżonym handi. Jego wygrana świadczyłaby, że robi postępy. Życzyć powodzenia w grze rankingowej swojemu przeciwnikowi to co najwyżej psycho tesuji, ja w każdym razie na pewno nie czułbym się urażony.
Powróć na górę
Delita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 13, 2003
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Pabianice

PisanieNadesłano: Cz list 09, 2006 10:40 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Chyba takie odbieranie jest powodem przewrażliwinia na swoim punkcie. Uważam, że gracz mówiący "powodzenia" na pewno nie ma złych intencji i nie zamierza nikogo "urażać". Ktoś kto czuje się urażony takimi słowami powinien raczej się zastanowić nad sobą..
Powróć na górę
Sai1988
Keima
Keima


Dołączył(a): marca 15, 2006
Wiadomości: 89
Skąd jesteś: Lesko

PisanieNadesłano: Pn list 20, 2006 6:09 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

jak można pisać bądz mówić nice game albo good game,przed rozpoczęciem, co oznacza "dobra gra", jeśli się nawet nie zaczęła ^^'?
powinno być raczej have a good game albo have a nice game.
Albo napisać ogólnie przyjęte w Japonii onegaishimasu Bardzo szczęśliwy

_________________
Matma opisuje wszystko...oprócz wnętrza
Powróć na górę
nare
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 22, 2004
Wiadomości: 18
Skąd jesteś: Hajnówka

PisanieNadesłano: Cz list 23, 2006 10:18 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

got wrote:
sądze, że good luck akurat może być niegrzeczne bo może sugerować, że przeciwnik potrzebuje szczęścia do zwycięstwa (nie umiejętności)

"powodzenia" raz życzyłem, akurat miałem nadzieje że zostanę pokonany... a tak lepiej jest powiedzieć np. "miłej gry" gdyż to grzecznie zakładać, że o to przeciwnikowi chodzi (nie o fakt wygranej) i tego mu życzyć

natomiast normalnie "powodzenia" chyba nie jest nieuprzejme, choć gdy słabszy (młodszy?) gracz mówi tak mocniejszemu (starszemu?) brzmi to troche bezszczelnie..

have a nice game powinno sie spodobac nawet "powaznym" silnym graczom Puszczający oczko

_________________
"Zasady zmieniają się całkowicie.
Szachy, nie warcaby. Go, nie szachy.
Rozumiesz?" (c) Neil Gaiman, "Władca Górskiej Doliny"
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn stycz 08, 2007 12:05 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

Dla mnie logicznym jest, że życzy tak silniejszy słabszemu w grze szkoleniowej. Bo wtedy życzy mu powodzenia szczerze, bo szczerze chce go czegoś nauczyć. W grze w której zależy komuś na wygranej powiedzenie "powodzenia" jest zwyczajnie nieszczere. Tak więc granica, której szuka Jan leży chyba w charakterze danej gry, a nie w różnicy sił.
Natomiast zwracanie uwagi na gafę jest jeszcze większą gafą i to jest moja ocena tej sytuacji.
Powróć na górę
kelahcim
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 08, 2005
Wiadomości: 13

PisanieNadesłano: Wt stycz 09, 2007 1:25 pm    Temat wiadomości: Re: "Powodzenia" przed grą Odpowiedz cytując

orzelek wrote:
Zdarzyło mi się kilka razy powiedzieć powodzenia przed grą, ze słabszym graczem na obniżonym handi. Jego wygrana świadczyłaby, że robi postępy. Życzyć powodzenia w grze rankingowej swojemu przeciwnikowi to co najwyżej psycho tesuji, ja w każdym razie na pewno nie czułbym się urażony.

Ja bym raczej sklanial sie do stwierdzenia, ze to odpowiedz danowca byla naprawde porzadnym psycho tesuji. Biednemu graczowi kyu taki kubel zimnej wody na glowe pewnie odebral wszelka ochote do gry.

Sprawa ma tak naprawde glebszy kontekst bo nawarstwia sie kilka czynnikow: brak mowy ciala, bariery jezykowe, brak mozliwosci precyzyjnego wyrazania sie w internecie, czy wreszcie roznice kulturowe.

A wracajac, poniekad, do wychowywania innych graczy to mysle ze najlepsze sa do tego gry free i treningowe, bo tam stan emocjonalny gracza nie jest tak wazny. Najlepiej by bylo, gdyby byl po prostu jakis protokol zwiazany z grami rankingowymi - wtedy nie byloby klopotow Uśmiech
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy