Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej?
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fernell
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 26, 2004
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: Olsztyn

PisanieNadesłano: Pn czerw 10, 2007 5:54 pm    Temat wiadomości: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

Witam! Pytanie jak w temacie. Nie pytam ot tak sobie, tylko potrzebuje tego do mojej pracy licencjackiej (piszę program sędziujacy turnieje Go). No i właśnie wynikł dylemat z tym jak należy pisać 'Go'. Nazwy własne gier jak np. szachy pisze się z małej litery, ale zawsze widywałem Go pisane z dużej. Czy to tylko wyraz szacunku dla gry czy też poprostu Go to jakiś wyjątek?
Zatem jeśli jest tu jakiś goista polonista to będe mu dozgonnie wdzięczny za jakiekolwiek info!
Powróć na górę
sheena
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 19, 2004
Wiadomości: 30

PisanieNadesłano: Pn czerw 11, 2007 9:54 am    Temat wiadomości: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

O ile pamiętam, w przekładzie Meijina nazwa go funkcjonowała normalnie jak wszystkie inne, czyli z małej. Ja w swojej pracy też piszę z małej.
Powróć na górę
fernell
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 26, 2004
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: Olsztyn

PisanieNadesłano: Pn czerw 11, 2007 3:57 pm    Temat wiadomości: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

niestety promotor się uparł żebym pisał z dużej, ponieważ ma to odróżnić tę nazwę od popularnie używanego zaimka "go" ;], ale mimo wszystko dzięki za odpowiedź.
Powróć na górę
Azael
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 06, 2004
Wiadomości: 18
Skąd jesteś: warszawa

PisanieNadesłano: Pn czerw 11, 2007 7:13 pm    Temat wiadomości: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

pamietam, jak kiedys na jednymz turniejow byla na ten temat dyskusja. Pawel Koziol stwierdzil wtedy, ze go pisze sie z malej litery, natomiast jesli chce juz sie pisac z duzej to "o" takze powinno byc wtedy z duzej, czyli go, lub GO
Uśmiech
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Wt czerw 12, 2007 8:19 pm    Temat wiadomości: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

W jakiejś anglojęzycznej książce o Go było pisane zawsze G wielkie i małe O, pewno żeby rozróżnić od angielskiego czasownika go. Pewno ww. promotor podobnie próbuje.

Osobiście uważam że angielski tekst gdzie jest Go lub GO lepiej mi sie czyta, czy wyszukuje czegoś w tekście, z anglika jestem słabeuszem, możliwe że to sie mocno do tego przyczynia, albo że w ogóle jestem dyslektykiem Puszczający oczko
Powróć na górę
Bartosh
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): May 19, 2007
Wiadomości: 33
Skąd jesteś: abc

PisanieNadesłano: Śr czerw 13, 2007 3:48 pm    Temat wiadomości: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

w książce Lubosa pisane jest z małej
Powróć na górę
awit
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): marca 21, 2006
Wiadomości: 16

PisanieNadesłano: Pn lip 08, 2007 9:51 pm    Temat wiadomości: Re: Nazewnictwo - Go z dużej litery czy z małej? Odpowiedz cytując

go to zwykly wyraz japonski, wiec chyba powinien byc pisany wlasnie tak - czy piszemy np. Szachy? Kendo? Judo?
Ale chyba sie jakos tak przyjelo, ze piszemy w Polsce "Go" - moze ze wzgledu na szacunek do gry, moze zeby latwiej odrozniac od czasownika angielskiego albo polskiego zaimka "go". Ja osobiscie pisze Go albo GO - zaleznie od nastroju Uśmiech - sam nie wiem, jak to pisac.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy