Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Problemy nauczyciela ;)
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Cz lut 01, 2007 2:53 am    Temat wiadomości: Problemy nauczyciela ;) Odpowiedz cytując

Ponieważ będąc w akademii zdaża się, że w tym samym turnieju gra uczeń i nauczyciel. Pytanie do nauczycieli, co zrobicie jeżeli wasz uczeń (wiedząc że na pewno z wami zagra) poprosi was o lekcje z elementu który w waszej grze najprawdopodobniej wystąpi (gra na handi, otwarcie które preferujecie itd) ?

Jestem ciekawy waszych opinii :).

Jak analogiczna sytuacja wyglądałaby w profesjonalnym Go ?

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz lut 01, 2007 1:45 pm    Temat wiadomości: Re: Problemy nauczyciela ;) Odpowiedz cytując

Wprowadzę go w błąd Drwiący

Jakoś nie widzę powodów, żeby cokolwiek tu kombinować. Należy nauczyć go najlepiej jak się umie, a potem grać z nim najlepiej jak się umie. A czy wygramy czy przegramy to już kwestia naszych i jego umiejętności.
Powróć na górę
benerit
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): list 27, 2003
Wiadomości: 275
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Pn lut 05, 2007 8:49 pm    Temat wiadomości: Re: Problemy nauczyciela ;) Odpowiedz cytując

Mandos wrote:
co zrobicie jeżeli wasz uczeń (wiedząc że na pewno z wami zagra) poprosi was o lekcje z elementu który w waszej grze najprawdopodobniej wystąpi (gra na handi, otwarcie które preferujecie itd) ?

Zrobię to co zawsze - zagram coś innego lub w inny sposób.

Często w grach treningowych omawiam jakiś ruch (podczas gry) pokazuję ideologię, kontynuację i możliwe moje odpowiedzi. Omawiam je gruntownie, a potem gram zupełnie coś innego. W ten sposób wiem że uczeń się czegoś nauczy, a jednocześnie zmuszam go do myslenia aby uzględniając co powiedziałem zagrał dobrą odpowiedź na mój nowy ruch.

Co do handicapów - jest sporo rożnych sposobów gry na handi - tak samo pokażę mu ogólne zasady i np joseki handicapowe, a potem zagram coś innego.

Nie widzę absolutnie żadnego problemu aby uczyć i jednocześnie z uczniami grać w turnieju. Ucząc ich doskonale znam ich mocne i słabe strony i moge to tak samo wykorzystać jak oni rzeczy które im przekażę.

powiedziałbym, że równowaga jest zachowana
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr lut 07, 2007 12:31 pm    Temat wiadomości: Re: Problemy nauczyciela ;) Odpowiedz cytując

Co więcej uczniowie oprócz teoretycznej wiedzy również wynoszą choćby podświadomą wiedzę o dobrych i złych stronach nauczyciela. To bardzo częste, że stali uczniowie nauczycieli potrafią ich ograć na niższym handi, niż by to wynikało z różnicy sił.

A idea "grania czegoś innego" oczywiście bardzo słuszna.
Powróć na górę
Kamyk
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 16, 2005
Wiadomości: 72
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr lut 07, 2007 8:19 pm    Temat wiadomości: Re: Problemy nauczyciela ;) Odpowiedz cytując

Wg mnie to - jest turnniej - nie będe grać czegoś łatwego i prostego, - bo to gra o coś- turniejowa a nie szkoleniowa to, sprawdzenie siebie samego - Nie grałbym gry pod ucznia żeby mógł zagrac joseki które np mu podałem ostatnio... zresztą w fuseki jest tyle kombinacji że nie sposób czasami trafić z joseki dlatego "kilka zestawów" warto pamietać Uśmiech


czy dałbym lekcje z elementu który wystapi w naszej grze turniejowej ?
zdecydowanie nie. bo sam nigdy nie wiem co zagram i zawsze przed grą myśle co grać Uśmiech
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn wrz 23, 2007 5:36 pm    Temat wiadomości: Re: Problemy nauczyciela ;) Odpowiedz cytując

Moim zdaniem nie ma roznicy czy gram z uczniem czy z kims zupelnie innym. Turniej to turniej i sentymenty nalezy odlozyc na bok. A po grze oczywiscie mozna i nalezy ja wspolnie przeanalizowac. Jesli zas przed gra uczen spyta sie o pewne elementy to chwala mu za to! Przeciez kto pyta, nie bladzi, a jesli moj uczen bedzie potrafil po lekcji ze mna zastosowac cos nowego w grze ze mna, to moja satysfakcja bedzioe podwojna.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy